
Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Atomové kryty spíše nedoporučujeme. Touto radou překvapili v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině čeští hasiči. Důvody k tomu mají jasné – většina z nich není okamžitě použitelná. Reagovali tak na množící se dotazy lidí, kam se v případě útoku ukrýt a kde se kryty v Česku nacházejí. Nejlepší je podle nich schovat se v metru, tunelech nebo sklepích. Pokud nemáte nic z toho v dosahu, pak improvizovaně v nejbližší budově.
Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v souvislosti s uvedením ruských jaderných zbraní do stavu pohotovosti preventivně zveřejnil základní pokyny pro přípravu ochrany před jaderným útokem. Kvůli velkému zájmu českých občanů spadly webové stránky úřadu. Její zástupci však stejně jako česká vláda veřejnost ujistili, že pravděpodobnost použití jaderných zbraní je v současnosti mizivá.
Mnozí uživatelé Instagramu mají v posledních dnech doslova zahlcenou aplikaci. V příspěvcích je označují falešné profily, které jim slibují výhru luxusního fénu na vlasy. Jde však o podvod a snahu, jak z lidí vylákat peníze. Jak se v takové situaci bránit?
Čtení má řadu pozitiv, rozšiřuje vám obzory, slovní zásobu a díky sečtělosti se pak méně často dopouštíte jazykových a stylistických chyb. S pomocí knih se můžete učit, můžete růst, poznávat jiné úhly pohledu, poznávat příběhy i zkušenosti lidí z celého světa. Také milujete čtení, ale zároveň si zoufáte, že toho nejste schopni přečíst tolik, kolik byste chtěli? Kolik knih jste vlastně schopni za rok přečíst? Pokud čtete pomalu, tak vám dá zabrat i pět knih. Víte však, že to můžete změnit? Nikdy není pozdě, abyste se naučili číst rychleji.
Chcete volit jinde než v místě svého trvalého bydliště? Tedy třeba v jiném městě? Pak potřebujete voličský průkaz. Ve středu je poslední šance si o něj zažádat. Už ale pouze osobně. Jak volební průkaz získáte? Přinášíme praktický návod krok za krokem včetně toho, jak letos s voličským průkazem ve volbách do Poslanecké sněmovny volit.
Chcete volit jinde než ve volebním okrsku, kde máte trvalé bydliště? Písemnou či on-line žádost o volební průkaz mohou lidé podat do pátku 1. října. Voličům tak zbývá už jen 7 dnů. Osobně si pak lidé mohou o průkaz zažádat až do středy 6. října do 16 hodin. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sepsala přehledný návod, jak na to.
Na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech mohou jít lidé od července až o osm dnů dříve. U většiny očkovacích center stačí zavolat na linku 1221. Někde je ale telefonní číslo jiné, jinde stačí napsat e-mail. Jak na to, vyzkoušela redaktorka CNN Prima NEWS.
Nemůžete volit ve volebním okrsku, kde máte trvalé bydliště? Potom potřebujete voličský průkaz. V roce 2022 Čechy čekají hned dvoje volby – komunální a senátní, na začátku roku 2023 i volby prezidentské. V komunálních volbách voličský průkaz využít nemůžete. Jak získáte voličský průkaz pro senátní, prezidentské a další volby? Do kdy o něj musíte požádat? V tomto článku najdete praktický návod krok za krokem.
Nelíbí se vám stále stejné koženkové či neoprenové obaly na tablety nebo vás odradila cena originálního pouzdra? Nemusíte být vyučeni v oboru, abyste za odpoledne zvládli ušít originální obal na tablet.
K vyplnění on-line formuláře pro sčítání lidí stačí připojení k internetu, elektronické zařízení a přibližně čtvrthodina času. Dotazník na stránkách podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) musí vyplnit každý, kdo žije v České republice, jinak dotyčnému hrozí pokuta ve výši až deset tisíc korun. On-line formuláře se lidem otevřou tuto sobotu 27. března, redakce CNN Prima NEWS vám ale připravila videonávod, na který se můžete podívat už teď.
Po deseti letech Česko opět čeká sčítání lidu, domů a bytů, které začíná 27. března. Tentokrát mohou lidé vyplnit formulář i on-line. To je potřeba udělat do 9. dubna. Listinný formulář pak lze vyplnit v době od 17. dubna do 11. května. Jak na to a co se stane, když ho nevyplníte?
Už týden Češi musí v obchodech nebo MHD nosit respirátory třídy FFP2. Jejich cena se pohybuje mezi 12 až 40 korunami a musí se minimálně po osmi hodinách měnit. Jejich nákup tak může být citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Lidé však mohou zažádat o mimořádný příspěvek na jejich pořízení.