reklama

Šli tam, odkud by ostatní utíkali. Pro rodiny zesnulých hasičů vzniká sbírka

Při zásahu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní hasiči, jeden z nich měl být i otec od rodiny. Výbuch plynu v rodinném domě má i další čtyři zraněné. Z události jsou otřeseni příbuzní i kolegové ze sboru. Jak CNN Prima NEWS potvrdili dobrovolní hasiči, pro pozůstalé se připravuje dobročinná sbírka.

reklama

„My i rodina pozůstalých prožíváme velmi těžké chvíle. Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od rodiny. Stalo se tomu tak bez varování a jediného slova sbohem,“ uvedl sbor dobrovolných hasičů v Koryčanech.

K upřímné soustrasti se připojil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. „Chci vyjádřit upřímnou lítost a soustrast všem pozůstalým. Tento den se zapíše do našich análů jako černý, protože jsme ztratili dva kamarády, dva hasiče,“ sdělil.

My i rodina pozůstalých prožíváme velmi těžké chvíle. Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od...

Posted by SDH Koryčany a JPO Koryčany on Wednesday, September 15, 2021

Pod příspěvkem jsou kromě desítek soustrastných zpráv také komentáře lidí, kteří by rádi přispěli právě pozůstalým. „Je strašné, že někdo, kdo pomáhá jen za dobrý pocit, tam zůstane. Kdyby se pro rodiny vyhlašovala sbírka, ráda pomůžu,“ uvedla Michaela H. Jak CNN Prima NEWS potvrdili dobrovolní hasiči města Koryčany, sbírka pro rodinu zesnulých hasičů se již připravuje. Konkrétně ji chystá město Koryčany ve spolupráci s kroměřížskou charitou.

„Je mi upřímně líto rodin vašich kolegů, jejich bližní šli tam, odkud by většina z nás utíkala. Šli pomáhat a zaplatili daň nejvyšší, čest jejich památce. Také rád přispěji,“ přidávají se další. Pod příspěvkem je už více než stovka komentářů.

Lidé zapalují svíčky

Tragédie pak otřásla především obyvateli města Koryčany, kteří zesnulé hasiče velmi dobře znali. „Kluci byli z našeho sboru, z naší jednotky. Znali jsme je velice dobře,“ uvedla jedna z místních. „Byli to zdejší chlapci. Hasič, co tam umřel, nám opravoval elektřinu. Je to neštěstí,“ sdělil CNN Prima NEWS další obyvatel města.

Jiní zavzpomínali na společné chvíle. „Hrávali jsme spolu fotbal, nebyl to špatný kluk. Byl srdcový hráč. Když se mu něco nelíbilo, dal to najevo,“ podotkl další muž. Ihned po tragédii naproti sutinám domu vzniklo pietní místo. Další je přímo u stanice dobrovolných hasičů. Lidé přinášejí na obě místa svíčky a shodují se, že odešli dva ochotní a obětaví muži.

Kvůli středečnímu neštěstí vzlétl vrtulník, vyjíždělo i několik sanitek. Dům vybouchl jen minuty poté, co na místo přijeli dobrovolní hasiči z Koryčan řešit únik plynu. „Ve chvíli, kdy začali zasahovat, došlo k výbuchu a destrukci domu,“ dodal mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici i záběry výbuchu. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama