reklama

Neschopný ministr, sepsul Kubek Vojtěcha kvůli odměnám. Nic o tom neví, reagoval exministr

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak hodnotí současnou situaci kolem pandemie koronaviru? A v jakém režimu podle něj budou probíhat Vánoce v Česku?

reklama

Exministr v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že druhou vlnu pandemie koronaviru očekával spíše až v průběhu října. „Překvapila mě rychlost. Od května či června jsem říkal, že druhá vlna přijde, osobně jsem však očekával, že přijde s vlnou respiračních chorob v průběhu října,“ řekl Vojtěch.

Podle něj prý asi nikdo nečekal, že by druhá vlna na Čechy dolehla tak rychle a intenzivně. Pochybení na své straně však odmítá. „Udělali jsme maximum možného s týmem Chytré karantény a armádou,“ sdělil bývalý šéf ministerstva zdravotnictví s tím, že deklaraci opozice, že v létě byli vládní představitelé a zaměstnanci resortu na dovolené a nic nedělali, nepovažuje za férovou.

Letní rozvolňování opatření obhajoval Vojtěch tím, že se situace zlepšovala a byly hlášeny jen desítky případů denně. Některé regiony neměly v denních aktualizacích dokonce jediného nakaženého. Exministr však připustil, že například v otázce nošení roušek na některých místech se mohlo rozhodnout jinak. „Je možné, že roušky jsme mohli zavést,“ řekl Vojtěch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s dovětkem, že i v okolních zemích se rozvolňovalo, ale nyní v nich počty nakažených stoupají.

To, co říká pan Kubek, je naprostý nesmysl. Je vidět, že o tom nic neví, a nikdy se o to moc nezajímal, ani na jaře

Bývalý ministr reagoval také na ostrou kritiku od Milana Kubka ohledně vyplácení odměn lékařům, kteří stáli v první linii během jarní vlny pandemie. Prezident České lékařské komory označil Vojtěcha za „nepříliš schopného ministra“ a celou záležitost za „nevýslovnou trapnost“. „Je skutečně chucpe, jak se říká, to, že my jsme uprostřed boje s druhou vlnou a ti, kteří bojovali v té vlně první, ještě nedostali peníze dodnes,“ nebral si servítky Kubek.

„To, co říká pan Kubek, je naprostý nesmysl. Je vidět, že o tom nic neví, a nikdy se o to moc nezajímal, ani na jaře,“ reagoval Vojtěch s tím, že lékařům, kteří se starali o covidové pacienty, přišly peníze od nemocnic už na jaře. Proč ostatním zdravotníkům dorazily odměny až v listopadu, zdůvodňoval Vojtěch složitou byrokracií. „My jsme poté museli vypsat dotační program, protože to má nějaká rozpočtová pravidla. Ten dotační program musel takzvaně viset 30 dní. Do něj se mohly hlásit všechny nemocnice, těch žádostí bylo asi 300. Osmdesát procent žádostí mělo nějaké chyby, takže se musely opravovat a pak se ty peníze mohly vyplatit,“ vysvětlil exministr.

Blatného PES je vylepšením jarního systému, říká Vojtěch

Aktuální ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) má v plánu během pátku podrobně představit nový Protiepidemický systém, zkráceně PES. Podle Vojtěcha se však nejedná o nic nového, ale pouze o vylepšení systému, který existoval již na jaře. „Díky tomu, že je nyní více dat, se ten systém stále vylepšuje,“ řekl Vojtěch a vysvětlil, že během jarní vlny pandemie takové množství dat k dispozici nebylo.

K samotné postavě Blatného Vojtěch uvedl, že jej potkal na odborné konferenci, ale moc ho neznal. „Když to vzal (post ministra zdravotnictví), nabídl jsem mu pomoc,“ řekl bývalý šéf resortu s tím, že Blatného považuje za člověka, který situaci zvládá, a nemá k němu výhrad.

Svoji misi na ministerstvu zdravotnictví již pokládá za uzavřenou. „Je tam odborný aparát, který se po mém odchodu prakticky nezměnil,“ řekl bývalý šéf resortu, v jehož čele jej ke konci září nahradil epidemiolog Roman Prymula. Ten však po skandálu, kdy byl v noci v restauraci, přestože podle vládních pravidel mají být tyto podniky zavřeny, ve funkci také skončil.

Prouza: Vláda opatření rozvolnila, aby měla lajky na Facebooku

Prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza následně Vojtěchova slova v pořadu 360° Pavlíny Wolfové okomentoval. „Druhá vlna byla rychlá, protože jsme přes léto zahodili všechna opatření,“ řekl Prouza a připomněl, že v Německu či Rakousku lidé v letních měsících i nadále roušky nosili. „U nás opatření rozvolnili jen proto, aby vláda měla dost lajků na Facebooku,“ dodal prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu.

Prouza připomněl i situaci ze srpna, kdy Vojtěch napřed vystoupil před novináři s tím, že od začátku září se budou nově nosit roušky například v restauracích či kadeřnictvích, ale následně po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) od opatření ustoupil. „To byla zbabělost Adama Vojtěcha, který ustoupil svému premiérovi,“ řekl k obratu Prouza.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny
Roman Prymula

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama