reklama

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je strašně špatná, myslí si Václav Klaus

Dnešní svět je podle bývalého prezidenta střetem dvou supervelmocí, tedy USA a Číny. Čína je nepochybně velmoc a musíme pečlivě zvážit, jak se vůči ní chceme chovat. „Klukoviny jako mlátit lopatičkou do písku a křičet: ‚Já chci tohle, já chci ono,‘ to není racionální česká zahraniční politika,“ řekl Václav Klaus v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mohou události v USA ohrozit znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem? Selhala Evropská unie v koronavirové krizi?

reklama

Nemám nic proti Tchaj-wanu, přál bych si, aby to byla nezávislá plně suverénní země. Ale že bychom se do toho měli vměšovat návštěvou našeho předsedy Senátu a myslet si, že tím něco v té světové politice vyřešíme, to nepovažuji za racionální. Takto komentoval exprezident Václav Klaus záměr předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS) odletět na oficiální návštěvu tohoto ostrova na pomezí Jihočínského a Východočínského moře.

K tématu

Klaus zdůraznil, že součástí koncepčních záměrů Česka je uznání politiky jedné Číny. „Já jsem to tam nedal. Když to vzniklo, tak jsem vrtěl hlavou a myslel jsem, že to možná není nutné, ale byl jsem tehdy nemilosrdně vyléčen, že to tak je. Takže to, že to Vystrčil dělá bez koncepce, považuji za strašně špatné,“ dodal Václav Klaus. Řekl také, že Čína je nepochybně velmoc a Česko musí zvážit, jak se vůči ní bude chovat. „Myslím, že takové klukoviny jako mlátit lopatičkou do písku a křičet: ‚Já chci tohle, já chci ono,‘ to není racionální česká zahraniční politika,“ doplnil.

Prohra pro Trumpa bude prohrou nás všech

Bývalý český prezident mimo jiné vyjádřil radost nad tím, že o Evropské unii nebylo v době koronavirové krize slyšet, protože o to více mohly být iniciativní národní státy. „Evropská unie ukázala svou neschopnost fungovat v takovýchto krizích. Dnes se ale už bohužel otřepala a vrací se ke svému Green Dealu, kde chce ozelenit ekonomiku na úkor ekonomické racionality,“ řekl Václav Klaus.

Podle něho dělá česká vláda dobře, že odmítá plán na utracení 750 miliard eur na oživení evropské ekonomiky. Jedním z výsledků prý totiž bude, že se Česká republika stane čistým plátcem a nikoli příjemcem z evropských rozpočtů. Klaus také odmítl jakkoli komentovat deklaraci Evropského parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše. „Na toto máme soudy a můj výrok k tomu je naprosto bezcenný,“ dodal Klaus.

K tématu

Naopak důsledně varoval před událostmi ve Spojených státech, které stojí na nohou kvůli úmrtí George Floyda, k němuž došlo během jeho zatýkání minneapoliské policie. Podle Václava Klause je to „vyvrcholení už půl století trvajícího útoku na základní hodnoty západní civilizace“. Český exprezident v tom vidí levicový atak, který pravice nedokáže vysvětlit lidem.

Klaus doufá, že americké události neuškodí Donaldu Trumpovi před nadcházejícími prezidentskými volbami. „Jeho politika je správná, jak ta ekonomická, tak společenská, tak protimigrantská a hlavně politika obhajoby národního státu proti globalistickým tendencím. Jestli zmizí Trump a místo něj přijde Biden (protikandidát za demokratickou stranu, pozn. red.) a umožní pokračování této kulturní revoluce, tak to budu považovat za strašlivou prohru nás všech,“ uzavřel Klaus.

Další hlavní zprávy

Vrána o ztrátě manželky: Nedělá mi problém se o tom bavit. Ale občas mě to semele
Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Další články
reklama
reklama