Nový důkaz v kauze Kuciak? Zprostředkovatel vraždy se bál o život, napsal proto dopis

Slovenští vyšetřovatelé vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové přednesli možný nový důkaz k případu. Jedná se o dopis, který napsal jeden z odsouzených za zprostředkování vraždy Zoltán Andruskó. Ten v něm tvrdí, že se několik týdnů před smrtí zmiňované dvojice, na které měl značný podíl, bál o svůj život. Stejně tak zmiňuje další plánovanou vraždu.

Dopis, který je v maďarštině, se již dostal na soud. Andruskó v něm například píše o plánované likvidaci prokurátora Maroše Žilinky, který je dnes slovenským generálním prokurátorem. Andruskó v dokumentu vyloženě uvedl, že si ji objednal podnikatel Marian Kočner přes svoji spolupracovnici Alenu Zsuzsovou, kterou pisatel označil za „psychopatickou vražedkyni“.

Dopis měl vzniknout v závěru roku 2017, datum na něm je však 27. ledna 2018. K sepsání došlo jen několik málo týdnů před vykonáním vraždy Kuciaka a Kušnírové, která se udála na konci února. Andruskó, dnes již pravomocně odsouzený za zprostředkování vraždy novináře a jeho snoubenky, v něm popisuje své pocity v okamžiku, kdy skupina již upustila od plánování zabití Žilinky, ale místo toho přišla objednávka na Kuciaka.

„Nemůžu jít na policii, protože smrt prokurátora Žilinky očekává i speciální prokurátor Dušan Kováčik,“ psal Andruskó s odkazem na donedávna vlivnou postavu slovenské justice. Kováčik, kterému se přezdívalo „zametač kauz“, však byl před časem odsouzen kvůli korupci a nyní je ve vězení.

ČTĚTE TAKÉ: Kuciakův otec: O Jankovi se šíří konspirační teorie. Chtějí ho zdiskreditovat, tuším kdo

Andruskó v dopise uvedl, že za zprostředkování obdržel 20 tisíc eur a má jít o peníze podnikatele Kočnera. Kromě toho přiznal, že se v této době velmi bál o svůj život natolik, že si nechal hlídat dům bezpečnostní službou. „Byla to životní pojistka, kdyby se mi něco stalo,“ vysvětlil Andruskó.

Dopis následně dal své kamarádce Denise T., která později zemřela. Právě ta mu údajně poradila, aby dokument sepsal. Posléze se dostal k jeho dalšímu známému, jistému Baltazárovi R., který měl dopis u sebe až do minulého týdne, informují slovenská média v čele s webem Aktuality.sk.

Podle tohoto portálu může jít o nový důkaz, kterým by se jasně prověřila důvěryhodnost Andruska coby člověka, který je ochoten svědčit proti Kočnerovi a Zsuzsové. Ti jeho slova totiž zpochybňují a tvrdí, že se je před tribunálem pouze snaží poškodit.

Rozsudek přijde asi v květnu

Prokuratura je však zatím opatrná. „Já to zatím nehodnotím jako nějaký významný důkaz,“ komentoval dozorující státní zástupce Matúš Harkabus. Zároveň dodal, že nemá v ruce nic, čím by Andruskóvu výpověď mohl zpochybnit, tudíž mu věří.

Kočner a Zsuzsová byli před časem zproštěni obžaloby z vraždy Kuciaka a Kušnírové, ale případ se přesto vrátil zpět před soud. Andruskó coby zprostředkovatel a stejně tak nájemní vrazi Tomáš Szábo a Miroslav Marček naopak byli pravomocně odsouzeni.

Aktuálně stojí před soudem kvůli tomuto činu společně s kauzou přípravy vražd prokurátorů kromě Kočnera a Zsuzsové ještě Darko Dragić a Dušan Kracina. Termín hlavního projednání byl stanoven na 9. a 12. května. V této době by měl být zřejmě i vynesen rozsudek.

Tagy: