Vondra: Smrtící debata o euru teď nedává smysl. Fiala se vymlouvá na kritéria, míní Gregorová

Smrtící debata o zavedení eura teď nedává vůbec žádný smysl, nesplňujeme kritéria. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podle něj by hlavním cílem Česka měla být snaha ekonomicky dohnat bohatší západní země. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) je přesvědčena, že by s tím přijetí eura pomohlo. Zároveň si rýpla do premiéra Petra Fialy (ODS), který se podle ní v případě vstupu do eurozóny tak trochu vymlouvá na maastrichtská kritéria.

„Myslím, že debata o zavedení eura teď nedává vůbec žádný smysl. Nesplňujeme kritéria, ať už jde o inflaci, rozpočtové deficity, či úrokové sazby. Je tu celá řada věcí, které musíme řešit. Nepatří mezi ně smrtící debata o tom, jestli máme zítra přijmout euro. Jenom to odčerpává energii, ničemu to nepomůže, není na tom shoda na politické scéně a nějakých 70 procent obyvatel si to ani nepřeje, protože věří koruně,“ řekl Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zachová korespondenční volba tajnost hlasování? Půjde to i bez plenty, zní z pětikoalice

Podle něj by hlavním cílem Česka měla být snaha ekonomicky dohnat bohatší země Evropské unie. „To můžeme dělat kurzovou politikou přes Českou národní banku. Pokud bychom si svázali tuto možnost, tak pak už to můžeme rozpouštět jenom přes inflaci, kterou Češi skutečně nemají rádi. Pokud potřebujeme dohánět ty bohatší, tak by bylo velkou chybou si dát nohu do sádry,“ sdělil europoslanec a místopředseda ODS.

Gregorová je přesvědčena, že by přijetí eura bylo pro Českou republiku strategickým i ekonomickým přínosem. „Nikdo nezpochybňuje, že potřebujeme nejdřív plnit maastrichtská kritéria. Nicméně nesouhlasím s tím, že by to mělo nějakým způsobem omezovat diskusi. Domnívám se, že je potřeba debatu o euru otevírat,“ uvedla europoslankyně, přičemž ocenila prezidenta Petra Pavla, který toto téma zmínil ve svém novoročním projevu.

Zároveň si rýpla do premiéra Petra Fialy (ODS). „Prostě bych chtěla, aby debata o výhodách, či nevýhodách eura pokračovala a aby se například pan premiér tak trochu nevymlouval na maastrichtská kritéria,“ dodala Gregorová. Podle pirátské političky se také přeceňuje diskuse o suverenitě České národní banky díky koruně.

Tagy: