Šli tam, odkud by ostatní utíkali. Pro rodiny zesnulých hasičů vzniká sbírka

Příběhy hasičů

Při zásahu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní hasiči, jeden z nich měl být i otec od rodiny. Výbuch plynu v rodinném domě má i další čtyři zraněné. Z události jsou otřeseni příbuzní i kolegové ze sboru. Jak CNN Prima NEWS potvrdili dobrovolní hasiči, pro pozůstalé se připravuje dobročinná sbírka.

„My i rodina pozůstalých prožíváme velmi těžké chvíle. Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od rodiny. Stalo se tomu tak bez varování a jediného slova sbohem,“ uvedl sbor dobrovolných hasičů v Koryčanech.

K upřímné soustrasti se připojil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. „Chci vyjádřit upřímnou lítost a soustrast všem pozůstalým. Tento den se zapíše do našich análů jako černý, protože jsme ztratili dva kamarády, dva hasiče,“ sdělil.

My i rodina pozůstalých prožíváme velmi těžké chvíle. Navždy odešli naši kamarádi, bratři, synové, strýčkové, otec od...

Posted by SDH Koryčany a JPO Koryčany on Wednesday, September 15, 2021

Pod příspěvkem jsou kromě desítek soustrastných zpráv také komentáře lidí, kteří by rádi přispěli právě pozůstalým. „Je strašné, že někdo, kdo pomáhá jen za dobrý pocit, tam zůstane. Kdyby se pro rodiny vyhlašovala sbírka, ráda pomůžu,“ uvedla Michaela H. Jak CNN Prima NEWS potvrdili dobrovolní hasiči města Koryčany, sbírka pro rodinu zesnulých hasičů se již připravuje. Konkrétně ji chystá město Koryčany ve spolupráci s kroměřížskou charitou.

„Je mi upřímně líto rodin vašich kolegů, jejich bližní šli tam, odkud by většina z nás utíkala. Šli pomáhat a zaplatili daň nejvyšší, čest jejich památce. Také rád přispěji,“ přidávají se další. Pod příspěvkem je už více než stovka komentářů.

Lidé zapalují svíčky

Tragédie pak otřásla především obyvateli města Koryčany, kteří zesnulé hasiče velmi dobře znali. „Kluci byli z našeho sboru, z naší jednotky. Znali jsme je velice dobře,“ uvedla jedna z místních. „Byli to zdejší chlapci. Hasič, co tam umřel, nám opravoval elektřinu. Je to neštěstí,“ sdělil CNN Prima NEWS další obyvatel města.

Jiní zavzpomínali na společné chvíle. „Hrávali jsme spolu fotbal, nebyl to špatný kluk. Byl srdcový hráč. Když se mu něco nelíbilo, dal to najevo,“ podotkl další muž. Ihned po tragédii naproti sutinám domu vzniklo pietní místo. Další je přímo u stanice dobrovolných hasičů. Lidé přinášejí na obě místa svíčky a shodují se, že odešli dva ochotní a obětaví muži.

Kvůli středečnímu neštěstí vzlétl vrtulník, vyjíždělo i několik sanitek. Dům vybouchl jen minuty poté, co na místo přijeli dobrovolní hasiči z Koryčan řešit únik plynu. „Ve chvíli, kdy začali zasahovat, došlo k výbuchu a destrukci domu,“ dodal mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici i záběry výbuchu. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky.

Tagy: