Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je strašně špatná, myslí si Václav Klaus

Dnešní svět je podle bývalého prezidenta střetem dvou supervelmocí, tedy USA a Číny. Čína je nepochybně velmoc a musíme pečlivě zvážit, jak se vůči ní chceme chovat. „Klukoviny jako mlátit lopatičkou do písku a křičet: ‚Já chci tohle, já chci ono,‘ to není racionální česká zahraniční politika,“ řekl Václav Klaus v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mohou události v USA ohrozit znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem? Selhala Evropská unie v koronavirové krizi?

Nemám nic proti Tchaj-wanu, přál bych si, aby to byla nezávislá plně suverénní země. Ale že bychom se do toho měli vměšovat návštěvou našeho předsedy Senátu a myslet si, že tím něco v té světové politice vyřešíme, to nepovažuji za racionální. Takto komentoval exprezident Václav Klaus záměr předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS) odletět na oficiální návštěvu tohoto ostrova na pomezí Jihočínského a Východočínského moře.

Klaus zdůraznil, že součástí koncepčních záměrů Česka je uznání politiky jedné Číny. „Já jsem to tam nedal. Když to vzniklo, tak jsem vrtěl hlavou a myslel jsem, že to možná není nutné, ale byl jsem tehdy nemilosrdně vyléčen, že to tak je. Takže to, že to Vystrčil dělá bez koncepce, považuji za strašně špatné,“ dodal Václav Klaus. Řekl také, že Čína je nepochybně velmoc a Česko musí zvážit, jak se vůči ní bude chovat. „Myslím, že takové klukoviny jako mlátit lopatičkou do písku a křičet: ‚Já chci tohle, já chci ono,‘ to není racionální česká zahraniční politika,“ doplnil.

Prohra pro Trumpa bude prohrou nás všech

Bývalý český prezident mimo jiné vyjádřil radost nad tím, že o Evropské unii nebylo v době koronavirové krize slyšet, protože o to více mohly být iniciativní národní státy. „Evropská unie ukázala svou neschopnost fungovat v takovýchto krizích. Dnes se ale už bohužel otřepala a vrací se ke svému Green Dealu, kde chce ozelenit ekonomiku na úkor ekonomické racionality,“ řekl Václav Klaus.

Podle něho dělá česká vláda dobře, že odmítá plán na utracení 750 miliard eur na oživení evropské ekonomiky. Jedním z výsledků prý totiž bude, že se Česká republika stane čistým plátcem a nikoli příjemcem z evropských rozpočtů. Klaus také odmítl jakkoli komentovat deklaraci Evropského parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše. „Na toto máme soudy a můj výrok k tomu je naprosto bezcenný,“ dodal Klaus.

Naopak důsledně varoval před událostmi ve Spojených státech, které stojí na nohou kvůli úmrtí George Floyda, k němuž došlo během jeho zatýkání minneapoliské policie. Podle Václava Klause je to „vyvrcholení už půl století trvajícího útoku na základní hodnoty západní civilizace“. Český exprezident v tom vidí levicový atak, který pravice nedokáže vysvětlit lidem.

Klaus doufá, že americké události neuškodí Donaldu Trumpovi před nadcházejícími prezidentskými volbami. „Jeho politika je správná, jak ta ekonomická, tak společenská, tak protimigrantská a hlavně politika obhajoby národního státu proti globalistickým tendencím. Jestli zmizí Trump a místo něj přijde Biden (protikandidát za demokratickou stranu, pozn. red.) a umožní pokračování této kulturní revoluce, tak to budu považovat za strašlivou prohru nás všech,“ uzavřel Klaus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.