reklama

Vzácný syndrom ohrožuje děti. USA hlásí už sto případů

Už sto případů závažného zánětlivého syndromu u dětí, který má možná spojitost s nemocí COVID-19, hlásí americký stát New York. Tamní nemocnice dostaly od guvernéra pokyn, aby přednostně testovaly děti, které vykazují příznaky nemoci, kterou způsobuje nový koronavirus. Těmi může být i u velmi malých dětí srdeční zástava nebo prudký zánět trávicího traktu.

reklama

Nová hrozba připomíná podle lékařů takzvanou Kawasakiho nemoc nebo syndrom toxického šoku – tedy vícečetný zánět orgánů a krve. U devítiletého Bobbyho z New Yorku se projevil silným zvracením.

„Začalo to něčím, co vypadalo jako běžná žaludeční nevolnost, a tak jsme se k tomu stavěli. Potom to ale přerostlo v mírnou horečku a těžké zvracení. Neudržel v sobě nic,“ svěřila se matka Bobbyho.

Někteří lékaři se dohadují, že by syndrom mohl být zpožděnou, přehnanou reakcí imunitního systému, který se setkal s COVID-19, aniž by jím dítě onemocnělo. „My jsme měli štěstí, ale viděla jsem případy, kdy tomu tak nebylo. Rozhodně teď není vhodná doba na to, abychom děti opět vypustili na veřejnost,“ řekla CNN matka Bobbyho.

New York bije na poplach

Na existenci nového syndromu u dětí spojovaného s COVID-19 upozornili už na konci dubna evropští zdravotníci. Ti ale tehdy zaznamenali jen pár případů. Na poplach teď bije právě stát New York, který od minulého týdne hlásí i první dětské oběti.

„Ztratili jsme tři děti – pětiletého chlapce, sedmiletého chlapce a osmnáctiletou dívku. Tohle je opravdu znepokojivá situace,“ řekl guvernér státu New York Andrew Cuomo. Newyorské úřady teď proto varují nejen lékaře, aby případy pečlivě sledovali, ale také rodiče, aby nepodcenili podezřelé příznaky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama