Je správné, že je zdravotnictví z velké míry hrazené státem? Nemělo by projít zásadní transformací a privatizací? Většina politických stran se k privatizaci staví s odporem a zdůrazňuje nutnost rychlého jednání pojišťoven nebo zakotvení práva na bezplatnou zdravotní péči v Listině základních práv a svobod.
Politické strany odpovídaly na otázku CNN Prima NEWS, jestli by zdravotnictví nemělo projít zásadní transformací a privatizací. Převládá názor, že privatizace by jen uškodila a mohla ztížit samotnou dostupnost péče.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
Hnutí ANO
Ne, jakékoli pokusy o privatizaci zdravotnictví zásadně odmítáme. Zdravotní péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění a založena na solidaritě majetných občanů s méně majetnými. Nicméně je vhodné zahájit diskusi o získání dalších finančních zdrojů.
Piráti a STAN
Nic jako státní peníze neexistuje. Jsou to daně, vybrané státem od občanů naší země, které jsou přerozděleny. Zdravotnictví neplatí jakýsi anonymní stát, ale my všichni. Je to také jedna ze služeb, kterou má stát povinnost garantovat přímo z Ústavy, proto nebudeme privatizovat zdravotnictví do rukou nadnárodních holdingů.
SPD
Zdravotnictví v České republice se stále více vyvíjí v systém sloužící prospěchu korporací, které z něj odčerpávají prostředky stále méně ku prospěchu pacientů a zdravotníků. Zdravotnictví je veřejná služba, jejíž kvalita a dostupnost závisí na celkovém objemu prostředků, které do ní mohou být státem a občany vloženy a které jsou účelně využity. Odmítáme další privatizaci zdravotnictví.
KSČM
Poskytování zdravotní péče je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Solidární zdravotnictví je jednou ze základních hodnot zakotvených v Listině základních práv a svobod. Rovné právo na dostupnou a kvalitní zdravotní péči považuje KSČM za jedno ze základních lidských práv. Transformaci a privatizaci, která by znamenala zvýšení spoluúčasti pacientů, KSČM zásadně odmítá. Zkušenosti po roce 1989 dokazují, že privatizace zdravotnictví ke zlepšení zdravotní péče pro pacienty nepřispěla.
Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL)
Zdravotnictví není hrazené státem prakticky vůbec, snad jen s výjimkou dotačním programů. Zdravotnictví je hrazené ze zdravotního pojištění, nebo z přímých plateb občanů. Úhrada za státní pojištěnce se postupně navyšuje a my jsme připravili návrh zákona na její systematickou valorizaci provázanou s ekonomikou státu. Doufáme, že po volbách se nám toto podaří prosadit.
O to více pak budeme hlídat a kontrolovat, jakou péči svým pojištěncům, za které pojištění platí stát, pojišťovny nabízí, jak zajišťují dostupnost a kvalitu této péče. To, co pojišťovny hradí, musí hradit rychle, to je bez diskuzí. A poskytovatel péče musí mít jistotu nejméně na tři roky, v jaké výši a rozsahu bude péče hrazena. Není možné, aby byli například pacienti se vzácným onemocněním rukojmí, které se doprošují toho, zda jim, respektive zdravotnickému zařízení pojišťovna léčbu uhradí, nebo ne.
Přísaha
Systém hrazení zdravotní péče postaven na vzájemné solidaritě, tedy podílu občanů na platbách zdravotního pojištění a systému zdravotních pojišťoven. Přísaha nechce systém jako v USA, kde je velmi nákladné být pojištěn a velká část populace je v trvalé hrozbě ztráty veškerých jistot v případě onemocnění. Plně tržní systém v privatizovaném zdravotnictví mění medicínu na podnikání a tím vede k tržnímu rozhodování v poskytování druhu a rozsahu zdravotní péče. Vliv státu je nutný i pro řešení náhle vzniklých situací, vyžadujících zásadní systémové kroky, jako třeba epidemie.
ČSSD
ČSSD zabraní jakékoliv privatizaci a komercionalizaci veřejného zdravotnictví. Pandemie COVID-19 ukázala, jak stěžejní bylo udržení rozsahu a kvality lůžkové péče. Kdyby ČSSD nezabránila rušení lůžkové péče, jak chtěly ODS nebo TOP 09, české zdravotnictví by bylo pod náporem pandemie zkolabovalo. ČSSD proto bude i nadále bránit princip bezplatné široce dostupné lékařské péče.