Vězni zneužívali koronavirus
Vězni z Los Angels si mysleli, že se pomocí nemoci COVID-19 dostanou na svobodu a záměrně se snažili infikovat. U třiceti z nich se později nákaza opravdu potvrdila. Z vězení se ale nedostali a úmysl všichni zúčastnění popírají. Jejich triky zachytila bezpečnostní kamera.
Za jedno z ohnisek nemoci COVID-19 v Americe se považují tamní věznice. Podle agentury AP je mezi vězni po celých USA už 25 tisíc nakažených a 350 z nich nemoci podlehlo. Nápravné zařízení v Los Angeles se však donedávna pyšnilo nulovým počtem nemocných. To se ale v polovině dubna změnilo.
COVID-19 ve službách mafie. Italové pouští z vězení některé její členy
Z italských vězení bylo na základě nových nařízení mířených proti šíření koronavirové pandemie propuštěno několik významných členů mafie. Informoval o tom tamní státní zástupce, podle něhož přitom v době krize může právě mafie dále infiltrovat ekonomický život, speciálně podporou nebo dokonce získáváním podniků ve finančních potížích.
Po propuštění tisíců vězňů kvůli pandemii koronaviru si zbylí trestanci mysleli, že symptomy nákazy jim pomůžou na svobodu. Podle šerifa Alexe Villanueva z losangeleského oddělení, pod které spadá North County Correctional Facility, se snažili zvýšit teplotu horkou vodou.
„Je to smutné, když si pomyslíte, že se někdo snaží úmyslně vystavit koronaviru. Problematické je, že se vězni jaksi pomýleně domnívali, že když budou pozitivně testováni, přinutí nás tím propustit více z nich z vězení. A to se nestane,“ řekl k případu šerif Villanueva.
Přímé důkazy, jak se vězni nakazili, neexistují
Důkazy, že by kelímek nebo rouška pocházely od někoho infikovaného, neexistují. Vězni podle policie jen nejspíše spoléhali na to, že je mezi nimi přenašeč bez příznaků. Všichni ale úmyslné sdílení viru svorně odmítli.
Ani jeden z těchto třiceti vězňů není v kritickém stavu a většinou mají jen lehké příznaky. Vězni, kteří teprve čekají na výsledky testů, jsou přesunuti do spodní části budovy, kde se nachází vězeňská nemocnice.
Nápravné oddělení v Los Angeles propustilo během pandemie více než pět tisíc vězňů, a to na základě různých kritérií. Věznici předčasně opustili především ti, kteří měli méně než 60 dnů do řádného propuštění. Důvodem bylo uvolnění kapacity pro přehlednější dodržování bezpečnostních opatření a předcházení velké kumulaci lidí.