Na chytrou karanténu má dohlížet zvláštní orgán, potvrdil Hamáček

Jan Hamáček

Dozor nad chytrou karanténou

Vznikne centrální orgán pro dozor nad chytrou karanténou. Řekl to vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula před pondělním zasedáním Bezpečnostní rady státu. Vicepremiér a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček po zasedání BRS pro ČTK potvrdil, že na chytrou karanténu má dohlížet zvláštní orgán, ve kterém bude vedle zástupců ministerstva zdravotnictví figurovat armáda. V tom případě nebude trvat na znovuobnovení krizového štábu, kterému předsedal. O věci bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Hamáček se v té tobě zúčastní také videokonference s hejtmany, kteří si stěžují na špatnou komunikaci.

Hamáček nechtěl závěry bezpečnostní rady upřesňovat s tím, že o nich bude ještě jednat kabinet. Od požadavku na zřízení štábu ustoupí, pokud uvidí, že se komunikace a koordinace chytré karantény zlepšuje.

Vznikne centrální orgán pro dozor nad chytrou karanténou

„Bude zřízen orgán, který to (chytrou karanténu) bude nějakým způsobem dozorovat z té nejvyšší úrovně, pak na úrovni ministerstva zdravotnictví budou další prvky, ve kterých bude armáda zastoupena paritně v podstatě k ministerstvu zdravotnictví,“ řekl České televizi Prymula.

Možné převzetí projektu chytré karantény armádou v neděli zmínil premiér Babiš ve vyjádření na Facebooku. „Armáda funguje perfektně a je otázka, jestli by to znovu oni neměli celé řídit,“ uvedl předseda vlády.

Čau lidi, jsem doma z Mariánek a tady je pravda o tom, co se FAKT stalo v Bruselu, a taky, jak jsme na tom s ochrannými...

Posted by Andrej Babiš on Sunday, July 26, 2020

Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování. Podobně se vyjádřil v neděli v televizi Prima ministr vnitra Hamáček. Podle něj projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ale staví proti tomu, aby armáda převzala vedení chytré karantény. „Není možné, aby ten projekt jako takový celý převzala armáda, protože je stále nutné, aby tam byl epidemiologický pohled, aby tam byl odborný pohled ze strany resortu zdravotnictví,“ řekl v pondělí České televizi. Podle Vojtěcha je však možná spolupráce s armádou na projektu.

Tagy: