reklama

Výrobní linku z domova neuřídíte. Bílé límečky si s home office poradí, říká ekonomka

Zaměstnance ve firmách čeká povinné testování a v některých případech budou moci do práce i s pozitivním testem na covid. Ekonomka Helena Horská v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekla, že je to logický krok, který uvítají zejména výrobní firmy.

reklama

Smyslem takzvané pracovní karantény, kdy budou moci někteří zaměstnanci do práce i s pozitivním antigenním testem na covid, je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila nakažlivější varianta koronaviru omikron. Podmínkou je, že člověk nemá příznaky nemoci.

„Je to logický krok. Pokud nechceme ekonomiku zavírat a otvírat, tak musíme vědět, jak se šíří varianta omikron. Mnoho firem ani nepřestalo testovat, uvědomují si, co by se stalo, kdyby se tam začal covid šířit,“ pochválila Horská krok nové vlády Petra Fialy (ODS).

Co se týká zvýšeného režimu práce z domova, tedy home office, umožňuje většina firem stále kombinaci s docházením přímo na pracoviště. „A to i z důvodu režimu dětí ve školách. Daleko větší problém je ve výrobních firmách, kde home office nemůžete přikázat, výrobní linku z domova neuřídíte. My, bílé límečky, si s tím snáze poradíme,“ zdůraznila Horská důležitost přítomnosti některých lidí přímo v práci.

Také viceprezident Hospodářské komory ČR Radek Jakubský postup vlády vítá. „Firmy se chtějí o zaměstnance starat a chtějí fungovat, tohle je jediná cesta. Po Vánocích nebo dovolených opravdu hojně testovaly,“ nastínil.

Lidé rádi přejdou na home office

Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka jsou v otázce testování podnikatelé i drtivá většina zaměstnanců na jedné lodi. „Je dobře, že vlády nechtějí zavírat ekonomiku. Ani do budoucna by s tím snad neměl být problém,“ odhadl.

Náklady na testování budou firmám propláceny přibližně s dvouměsíčním zpožděním. „Slušná firma by testování unesla, daleko horší je zavření, když nejsou zaměstnanci. Kolikrát se zavřely firmy, kde museli být rodiče doma s dětmi,“ upozornil Dufek. Lidé podle něj na home office rádi přejdou, aby se nenakazili při cestě do práce nebo přímo v ní.

Pracovní karanténa se určitě nebude logicky týkat školství. „Jakmile je pedagog pozitivně testován, míra šíření nákazy je natolik veliká, že nepůjde s pozitivním testem do třídy. Typologicky takových profesí bude mnohem a mnohem více,“ řekl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se pracovní karanténa bude týkat pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Podle Rakušana by se pak mělo jednat například i o dopravu, energetiku nebo pohřebnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama