reklama

Zneužíváte rakovinu ke své propagaci. Opozice se pustila do Babiše kvůli letáku VZP

To už je trochu moc, pane premiére. S těmito slovy se opozice pustila do předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) kvůli brožurám Všeobecné zdravotní pojišťovny k prevenci rakoviny, ve kterých se objevuje i fotka premiéra. Na materiál z dílny VZP upozornil web Seznam Zprávy. Opozice kritizuje, že Babiš zneužívá leták VZP k předvolební kampani. Celkové náklady na brožuru mají být 15 milionů korun. Babiš kritiku odmítá a vše v současnosti vysvětluje poslancům ve Sněmovně.

reklama

„Dělat si nepokrytě kampaň ve vlastních médiích, kterou nezahrnete do nákladů, je jedna věc, pane premiére. Ale využívat na osobní propagaci 15 milionů z peněz pojištěnců největší zdravotní pojišťovny měsíc před volbami je už trochu moc, nemyslíte?“ pustil se na Twitteru do Babiše šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Babiš ČTK řekl, že brožuru nepovažuje za součást kampaně. CNN Prima NEWS premiér napsal, že chce celou věc odpoledne vysvětlit poslancům ve Sněmovně.

Na brožuru největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP upozornil web Seznam Zprávy. Materiál je součástí kampaně prevence proti onkologickým onemocněním. „VZP začne s distribucí brožury ve čtvrtek, v souhrnu bude adresována zhruba dvěma milionům klientů, z větší části on-line, zbytek klientů ji obdrží fyzicky,“ uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. Na konci brožury vystupují jako bojovníci proti rakovině Babiš i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Myslel jsem, že podobné praktiky skončily s bolševikem, bohužel současný pan premiér pro PR udělá a zneužije cokoliv. Jsou to peníze nás daňových poplatníků a pojištěnců, nechápu, proč musíme číst pod fotkou premiéra myšlenky pana Prchala,“ napsal šéf lidovců Marian Jurečka.

Zároveň vyzval vládní politiky Patrika Nachera (za ANO) nebo předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby na materiál reagovali. „Přijde vám tohle cajk? Vyjádříte se a vymezíte k tomu? Kdyby tohle udělal třeba Bohuslav Sobotka, mlčeli byste?“ ptal se Jurečka na sociálních sítích.

„Nevím, proč oslovuješ právě mě, nejsem doktor. Až na covid a distanční vydej léků na předpis, se ke zdravotnictvi nevyjadřuji, není to moje odborná oblast. Ale fajn, budu se tě takhle také ptát na situace v tvé straně a koalici,“ odvětil Nacher Jurečkovi.

Ostrá hádka ve Sněmovně

Kvůli brožuře se strhla hádka i ve Sněmovně. „Vykazujeme každou reklamu na Facebooku, vykazujeme osm tisíc finančních neplnění u dobrovolníků, kteří mají naše plakáty. Tohle je 15 milionů, které patří na účet ANO. Ale je to v duchu hesla: Budu si brát peníze až do roztrhání těla,“ kritizoval předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vmetl Babišovi, že „zneužívá rakovinu ke své politické propagaci“.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek označil leták za zneužití peněz ve zdravotnictví. „Dobré myšlenky nesmějí být zneužívány. VZP umístí politickou propagaci předsedy vlády na jednu z titulních stránek brožury k prevenci rakoviny. Sám poslanec ANO, pan Rostislav Vyzula, by řekl, že tento materiál by víc uškodil, než pomohl,“ podotkl Michálek.

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch kritiku Babiše odmítl. „Není to žádná předvolební brožura. Připravovala se rok. Rozporovat obsah, který má 52 stran, jsou tam odborníci a je tam výzva k prevenci onkologických onemocnění, to je čistá politika,“ prohlásil Vojtěch ve Sněmovně.

„Nikdo nerozporuje obsah brožury. Jen říkáme, že je zneužita k volební propagaci. Jestli jste to připravovali rok dopředu a bylo to na přání premiéra, tak to je ještě horší,“ odvětil Michálek. „Pan ministr Vojtěch už není slušnej,“ glosoval Stanjura. Narážel tak na loňský výrok premiéra Babiše.

Zneužití státu pro vlastní propagaci

Sněmovní volby budou v Česku o víkendu 8. a 9. října. Právě kvůli nim členové správní rady pojišťovny odložili rozhodnutí, jak s brožurou s portréty politiků naložit. Příští jednání se má uskutečnit na konci září. Všeobecná zdravotní pojišťovna se ale rozhodla, že materiál začne posílat klientům už ve čtvrtek. Brožura by měla v on-line nebo tištěné podobě dorazit přibližně dvěma milionům lidem.

Celkové náklady, včetně tisku a distribuce, nepřesáhnou 15 milionů korun, uvedla mluvčí pojišťovny Plívová pro Seznam Zprávy. Peníze budou čerpány z provozního fondu. „Nikoli z peněz určených na léčbu či prevenci klientů pojišťovny,“ dodala.

Na Babiše zaútočil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Všeobecná zdravotní pojišťovna rozešle propagační volební leták Andreje Babiše za 15 milionů z peněz pojištěnců, které mohly být použity na záchranu lidí s rakovinou. A to proti vůli správní rady. Takto zacházet s penězi lidí je za hranou myslitelného,“ uvedl.

Podle člena KDU-ČSL Marka Výborného jde o další důkaz, že VZP je pod tlakem premiéra Andreje Babiše. „Není přece možné, aby premiér využíval veřejné prostředky ve prospěch předvolební kampaně. Správní rada nejen že neodsouhlasila podobu této brožury, ale zároveň ani neodsouhlasila 15 milionů finančních prostředků na zaslání občanům,“ řekl v Poslanecké sněmovně.

Tagy:
Marian Jurečka Andrej Babiš Adam Vojtěch Vít Rakušan Ivan Bartoš Ministerstvo zdravotnictví Všeobecná zdravotní pojišťovna

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?
Sledujte v TV

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Jak na Divokém západě. Migranty zahánějí američtí pohraničníci na koních s bičem v ruce

Na hranicích mezi USA a Mexikem jsou stále tisíce migrantů převážně z Haiti, velký rozruch ale vyvolali pohraniční strážníci. V kloboucích, na koních a s bičem v ruce zahánějí zpátky všechny, kteří se přes řeku Rio Grande snaží dostat do Spojených států. Záběry pobouřily téměř celou Ameriku a vláda prezidenta Joea Bidena se dostává pod stále větší tlak. Důvodem je rozrůstající se tábor pod mostem, který spojuje texaské město Del Rio s mexickým Ciudad Acuña.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

reklama