Z agenta KGB se stal Putinův nepřítel. Každý den může být mým posledním, říká zoufale

Bývalý agent ruské KGB Boris Karpičkov se bojí o svůj život. Špion, který zběhl do Velké Británie, si několikrát pustil pusu na špacír, zřejmě proto nyní obdržel do své schránky děsivý vzkaz doplněný o nábojnici.

Už v roce 1997 ruský deník Večernaja Moskva informoval o bývalém agentovi KGB, který se ukrývá na neznámém místě. V listu se podle britského Guardianu objevila zmínka o tom, že bude Karpičkov zlikvidován. O více než čtvrtstoletí později hledaný muž narozený v Lotyšsku žije v londýnském bytě, ale ani teď nemůže být v klidu.

Web Mirror podotýká, že někdejší špion se strachuje o život, protože mu byl doručen dopis spolu s nábojnicí. Ve vzkazu stálo: „Zemři, ty zmetku. Brzy zemřeš svíjející se v hrozných mukách.“

Život v obavách

Pomyslný terč na zádech nosí Karpičkov na zádech kvůli tomu, že se v útočišti za Lamanšským průlivem stal v poslední době hlasitým kritikem ruského režimu. Dopředu varoval před tím, že dojde k invazi na Ukrajinu, opakovaně také mluvil o tom, že je Vladimir Putin nemocný.

Že měl dopis ruského odesílatele podle 63letého Karpičkova potvrzuje fakt, že zahrnoval podepsané krycí jméno jednoho někdejšího podřízeného agenta, o kterém může vědět jen Federální služba bezpečnosti – nástupce KGB. Ve vzkazu se rovněž objevuje slovo „oliva“, což je ve špionském slangu náboj.

Karpičkov je toho názoru, že policie ani bezpečnostní agentura Spojeného království MI5 mu nedokážou zajistit ochranu, když vůbec dopustily, aby k němu doputovala zmiňovaná výhrůžka. „Potřebuji pro sebe a svou rodinu více než kdy jindy bezpečný dům, ale oni nebudou utrácet peníze na to, aby ho poskytli. Probouzím se s obavami, že každý den bude můj poslední. Mou jedinou ochranou je teď můj vlastní důvtip a výcvik proti sledování,“ cituje ho Mirror.

Tím, že od začátku války čelí především ruská elita sankcím Západu, jsou už dříve zatracení muži – přeběhlíci jako Karpičkov – Kremlem ještě více nechtění. Místenka na seznamu nežádoucích osob se přitom rovná smrti.

Myslí si to i americký finančník Bill Browder, dlouhodobý kritik Ruska. „Putin mě chtěl zabít vždycky. Ale válka na Ukrajině mou situaci zhoršila. Rusové mě osobně obviňují ze sankcí,“ řekl.

Tagy: