reklama

Francie pokračuje v tažení za zvířata, tentokrát si posvítila na cirkusy a mořské parky

S okamžitou platností mají mořské parky zakázáno množit a dovážet delfíny a kosatky. Nové mořské parky již nevzniknou.
Zdroj: Pixabay

Francouzská ministryně pro životní prostředí oznámila plány na postupný zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech a v mořských parcích. Kromě toho během pěti let začne platit zákaz chovu norků na kožešinových farmách. Jde o další krok v řadě opatření ke zvýšení welfaru zvířat v zemi.

reklama

Ministryně Barbara Pompiliová na tiskové konferenci v úterý uvedla, že tři francouzské mořské parky s okamžitou platností nesmí dovážet ani množit delfíny a kosatky. Nebude ani povolena výstavba nových mořských parků. Kromě toho prohlásila, že „v následujících letech“ nebude cirkusům umožněno nadále držet medvědy, tygry, lvy, slony a další divoká zvířata a vystupovat s nimi. „Náš postoj k divokým zvířatům se změnil. Je načase spustit nové období našeho vztahu,“ vysvětlila a dodala, že welfare zvířat ve všech oblastech je zásadním cílem.

Proti zákazu využívání zvířat se bouří především cirkusy. Zvířata prý jinak neuživí. Taková pak mohou přejít do azylů.
Proti zákazu využívání zvířat se bouří především cirkusy. Zvířata prý jinak neuživí. Taková pak mohou přejít do azylů.
Zdroj: Pixabay

Kromě cirkusů a akvárií se nová opatření dotknout i kožešinových farem. Chovy se zvířaty chovanými výlučně pro kožešinu budou muset do pěti let skončit. Nicméně zákaz se netýká zvířat v zoologických zahradách či neputovních představeních. Francouzská vláda kvůli zákazu vyčlení více než dvě stě milionů korun na pomoc zaměstnancům cirkusů a mořských parků. „K přechodu dojde během několika let, jelikož změní životy mnoha lidí,“ vysvětlila ministryně Pompiliová a dodala, že vláda zvažuje vybudování azylu pro zvířata, která jsou v současné době držena v zajetí.

Nová opatření se dotknou i zvířat na kožešinových farmách.
Nová opatření se dotknou i zvířat na kožešinových farmách.
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco ochránci zvířat oslavují tento krok jako velké vítězství, zástupci cirkusů sledují novou situaci s nevolí. Ve Francii se také mimo jiné schyluje k velkému referendu, které si klade za cíl do konce první poloviny tohoto století změnit přístup ke zvířatům v zemi. Kromě ukončení klecových chovů jde například o zákaz pokusů na zvířatech či provozu velkochovů obecně. Od začátku příštího roku zde také začne platit zákaz mletí denních kohoutků zaživa či kastrace selat bez použití anestezie.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama