reklama

Vondráček: Výhrůžky, jednání koalic mě uráží. Masaryk se obrací v hrobě, kontroval Žáček

Povolební jednání se i kvůli zdravotním komplikacím prezidenta Miloše Zemana prodlužují. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zkritizoval, že se komunikace vítězů voleb přesunula spíše do veřejného prostoru.

reklama

„Ještě jsme se nepotkali a už poslouchám mediální vzkazy. Jsou to skoro výhrůžky. To je proti politické kultuře, kterou jsme tu měli, je to velká arogance. Počkejte a uvidíte. A jestli nebudete hodní, tak vám to osolíme – to na mě dýchají ty staré časy, kvůli kterým jsem šel do politiky,“ kritizoval obě koalice předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček za to, jak po volbách hovořily o hnutí ANO.

Nezažil prý, že by se takovým způsobem zprávy vyřizovaly přes média. „Uráží mě to. Cítím se jako demokrat, vlastenec, masarykovec a nikdy bych se něčeho takového nedopustil,“ pronesl v pořadu 360° Vondráček.

„Masaryk se musí obracet v hrobě, jaká tu byla vláda. Celé čtyři roky válcování. SPD a KSČM, tyhle elementy by tam být neměly. Myslím si, že jednání o proporčním rozdělení by tu být mělo,“ oponoval mu poslanec ODS Pavel Žáček.

V povolebních debatách má významné slovo i prezident. Ten však kvůli zdravotním komplikacím není zcela připraven a zatím nikoho sestavením vlády nepověřil. Žáček navíc nevěří, že Miloš Zeman vůbec s Andrejem Babišem mluvil, ačkoliv se v neděli oficiálně sešli. „Nevíme, zda kolaps pana prezidenta nebyla reakce na to, když viděl Andreje Babiše. Premiér udělal chybu, že nic po návštěvě prezidenta neřekl, teď si vytváří strategii,“ dodal Žáček.

Pokud spolu chceme fungovat, musíme jednat korektně

Vondráček připustil, že bližší informace o zdravotním stavu prezidenta zná, nemůže je však sdělit. Důležité je ale podle něj zaměřit se na komunikaci mezi jednotlivými stranami. „Každý tlak vyvolává protitlak. Jestliže chceme fungovat v Poslanecké sněmovně, tak spolu musíme korektně komunikovat. Já to v tuto chvíli nevidím,“ podotkl předseda. Zkritizoval, že tři dny po volbách se koalice snaží o dominanci na úkor vyváženosti.

„Riskovat to, že tu bude půl roku vláda, která tu jednou byla, znamená jít proti výsledku těchto voleb. Já bych skoro z toho cítil, že pan Vondráček zpochybňuje výsledky voleb,“ dodal Žáček.

Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl tehdy šéf ODS. Dohromady budou mít ve Sněmovně Spolu a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama