reklama

Vojtěch: Zdravotnictví vychází z krize posílené. Prestiž lékařů se zvýšila

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zopakoval, že období pandemie ukázalo, jak klíčová je pro české zdravotnictví digitalizace. S lékařem a bývalým náměstkem zdravotnického resortu Tomem Philippem (KDU-ČSL) se shodli, že Česko zažilo období opravdového krizového řízení.

reklama

„To období bylo mimořádně náročné, zdravotníci řešili řadu věcí poprvé. Troufám si tvrdit, že zdravotnictví vychází z krize posílené. Máme hodně zkušeností v oblasti elektronizace, což je dobrá cesta. Možná došlo i k posílení prestiže povolání zdravotníka, protože zájem o dané profese je velký,“ řekl Vojtěch v pořadu 360°.

S Philippem shodně uvedli, že české zdravotnictví se naučilo krizovému řízení. Úplně na všem se ale neshodli. „Je mi to líto, ale nemůžu pochválit ministerstvo. Nařízení byla často chaotická. Lékaři si ale dokázali poradit. Oddanost a síla systému je obrovská, díky tomu jsme vše zvládli,“ podotkl Phillip.

Debata následně sklouzla k tématu prevence, která je podle Vojtěcha základem všech nemocí. „Stále řešíme infekční chorobu, ale musíme i ty neinfekční, které si lidé způsobují sami třeba kouřením nebo obezitou. Vždy jsem byl zastánce toho, že musíme podporovat roli praktických lékařů. Musíme zlepšit motivaci, třeba i nějakou bonifikací,“ prohlásil ministr.

Problém podle něj nastává u pacientů s chronickými problémy, protože pokud nedodržují základní pravidla, přináší to komplikace, které jsou často velmi nákladné. Philipp vidí cestu v posílení programů zaměřených na prevenci, protože během pandemie došlo k jejich zmírnění.

Je potřeba posílit roli praktiků

Jednou z nutných změn je podle expertů posílení digitalizace českého zdravotního systému. „Týká se to například zvaní na preventivní prohlídky. Aby se nestalo, že lékař nevidí pacienta a nekomunikuje s ním třeba čtyři roky. Pak člověk přijde až ve chvíli, kdy má velký problém,“ apeloval Philipp.

Vojtěch dodal, že už od svého příchodu na ministerstvo v roce 2017 prosazuje posílení role praktických lékařů. „Třeba u diabetiků nemohli nějaké léky vůbec předepisovat,“ uvedl. Měl by fungovat systém, že specialisté se mají starat o lidi ve vážném stavu, základní případy pak řeší praktik.

O stavu současného zdravotnictví mluvil Vojtěch už ve čtvrtek na tiskové konferenci. „Naše zdravotnictví ustálo těžkou zkoušku covidem na výbornou. Stalo se něco, co si nikdo nedokázal desítky let představit. Je tady nemoc, která umí zahltit české nemocnice. Napříč zdravotnictvím se udělalo velké množství práce,“ podotkl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na stejné akci dodal, že „v rámci covidu jsme viděli, jak robustní a skvělé je české zdravotnictví, máme výborné sestry i lékaře“. Nezapomněl svou vládu pochválit, kolik peněž do zdravotnictví dala a jak velké odměny v celkové výši 14 miliard korun dala všem, kteří se starali o pacienty s covidem.

Někteří odborníci ale poukazují, že i když čeští zdravotníci opravdu dělali maximum, byla to právě vláda Andreje Babiše, kdo zavinil přeplněné nemocnice a smrt více než 30 tisíc lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama