reklama

Vynikající závodník i skvělý člověk. Bude tu chybět, vzpomínají lidé na Karla Lopraise

Odešla legenda, byl to vynikající závodník a skvělý člověk. Tak znějí nejčastější reakce na úmrtí nejúspěšnějšího závodníka v historii dakarské rallye Karla Lopraise.

reklama

„Karel Loprais mi byl obrovskou sportovní inspirací,“ napsal redakci CNN Prima NEWS v SMS zprávě bývalý český reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda. Podle něho byl „Karel nejen vynikající závodník, ale i skvělý člověk“. Jandu s Lopraisem nepojilo jen přátelství, ale i město, v němž žili – Frenštát pod Radhoštěm.

„Dodnes třeba vzpomínám, jak mi na Silvestra 2005 volal z Dakaru, aby mi dodal vzpruhu k vítězství ve skokanském Turné čtyř můstků. Často jsme se pak potkávali a sdíleli vášeň k autům všeho druhu. Obdivoval například mého veterána a pořád se v legraci ptal, kdy mu ho konečně prodám,“ dodal Jakub Janda.

Vzpomínají Macík i Jurečka

Na „Monsieura Dakara“ vzpomínají lidé také na sociálních sítích. „R. I. P. – Karel Loprais,“ umístil kondolenci na Facebook Martin Macík, který na Rallye Dakar startuje od roku 2013. „Odešla světová legenda Dakaru, Karel Loprais, jehož výkony jsem vždy rád sledoval a bylo mi lito, když pro problémy se zády ukončil aktivní závodní kariéru. Díky za práci pro Tatru a její prezentaci ve světě. R. I. P.,“ uvedl na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Svou vzpomínku umístil na Twitter také redaktor a moderátor televizní stanice CNN Prima NEWS Tomáš Vzorek. „Karel Loprais byl hostem v mém úplně prvním vysílání Dobrého rána, je to zhruba 20 let a vždy jsem ho obdivoval. Díky němu vyrostly další generace závodníků, díky němu má Česko jednu z nejpočetnějších výprav na každém ročníku Dakaru. Odpočívejte v pokoji, Karle,“ napsal.

„Opustila nás dakarská legenda. Pro automobilovou veřejnost Monsieur Dakar, pro nás stále se usmívající, přátelský a srdečný Karel Loprais. Nikdy nezapomeneme,“ objevilo se na twitterovém profilu společnosti Czechoslovak Group, do jejíhož portfolia v současné době patří automobilka Tatra, s níž je jméno Karla Lopraise neoddělitelně spjaté.

Loprais vs. otec a syn de Rooyovi

Projev soustrasti se objevil rovněž na facebookvém profilu společnosti Tatra Trucks. „S velkou lítostí vám musíme oznámit, že nás ve věku 72 let opustil Karel Loprais. Jeden z nejslavnějších závodníků historie Rallye Dakar, přezdívaný Monsieur Dakar, získal s vozidly TATRA šest vítězství. Jméno Karla Lopraise bude vždy spjato s našimi vozidly a legendárním závodem Rallye Dakar. Čest Vaší památce, pane Lopraisi.“

Na úmrtí Karla Lopraise upozorňují také zahraniční média. „V květnu 2011 se stal vládním zmocněncem pro bezpečnost silničního provozu. V roce 1986 prožil svou premiéru na Rallye Dakar. O dva roky později dosáhl svého prvního vítězství. Všech úspěchů dosáhl v legendární Tatře. Loprais absolvoval svůj poslední závod v roce 2006, ale nedokončil,“ napsal rakouský deník Exxpress.

R.I.P. - Karel Loprais 😔

Posted by Martin Macík Jr. on Thursday, December 30, 2021

„Loprais jel v letech 1986 až 2006 pouštní rallye 19krát. Na stupně vítězů se postavil 11krát. Šestkrát Dakar vyhrál. Celé ty roky jezdil s kamionem české značky Tatra. Začínal jako tovární dělník v Tatře v 60. letech a později se stal testovacím jezdcem,“ vyjmenoval Lopraisovy úspěchy nizozemský deník De Telegraaf. A připomněl rovněž, že Karel Loprais v poušti řadu let soupeřil s nizozemskými ikonami Dakaru Janem a Gerardem de Rooyovými.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama