reklama

Francie pokračuje v tažení za zvířata, tentokrát si posvítila na cirkusy a mořské parky

S okamžitou platností mají mořské parky zakázáno množit a dovážet delfíny a kosatky. Nové mořské parky již nevzniknou.
Zdroj: Pixabay

Francouzská ministryně pro životní prostředí oznámila plány na postupný zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech a v mořských parcích. Kromě toho během pěti let začne platit zákaz chovu norků na kožešinových farmách. Jde o další krok v řadě opatření ke zvýšení welfaru zvířat v zemi.

reklama

Ministryně Barbara Pompiliová na tiskové konferenci v úterý uvedla, že tři francouzské mořské parky s okamžitou platností nesmí dovážet ani množit delfíny a kosatky. Nebude ani povolena výstavba nových mořských parků. Kromě toho prohlásila, že „v následujících letech“ nebude cirkusům umožněno nadále držet medvědy, tygry, lvy, slony a další divoká zvířata a vystupovat s nimi. „Náš postoj k divokým zvířatům se změnil. Je načase spustit nové období našeho vztahu,“ vysvětlila a dodala, že welfare zvířat ve všech oblastech je zásadním cílem.

Proti zákazu využívání zvířat se bouří především cirkusy. Zvířata prý jinak neuživí. Taková pak mohou přejít do azylů.
Proti zákazu využívání zvířat se bouří především cirkusy. Zvířata prý jinak neuživí. Taková pak mohou přejít do azylů.
Zdroj: Pixabay

Kromě cirkusů a akvárií se nová opatření dotknout i kožešinových farem. Chovy se zvířaty chovanými výlučně pro kožešinu budou muset do pěti let skončit. Nicméně zákaz se netýká zvířat v zoologických zahradách či neputovních představeních. Francouzská vláda kvůli zákazu vyčlení více než dvě stě milionů korun na pomoc zaměstnancům cirkusů a mořských parků. „K přechodu dojde během několika let, jelikož změní životy mnoha lidí,“ vysvětlila ministryně Pompiliová a dodala, že vláda zvažuje vybudování azylu pro zvířata, která jsou v současné době držena v zajetí.

Nová opatření se dotknou i zvířat na kožešinových farmách.
Nová opatření se dotknou i zvířat na kožešinových farmách.
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco ochránci zvířat oslavují tento krok jako velké vítězství, zástupci cirkusů sledují novou situaci s nevolí. Ve Francii se také mimo jiné schyluje k velkému referendu, které si klade za cíl do konce první poloviny tohoto století změnit přístup ke zvířatům v zemi. Kromě ukončení klecových chovů jde například o zákaz pokusů na zvířatech či provozu velkochovů obecně. Od začátku příštího roku zde také začne platit zákaz mletí denních kohoutků zaživa či kastrace selat bez použití anestezie.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama