reklama

Francie pokračuje v tažení za zvířata, tentokrát si posvítila na cirkusy a mořské parky

S okamžitou platností mají mořské parky zakázáno množit a dovážet delfíny a kosatky. Nové mořské parky již nevzniknou.
Foto: Pixabay

Francouzská ministryně pro životní prostředí oznámila plány na postupný zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech a v mořských parcích. Kromě toho během pěti let začne platit zákaz chovu norků na kožešinových farmách. Jde o další krok v řadě opatření ke zvýšení welfaru zvířat v zemi.

reklama

Ministryně Barbara Pompiliová na tiskové konferenci v úterý uvedla, že tři francouzské mořské parky s okamžitou platností nesmí dovážet ani množit delfíny a kosatky. Nebude ani povolena výstavba nových mořských parků. Kromě toho prohlásila, že „v následujících letech“ nebude cirkusům umožněno nadále držet medvědy, tygry, lvy, slony a další divoká zvířata a vystupovat s nimi. „Náš postoj k divokým zvířatům se změnil. Je načase spustit nové období našeho vztahu,“ vysvětlila a dodala, že welfare zvířat ve všech oblastech je zásadním cílem.

Kromě cirkusů a akvárií se nová opatření dotknout i kožešinových farem. Chovy se zvířaty chovanými výlučně pro kožešinu budou muset do pěti let skončit. Nicméně zákaz se netýká zvířat v zoologických zahradách či neputovních představeních. Francouzská vláda kvůli zákazu vyčlení více než dvě stě milionů korun na pomoc zaměstnancům cirkusů a mořských parků. „K přechodu dojde během několika let, jelikož změní životy mnoha lidí,“ vysvětlila ministryně Pompiliová a dodala, že vláda zvažuje vybudování azylu pro zvířata, která jsou v současné době držena v zajetí.

Zatímco ochránci zvířat oslavují tento krok jako velké vítězství, zástupci cirkusů sledují novou situaci s nevolí. Ve Francii se také mimo jiné schyluje k velkému referendu, které si klade za cíl do konce první poloviny tohoto století změnit přístup ke zvířatům v zemi. Kromě ukončení klecových chovů jde například o zákaz pokusů na zvířatech či provozu velkochovů obecně. Od začátku příštího roku zde také začne platit zákaz mletí denních kohoutků zaživa či kastrace selat bez použití anestezie.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama