reklama

Které strany nejvíce brojí proti týrání zvířat? Napoví nová volební kalkulačka

Podpora zákonů na ochranu zvířat, zákazu klecových chovů, ale i příklon k rostlinné stravě v nemocnicích či školách. Nová volební kalkulačka pomůže rozklíčovat, koho volit, pokud chcete dosáhnout změny v zacházení se zvířaty.

reklama

Za tvorbou kalkulačky stojí čtyři organizace, které se dlouhodobě věnují welfaru zvířat – od těch hospodářských přes domácí po laboratorní. Organizace Compassion in World Farming, Nesehnutí, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat společně vytvořily volební kalkulačku zohledňující dvanáct návrhů, kterými by mohli politici v následujícím volebním období zlepšit životní podmínky pro zvířata. Kromě zákazu klecových chovů či transportů zvířat jde například o zákaz norování, nahrazení pokusů na zvířatech či zpřísnění podmínek prodeje živých ryb.

„Věříme, že ochrana zvířat je důležité téma pro nadcházející volby. Průzkumy veřejného mínění opakovaně potvrzují, že lidé v Česku si přejí lepší život pro všechna zvířata. Některé významné změny, jako je konec kožešinových farem nebo zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, se díky tomu už podařilo prosadit. Přesto stále existuje mnoho oblastí, kde je potřeba ochranu zvířat posílit. Naším projektem chceme umožnit kandidujícím subjektům veřejně se vyjádřit k aktuálním ‚zvířecím‘ tématům, a tím pomoci lidem při rozhodování, koho ve volbách podpořit svým hlasem,“ vysvětluje cíl projektu Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v České republice.

Organizace oslovily strany, které mají podle průzkumů šanci překročit hranici pro vstup do sněmovny. Na vyplnění dotazníku mají jejich představitelé čas do září, od kdy si veřejnost bude moci na webových stránkách projektu ověřit míru shody s jednotlivými stranami.

Do projektu se zapojila i řada známých osobností, podle kterých může jít o pomyslný jazýček na vahách. „Zvířata by se měla nechat v první řadě na pokoji. Neměla by se nikam transportovat, ale když už si naše společnost potřebuje se zvířaty něco dělat, tak ať je během toho netýrá. I při té přepravě... Kolikrát jsou to desítky hodin ve vedrech, bez vody. Strašné peklo,“ hodnotí zpěvák Ben Cristovao. Kromě něj projekt podpořila například i rapperka Sharlota, neteř Jaromíra Jágra a bloggerka Pavlína Jágrová nebo herec Václav Neužil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny
Miloš Zeman

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

KLDR podle Soulu odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Střela dopadla do moře

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama