reklama

Voráček: Nepřijet na dohrávku NHL by nebylo fér vůči spoluhráčům

Letošní sezona NHL by se i přes pandemii koronaviru měla nakonec dohrát. Podle posledních informací začnou 13. července kempy a hrát se bude za přísných hygienických opatření od 1. srpna v kanadském Edmontonu a Torontu. Hokejista Jakub Voráček, který už devátou sezonu nastupuje v dresu Philadelphia Flyers, do Ameriky odletí ve čtvrtek.

reklama

„Máme možnost říct, že nikam nejedeme, ale pochybuji, že by to nějaký hráč udělal. Vůči spoluhráčům a týmu by to nebylo fér, i když bych nad tím možná přemýšlel. Ale chystám se odletět do Filadelfie ve čtvrtek,“ řekl Jakub Voráček.

Situace v USA není příznivá, v úterý tam dokonce padl rekord, kdy přibylo více než 60 tisíc nakažených během 24 hodin. Voráčkova přítelkyně Markéta a syn Matěj proto zůstanou v Česku. „My stejně budeme zavření v karanténě na hotelu a hrát budeme bez diváků, takže normální život by asi nebyl možný, proto moje rodina zůstává v Česku,“ popsal Voráček. Podle něj to budou mít všichni evropští hráči NHL podobně.

K tématu

Počítali s tím, že sezona skončila

„Co vím, tak spoluhráč Ivan Provorov zůstával v Americe, má tam přítelkyni. Je tam asi od patnácti let, takže už je víc Američan než Rus. Ostatní Evropané odletěli domů až na švédského hokejistu Oskara Lindbloma, který potřeboval dokončit léčbu vzácné formy rakoviny. Minulý týden se mu to ale povedlo. Jsem rád, že to má za sebou, bylo to pro něj určitě těžké a pro nás také,“ vysvětlil útočník, který v dresu Philadelphia Flyers nastupuje s číslem 93.

Zároveň zdůraznil, že on i všichni jeho spoluhráči počítali s tím, že sezona skončí. „My jsme malí páni, ale jsem si jistý, že kdyby se nás jako hráčů někdo ptal, velká většina by hlasovala pro to, aby se sezona odložila,“ dodal.

Dohrávat se bude kvůli penězům z televizních práv

Někdejší kapitán národního týmu si ale podle svých slov moc neumí představit, jak bude dohrávka NHL probíhat. „Každý tým si může vzít 51 hráčů, do Toronta a do Edmontonu přijede 12 týmů, což je dohromady přes 1 200 lidí, navíc se budeme potkávat s pracovníky na stadionech a hotelech. Takže ti všichni budou muset být v karanténě a žít v bublině. Organizátoři se spoléhají na to, že když bublinu nikdo neopustí, tak že se nemůže nikdo nakazit. Navíc bude přísně střežená. Kdybychom ji opustili, budeme sankcionováni,“ upřesnil Voráček.

Podle něj se trvá na dohrání sezony především kvůli penězům z televizních práv. „Podmínky určitě nebudou nejoptimálnější s tím, že se bude hrát bez diváků, po každé třetině se bude dezinfikovat střídačka a v podstatě se budeme pohybovat jen na hotelu a na zimáku,“ ošíval se kladenský rodák.

Nedokážu si to představit

Voráček by nevsadil na to, že se sezona dohraje. „Zkusí se to, ale myslím si, že se něco stane s koronavirem a že časem přijde rozhodnutí, že to prostě nejde,“ kroutil hlavou.

„Nedokážu si představit, že bude šestý nebo sedmý zápas druhého kola play off, a najednou přijde hygiena s tím, že náš gólman, první obránce a první center mají COVID-19 a my sezonu musíme dohrát. Šancí na výhru tam pak stejně moc nebude. Co když to trefí třeba pět, šest hráčů? Najednou ten tým diskvalifikují?,“ uvedl.

Na druhou stranu zaznívalo, že dohrávka je symbolickým gestem směrem k mladším hráčům, protože kdyby se sezona nehrála, finanční problémy NHL by mohly mít velké následky do budoucna.

K tématu

Voráček po patnácti letech zažil v Česku jaro

Zámořští hokejisté navíc podle Voráčka měli informace, že kdyby se sezona nedohrála letos, museli by hokejisté odevzdat až 90 procent výplaty do ligového fondu, takzvaného escrow. „Do něj jsme posledních pár let dávali 14 procent. Takže platíme 45 procent daně, a pak z té částky zaplatíme ještě 14 procent escrow. Kdyby se sezona nedohrála letos, tak by po skoro padesátiprocentních daních escrow mohlo být až devadesátiprocentní. Takže by nám zbylo nějakých deset procent,“ vysvětlil Voráček s tím, že do ligového fondu musí povinně přispívat každý hráč.

„Je to tak nastavené mezi ligou a hráči. Není to optimální, ale my jsme si nestěžovali. Kdybychom pak odevzdávali devadesát procent platu, tak by to bylo asi horší. Je to také jeden z důvodů, proč chceme dohrávat,“ dodal.

Když se NHL rozjede, Voráček počítá, že se znovu za rodinou do Česka vrátí tak v polovině září. „Nový ročník NHL bude startovat až v prosinci, takže nějaké dva měsíce doma pobudu. Asi po patnácti letech jsem zažil jaro v České republice a prožiji tu i podzim. Jaro jsem si hrozně užíval, celá republika rozkvétala,“ usmíval se Voráček.

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

Slovensko

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

Slovenská pobočka mobilního operátora O2 dočasně blokovala přístup na populární streamovací portál Twitch. Důvodem bylo rozhodnutí soudu, který na žádost slovenského Úřadu pro regulaci hazardních her (ÚRHH) zakročil proti jednomu z uživatelů. Protože ale nešlo blokovat konkrétní profil osoby, šla mimo hru celá stránka. Nakonec ÚRHH i O2 přehodnotily situaci a server opět zpřístupnily, uvedl slovenský operátor pro CNN Prima NEWS.

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení
Nebe, mrak 9. Dojatý pošťák našel dívku, která napsala dopis zesnulému otci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama