měna

Výpis příspěvků ke štítku „měna“

Speciální výroční tisícikoruna se chystá do oběhu. Jak můžete získat limitovanou bankovku?

Přesně 30 let od zahájení rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka (ČNB) novou tisícovou bankovku se speciálním přítiskem. K dostání bude na začátku února výměnou za jiné bankovky či mince ve stejné hodnotě. Půjde o limitovanou verzi, která bude k mání do vyčerpání zásob. Časem by proto výroční tisícikoruna mohla výrazně získat na své hodnotě, coby sběratelský artikl. Jak bude vypadat a kde ji bude možné vyzvednout?

Umíte číst? Europoslanci z ODS a TOP 09 se pohádali kvůli zavedení eura

V rámci koalice Spolu panuje dlouhodobě neshoda ohledně případného zavedení eura. Zatímco členové TOP 09 vstup do eurozóny výrazně prosazují, zástupci ODS jsou proti. Kvůli zavedení eura na sociálních sítích aktuálně emocionálně debatovali europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Zahradil poukazoval na článek pojednávající o vývoji cen v Chorvatsku. Niedermayer se svého kolegy ironicky ptal, zda umí číst.

Euro či dolar. Zájem Čechů o zahraniční měny roste, politice silné koruny příliš nevěří

Češi čím dál více věří cizím měnám. Zájem o účty v eurech či dolarech roste, otevírají si je nejen firmy, ale i domácnosti. Největší banka v zemi hlásí meziroční růsty kont v cizí měně o desítky procent. Růst potvrzují také data České národní banky (ČNB). A co na tento trend říkají experti? Podle nich jde bezpochyby o diverzifikaci možného rizika.

Čelilo by se inflaci lépe s eurem? Mylný názor, poslední hřebíček do rakve, míní ekonomové

Zdražování znovu rozvířilo diskusi o tom, zda by s eurem místo koruny nebylo v Česku lépe. Vstup do eurozóny dlouhodobě prosazuje například TOP 09. Ekonomové však mají jasno, lépe by nebylo. Nejen že by inflace neklesla, ale Česká národní banka by navíc přišla o možnost korigovat růst cen pomocí úrokových sazeb. Na druhou stranu by euro mohlo zlevnit hypotéky a Češi by si před dovolenou do zemí eurozóny nemuseli měnit koruny.

Do Chorvatska s eurem: Země splnila všechny podmínky. Od kdy může přejít na novou měnu?

Chorvatsko udělalo klíčový krok na cestě k tomu, aby od ledna příštího roku mohlo jako svou měnu začít používat euro. Evropská komise dospěla k závěru, že země plní všechna potřebná kritéria a může se za sedm měsíců stát dvacátým členem eurozóny. Chorvatský parlament již potřebný zákon schválil a definitivní slovo budou mít v červenci členské země, jejichž souhlas by měl být spíše formalitou.

Koruna, nebo euro? Odborníci řekli, jak by Čechy před inflací ochránila společná měna

Zatímco inflace v České republice nezadržitelně míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. Jinak řečeno Češi, kteří v peněženkách nosí koruny, čelí přibližně dvojnásobnému tempu zdražování zboží a služeb než lidé, kteří k placení používají euro. Znamená to, že by si právě jednotná evropská měna dokázala poradit s českou inflací lépe než koruna?