reklama

Hořejší: Odpustil bych testování žáků, jejichž rodiče to odmítají. Nic by se nestalo

Hranice 75 procent očkovaných je stanovena libovolně. Jedná se už totiž o velké číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl imunolog Václav Hořejší. Prohlásil také, že by ve školách odpustil testování na koronavirus u dětí, jejichž rodiče to odmítají.

reklama

Celková čísla nemocných znepokojivě rostou. Existují proto obavy, aby se neopakovala situace z loňského podzimu. „Jsem přesvědčený, že nás nic podobného nečeká. Máme hodně lidí očkovaných, velká část naší populace je promořena. Dnešní populace je úplně jiná než před rokem,“ uvedl Hořejší. „Když člověk virus prodělal a nechá se ještě očkovat alespoň jednou dávkou, je na tom úplně nejlépe a má super ochranu,“ pokračoval imunolog.

Počkejme ještě několik týdnů

„To, že je někdo pozitivní na virus, není nic tak hrozného. Důležité je, zda je nemocný. I v populaci, která je hodně chráněna protilátkami, může být případů pozitivit docela hodně, ale naprosto minimální počet těchto lidí je skutečně nemocných,“ uvedl Hořejší. „Počkejme ještě několik týdnů. Pokud budou stoupat počty nakažených, a ne významně hospitalizovaných nebo úmrtí, musí se vyvodit závěry – přistoupit k něčemu podobnému jako Velká Británie a zrušit opatření, která potom jsou trochu nadbytečná. Do té doby by se ale mělo dodržovat vše, co je stanoveno,“ dodal imunolog.

Testování na školách ukázalo, že do lavic se vrátilo jen minimum dětí s covidem. Jednalo se o 111 případů. Celková čísla ještě nejsou známá. „Je to výsledek, který jsem očekával, trochu ho i předčil,“ sdělil Hořejší.

Někteří rodiče své děti odmítají ve školách testovat. „Nechápu, proč jim rodiče komplikují život. Pokud vím, jedná se o ojedinělé případy. Kdyby to bylo na mě, těmto dětem bych to odpustil a nenechal bych je od spolužáků odlišovat. Vzhledem k epidemiologické situaci by se vůbec nic nestalo, kdyby se jim to odpustilo,“ míní imunolog.

Hranice očkovaných

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) slíbil, že roušky odložíme, až bude proočkováno 75 procent Čechů starších 16 let. Zbývá tak proočkovat ještě 9 procent dospělé populace, tedy téměř milion lidí. „Jsem opravdu zvědavý, jestli se to podaří. My k tomu přistupujeme takovým liberálním způsobem. Obrovský vliv má šíření falešných zpráv, jak nebezpečná je vakcína,“ vysvětlil Hořejší.

Co tedy zajistí překročení 75procentní hranice? „Je to zase hranice, která je stanovena trochu libovolně – je to už hodně. Hraje roli, že pan ministr si je vědom toho, že ve zbývajících 25 procentech je spoustu lidí chráněno. Docela dobrý odhad podle mě je, že v reálu nejméně 90 procent lidí je chráněných protilátkami, které jsme získali očkováním nebo proděláním nemoci,“ dodal imunolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama