Ostré výroky od představitelů SPD a ANO? Používají Paroubkovu taktiku, vysvětlil politolog

Výroky opozice jsou strategické, okomentoval politické dění před volbami politolog Jan Kubáček. Podle něj bývalý ministr Karel Havlíček (ANO) v superdebatě CNN Prima NEWS pracoval i s tím, že jsou mnozí občané republiky naštvaní. Ostrou kritikou se tak prý snažil nerozhodné voliče stáhnout na svou stranu, stejně jako jeho někteří političtí předchůdci.

„Přijde mi, že je to snaha pracovat s tím, že lidé jsou naštvaní. Čím dál častěji totiž platí, že lidé ve větších městech se o tom, koho podpoří, rozhodují těsně před volbami,“ okomentoval Havlíčkovy výroky politolog Kubáček.

Podle některých vládních zástupců byla slova poslance hnutí ANO za hranou. „Co je neférového na tom, že říkáme aktuální stav? Když toho není schopna vláda. Kdybyste nás poslouchali už v březnu, tak jste dnes nemuseli koukat jako joja. Děláte si z lidí legraci, ale vtipné to není,“ pustil se Havlíček do vládní pětikoalice (ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti).

V debatě se proti němu ostře vymezil třeba předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Bavíme se o fair play před volbami? To říká pan Radim Fiala a Karel Havlíček, kteří před volbami jezdí s dezinformační scénou a polívají lidi kýbly hnusu?“ podotkl ostře ve vysílání CNN Prima NEWS.

Opozice podle politologa bojuje o část voličů, kteří váhají, zda podpoří svého starostu, nebo protestní stranu. „Havlíček nemluvil k voličům Spolu nebo regionálním voličům, ale k těm, co váhají mezi SPD, protestními stranami, nebo právě hnutím ANO. Je to vábení posledních voličů,“ popsal Kubáček s tím, že až 25 procent voličů se rozhoduje těsně před volbami.

Politiků, kteří využívali podobnou taktiku, je podle politologa mnoho. Od amerického ex prezidenta Donalda Trumpa až po bývalého premiéra Itálie Silvia Berlusconi. „Je těžší najít ty, kteří se tomu cíleně vyhýbají. Hnutí ANO a SPD se pokouší o Paroubkovu taktiku, s kterou přišel při zdůrazňováni poplatku 30 korun (při návštěvě lékaře, poz. red.),“ dodal Kubáček.

Měl by se chovat slušně

S kritikou Havlíčka nešetřili ani další hosté pořadu 360°. „Je to moc, dívala jsem se na superdebatu a byla jsem překvapena, jak se pan Havlíček choval. Znala jsem ho jako distingovaného, slušného člověka, ale jeho výroky nejsou dobrá cesta, měl by fungovat slušně,“ uvedla kandidátka do Senátu Alena Dernerová (za SD-SN).

S tím však nesouhlasila další kandidátka do Senátu Ivana Turková (SPD). „Chtěla bych se zastat pana Havlíčka, je to můj spolužák. Současná situace je tak vyhrocená a velice frustrující, že je to velký problém,“ hájila jeho kritiku vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hašek: Na NHL s Rusy v Praze koukat nebudu. Ať má tato akce nejhorší možnou reklamu
Hokej

Hašek: Na NHL s Rusy v Praze koukat nebudu. Ať má tato akce nejhorší možnou reklamu

Se stejnou zarputilostí, s jakou odolával na olympiádě v Naganu i ruským střelám, se teď Dominik Hašek snažil udělat vše pro to, aby hokejisté ze země Vladimira Putina nepřijeli do Prahy. Libeňská O2 arena v pátek a v sobotu poslouží jako dějiště dvou zápasů NHL mezi San Jose Sharks a Nashville Predators. K nevoli legendárního brankáře by se na ledě měli i přes jasný vzkaz Rusové objevit. „Rád bych, aby všichni na světě věděli, čeho se tady NHL dopouští,“ řekl pro CNN Prima NEWS zklamaný „Dominátor“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:54

Ukrajinci slaví další úspěch na jihu země

06:31

BBC: Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo hned 11 lodí s obilím

06:10

O Rusy, kteří připluli z Čukotky na Aljašku, se zajímá ruské velvyslanectví

05:46

Biden: Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Živě
ON-LINE: Tvrdý tlak Ukrajinců na jihu. Rusové tam za jediný den ztratili přes 100 vojáků

Americké úřady na Ostrově svatého Vavřince, který leží u Aljašky, tento týden zadržely dva Rusy, kteří připluli v malé loďce zřejmě z Čukotky přes Beringovo moře. Muži uvedli, že uprchli před povinnou vojenskou službou. Mezitím se ruští vojáci snaží dobýt ukrajinská území. Zejména na jihu však slaví úspěch zejména Ukrajinci. Daří se jim i v Chersonské oblasti, v regionu od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky.

Zdechovský: Turecko díky válce přebírá otěže. Erdogan se změnil v anděla míru, říká Bašta

Možným prostředníkem mezi Ukrajinou a Ruskem by mohl být i Recep Tayyip Erdogan. Snaží se o to, proměnil se v anděla míru, uvedl v pořadu 360° poslanec a kandidát na prezident Jaroslav Bašta (SPD). Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je turecký prezident chytrý politik, který v době krize strategicky přebírá „otěže mezinárodního hráče“.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Domácí zpravodajství

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.