
Neplatil výživné, teď uprchl z vězení na Kladensku. Policie pátrá po 43letém muži
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu vyšplhala na nový rekord, když překonala hranici 112 000 dolarů (asi 2,36 milionu korun). Informuje o tom agentura Bloomberg, podle které rostou i další riziková aktiva. Dosavadní rekord bitcoinu pocházel z 22. května, kdy překonal hranici 110 000 dolarů.
Bitcoinová kauza ukazuje, že stát zatím neumí s kryptoměnami pracovat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekla ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Ve středu plánuje na vládě předložit aktualizovanou časovou osu událostí souvisejících s aférou. Podle ní ale „nemáme čekat nic skandálního ani zázračného“.
Situace kolem bitcoinové aféry je jednak absurdní, jednak opravdu velice škodlivá, zhodnotil třaskavou kauzu prezident Petr Pavel ve speciálním vysílání Partie Terezie Tománkové. Podle něj měl stát k bitcoinovému daru přistupovat jinak a přijmout peníze až v momentě, kdy by si byl stoprocentně jistý jejich nezávadností. Vyjádřil také údiv nad tím, že o kryptoměnách v hodnotě několika miliard korun nevěděl dopředu šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). „Tohle mi přijde natolik zásadní, že bych se divil, kdyby o tom ministr financí informován nebyl. Do svědomí mu sahat nemůžu, ani tam nevidím,“ poznamenal prezident pro CNN Prima NEWS.
Pokud vláda Petra Fialy (ODS) nezveřejní do začátku července všechny dokumenty k bitcoinové kauze, měla by být svolána vyšetřovací komise, řekl redakci CNN Prima NEWS předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Naráží tak na okolnost, že kabinet zatím zveřejnil jen anonymizovanou časovou osu. Michálkovi chybí zveřejnění dalších dokumentů. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) vysvětlovala anonymizaci časové osy tím, že zveřejnění jmen by mohlo ohrozit trestní řízení.
Jestli chcete euro, přesvědčujte lidi ve svém okolí. Když přemluvíte polovinu společnosti, politici se do toho pak budou moci pustit. Přesně toto doporučení dal premiér Petr Fiala (ODS) svým podporovatelům během nedávné akce Spolu v pražských Holešovicích. Zmíněná nepřímá výzva od šéfa občanských demokratů vybízí k otázce, zda stále trvá odmítavý postoj ODS ke vstupu do eurozóny. Největší vládní strana v tomto ohledu rozhodně není jednotná.
Ministerstvo spravedlnosti ve středu zveřejní časovou osu, která shrnuje fakta, události a data související s takzvanou bitcoinovou aférou. Ministryně Eva Decroix (ODS) ji považuje za rámec pro další diskusi tak, aby veřejná debata vycházela ze stejných a ověřených dat. Na tiskové konferenci po jednání vlády také uvedla, že v harmonogramu chybějí jména. Řekla rovněž, že podle ní nepřinesla osa žádné překvapení.
Bitcoinová kauza není selháním jednoho člověka. Podílely se na tom desítky lidí, mezi kterými jsou hlupáci, kteří nevěděli, co činí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Podle expremiéra Petra Nečase však politickou odpovědnost nese jediný člověk, a to ministr. Kvůli bitcoinové aféře minulý týden ve funkci skončil bývalý šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek.
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) podala stížnost pro porušení zákona proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který vydal zabavenou elektroniku bitcoinovému dárci Tomáši Jiřikovskému. Podle ní mohlo být rozhodnutí nezákonné a nerespektovalo závazný právní názor Nejvyššího soudu (NS). Uvedla to na úterní tiskové konferenci, kterou se svými náměstky ze STAN a KDU-ČSL uspořádala ve Sněmovně před schůzí svolanou k vyslovení nedůvěry koaliční vládě. Mluvčí brněnského krajského soudu Klára Belkovová sdělila, že soud vyčká na rozhodnutí NS.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se o bitcoinovém daru ve prospěch státu od bývalého trestance Tomáše Jiřikovského dozvěděl až po jeho přijetí, kauze tak nemohl zabránit, řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS). Na jeho slova poté ostře reagoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Tomu nelze věřit ani na vteřinu,“ napsal na sociální síti X.
Tomáš Jiřikovský, který daroval ministerstvu spravedlnosti bitcoiny v hodnotě miliardy korun, si chtěl dar odečíst z daní. Serveru Novinky.cz to řekl jeho advokát Kárim Titz. Při domlouvání daru se ale podle něj motivace vůbec neřešila. Média už dříve uvedla, že podle policie darované bitcoiny mohou pocházet z trestné činnosti. Kvůli kauze podal demisi předchozí ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Kupci bitcoinu od státu v dobré víře očekávali, že bude tato měna čistá, ale naletěli. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl majitel a provozovatel portálu Kryptomagazin.cz Dariusz Matuszyński. Podle něj je možné, že stát při vracení peněz kupcům na prodeji nakonec i prodělá.
Přijmout miliardy, aniž by se kdokoliv pídil po původu? Přinejmenším zvláštní až diletantský přístup od státu, který jinak chce po občanech doložení celé řady informací o svých příjmech. Nad postupem v bitcoinové kauze exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kroutí hlavou experti z oblasti bankovnictví i kryptoměn. Podle nich byli aktéři v miliardovém průšvihu buďto naivní, neznalí, nebo tak činili zcela úmyslně. „A všechny varianty jsou špatně. Trošku to smrdí,“ řekli redakci CNN Prima NEWS odborníci.