reklama

Neschopný ministr, sepsul Kubek Vojtěcha kvůli odměnám. Nic o tom neví, reagoval exministr

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak hodnotí současnou situaci kolem pandemie koronaviru? A v jakém režimu podle něj budou probíhat Vánoce v Česku?

reklama

Exministr v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že druhou vlnu pandemie koronaviru očekával spíše až v průběhu října. „Překvapila mě rychlost. Od května či června jsem říkal, že druhá vlna přijde, osobně jsem však očekával, že přijde s vlnou respiračních chorob v průběhu října,“ řekl Vojtěch.

K tématu

Podle něj prý asi nikdo nečekal, že by druhá vlna na Čechy dolehla tak rychle a intenzivně. Pochybení na své straně však odmítá. „Udělali jsme maximum možného s týmem Chytré karantény a armádou,“ sdělil bývalý šéf ministerstva zdravotnictví s tím, že deklaraci opozice, že v létě byli vládní představitelé a zaměstnanci resortu na dovolené a nic nedělali, nepovažuje za férovou.

Letní rozvolňování opatření obhajoval Vojtěch tím, že se situace zlepšovala a byly hlášeny jen desítky případů denně. Některé regiony neměly v denních aktualizacích dokonce jediného nakaženého. Exministr však připustil, že například v otázce nošení roušek na některých místech se mohlo rozhodnout jinak. „Je možné, že roušky jsme mohli zavést,“ řekl Vojtěch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s dovětkem, že i v okolních zemích se rozvolňovalo, ale nyní v nich počty nakažených stoupají.

To, co říká pan Kubek, je naprostý nesmysl. Je vidět, že o tom nic neví, a nikdy se o to moc nezajímal, ani na jaře

Bývalý ministr reagoval také na ostrou kritiku od Milana Kubka ohledně vyplácení odměn lékařům, kteří stáli v první linii během jarní vlny pandemie. Prezident České lékařské komory označil Vojtěcha za „nepříliš schopného ministra“ a celou záležitost za „nevýslovnou trapnost“. „Je skutečně chucpe, jak se říká, to, že my jsme uprostřed boje s druhou vlnou a ti, kteří bojovali v té vlně první, ještě nedostali peníze dodnes,“ nebral si servítky Kubek.

„To, co říká pan Kubek, je naprostý nesmysl. Je vidět, že o tom nic neví, a nikdy se o to moc nezajímal, ani na jaře,“ reagoval Vojtěch s tím, že lékařům, kteří se starali o covidové pacienty, přišly peníze od nemocnic už na jaře. Proč ostatním zdravotníkům dorazily odměny až v listopadu, zdůvodňoval Vojtěch složitou byrokracií. „My jsme poté museli vypsat dotační program, protože to má nějaká rozpočtová pravidla. Ten dotační program musel takzvaně viset 30 dní. Do něj se mohly hlásit všechny nemocnice, těch žádostí bylo asi 300. Osmdesát procent žádostí mělo nějaké chyby, takže se musely opravovat a pak se ty peníze mohly vyplatit,“ vysvětlil exministr.

Blatného PES je vylepšením jarního systému, říká Vojtěch

Aktuální ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má v plánu během pátku podrobně představit nový Protiepidemický systém, zkráceně PES. Podle Vojtěcha se však nejedná o nic nového, ale pouze o vylepšení systému, který existoval již na jaře. „Díky tomu, že je nyní více dat, se ten systém stále vylepšuje,“ řekl Vojtěch a vysvětlil, že během jarní vlny pandemie takové množství dat k dispozici nebylo.

K tématu

K samotné postavě Blatného Vojtěch uvedl, že jej potkal na odborné konferenci, ale moc ho neznal. „Když to vzal (post ministra zdravotnictví), nabídl jsem mu pomoc,“ řekl bývalý šéf resortu s tím, že Blatného považuje za člověka, který situaci zvládá, a nemá k němu výhrad.

Svoji misi na ministerstvu zdravotnictví již pokládá za uzavřenou. „Je tam odborný aparát, který se po mém odchodu prakticky nezměnil,“ řekl bývalý šéf resortu, v jehož čele jej ke konci září nahradil epidemiolog Roman Prymula. Ten však po skandálu, kdy byl v noci v restauraci, přestože podle vládních pravidel mají být tyto podniky zavřeny, ve funkci také skončil.

Prouza: Vláda opatření rozvolnila, aby měla lajky na Facebooku

Prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza následně Vojtěchova slova v pořadu 360° Pavlíny Wolfové okomentoval. „Druhá vlna byla rychlá, protože jsme přes léto zahodili všechna opatření,“ řekl Prouza a připomněl, že v Německu či Rakousku lidé v letních měsících i nadále roušky nosili. „U nás opatření rozvolnili jen proto, aby vláda měla dost lajků na Facebooku,“ dodal prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu.

Prouza připomněl i situaci ze srpna, kdy Vojtěch napřed vystoupil před novináři s tím, že od začátku září se budou nově nosit roušky například v restauracích či kadeřnictvích, ale následně po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) od opatření ustoupil. „To byla zbabělost Adama Vojtěcha, který ustoupil svému premiérovi,“ řekl k obratu Prouza.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Babiš: Stát by mohl proplácet dětem testy potřebné k cestě na dovolenou

Stát by mohl proplácet dětem testy, které budou potřeba v létě pro vstup do cizích zemí. CNN Prima NEWS to prozradil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vláda nechce, aby rodiny platily při cestování za testy na koronavirus, když očkování je v současné době bezplatné. O tom, zda bude pro letní dovolenou v zahraničí potřeba antigenní, či PCR test, bude vláda jednat s okolními státy.

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Slovensko začne brzy očkovat Sputnikem, říká Matovič. Ministr zdravotnictví o tom neví
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Další články
reklama
reklama