Vyhráli jste fén na Instagramu? Jde o podvod, varuje expert a radí, jak se bránit

Mnozí uživatelé Instagramu mají v posledních dnech doslova zahlcenou aplikaci. V příspěvcích je označují falešné profily, které jim slibují výhru luxusního fénu na vlasy. Jde však o podvod a snahu, jak z lidí vylákat peníze. Jak se v takové situaci bránit?

„Vyhráli jste fén Dyson Supersonic, klikněte na odkaz,“ lákají podvodníci na sociální síti. K výzvě je připnutá fotografie ženy, která pózuje s fénem na vlasy. Na první pohled to vypadá, že jde o klasickou instagramovou soutěž, avšak opak je pravdou.

„Tyto příspěvky jsem také zaznamenala, ignoruji je a na nic neklikám. Dokážu si však představit, že někdo tomu může věřit. Znám lidi, kteří soutěží v kdečem,“ uvedla pro CNN Prima NEWS uživatelka Eliška Hofmanová.

Zoufalým uživatelům chodí upozornění o „výhře“ i třikrát denně. Nabádají je k rozkliknutí odkazu, který pod sebou skrývá výzvu k zaplacení několika desítek korun jakožto poplatek za vyřízení a přepravu výhry. Fén za deset tisíc pak máte dostat zdarma.

Jak uživatele zablokovat? Pomůže změna v nastavení

Odborníci upozorňují, že je třeba být obezřetný. „Tento scam (podvodný příspěvek, pozn. red.) v posledních týdnech nabral na obrovské intenzitě, takže některé uživatele obtěžuje i několikrát za den. Řešení, jak se tomuto podvodu bránit, je hned několik,“ popsal CNN Prima NEWS digitální stratég z agentury Goblins Jakub Kuneš.

Nejjednodušší cestou podle něj je, aby si uživatelé upravili nastavení takzvaných zmínek. V nastavení stačí vyhledat sekci soukromí, v ní pak kategorii zmínky. „Zde lze nastavit, komu povoluji, že mě může v příspěvcích označovat. Například je lze omezit jen na lidi či přátele, které sám sleduji,“ vysvětlil Kuneš.

Dodává také, že „zmínky“ lze případně ztišit úplně. „V žádném případě na příspěvek nijak nereagujte či neklikejte na přiložené URL v biu (záhlaví profilu, pozn. red.) daného profilu. Nejlepší je profil okamžitě nahlásit a zároveň dát skrýt označování z daného účtu,“ dodal.

Tagy: