Vyhrocený závěr Okamurovy kampaně. Žena na pražském mítinku mu mrskla koláč do obličeje

Čtvrteční finále předvolební kampaně SPD v Praze se neobešlo bez bizarního incidentu. Žena ze skupiny Biotická Pekařská Brigáda se šéfovi hnutí Tomiu Okamurovi pokusila hodit jablečný koláč do obličeje. Ihned ji však zpacifikovali neuniformovaní policisté, Okamurovi tak skončila na obličeji pouze vegetariánská šlehačka. Opoziční politik v reakci na to uvedl, že výtržnice „zřejmě podporuje Piráty“. Incident podle něj svědčí o „nervozitě vlády premiéra Petra Fialy“.

Videem se skupina Biotická Pekařská Brigáda pochlubila na svém Facebooku. „Štrůdlem proti útlaku,“ uvedla k incidentu, ke kterému došlo na mítinku SPD v parku na pražském Proseku.

Útoku s koláčem předcházel Okamurův sestup z pódia, aby se předseda SPD vyfotil se svými podporovateli. Poté do hloučku přistoupila žena s krabicí, předsedovi nejprve ukázala sladkost uvnitř, následně se mu pokusila otevřenou krabici mrsknout do obličeje.

! ŠTRŮDLEM PROTI ÚTLAKU !

Posted by Biotická Pekařská Brigáda on Friday, September 23, 2022

Prakticky okamžitě zasáhli dva neuniformovaní policisté, kteří stáli hned vedle. Ženu povalili na zem, dali jí pouta a pak ji odvedli pryč. „Ta je sjetá úplně, ne?“ komentovala jedna z osob, která postávala poblíž. Žena totiž s policií příliš nespolupracovala a nechala se de facto odtáhnout. Biotická Pekařská Brigáda později doplnila, že koláč byl prý upečen ze zkažených jablek a vegetariánské šlehačky.

„Proč ale plýtvat na Okamuru dobrými jablky. Je to obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv, jen aby si získal a manipuloval masy lidí a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou,“ uvedla skupina, která se otevřeně hlásí k anarchistickým myšlenkám Biotic Baking Brigade.

Tato skupina aktivistů v 90. letech proslula tím, že její stoupenci házeli koláče po obličejích osobností jako podnikatel Bill Gates, ekonom Milton Friedman či švédský král Carl Gustaf.

„Chceme tento kolektiv, či jeho formu akce znovu obnovit. Znovu ztělesnit jeho myšlenky. Pobídnout k podobné či identické politické a aktivistické činnosti ve válce proti mocným a bezohledným. Třeba pomocí koláčů nebo štrůdlů,“ hlásá nová skupina. Šéfa SPD rovněž označila za fašistického zm*da a utlačitele.

Okamura: Jde zřejmě o podporovatelku Pirátů

K incidentu se vyjádřil i Okamura. „Jednalo se o zoufalý výkřik. Během půl vteřiny zakročili policisté v civilu, o kterých jsem nevěděl. Asistentka mě malinko otřela a s úsměvem jsem pokračoval ve focení. Hlavní lež je, že žádný dort se té osobě nepodařilo mi dát do obličeje,“ řekl webu iDNES.cz s tím, že na jeho obličeji prý skončila pouze šlehačka.

„Jde zřejmě o podporovatelku Pirátů, protože to jsou anarchisti. Svědčí to o obrovské nervozitě stran Fialovy vládní koalice, protože když nemají program, který můžou nabídnout občanům, tak nastupuje agresivita a násilí,“ dodal Okamura.

Nutno podotknout, že účast policistů v civilu na předvolebních mítincích v poslední době není ničím neobvyklým. K několika kontroverzním incidentům došlo na letních akcích předsedy ANO Andreje Babiše. Policie nasazováním takových strážců zákona v části společnosti vyvolala velkou nedůvěru a sklidila kritiku.

Policejní prezident Martin Vondrášek tehdy uvedl, že samotné nasazení policistů v civilu na Babišových mítincích bylo v pořádku, příslušníci i jejich velitelé prý ale při několika incidentech ve své roli selhali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.