CNN Prima News špión

špión

Výpis příspěvků ke štítku „špión“

Držte se dál od „špionážní“ velryby, varují norské úřady. Přiblížila se nebezpečně blízko Oslu

Panuje strach o zdraví „špionážní“ běluhy, která již léta brázdí norské vody. Ochočený kytovec se příliš blízko přiblížil hlavnímu městu Oslu a ze strany lidí mu hrozí nebezpečí. Slávu získala velryba před čtyřmi lety při odchycení ve speciálně vyrobeném postroji s držáky na kameru GoPro. Okamžitě se v souvislosti s tím vyrojily spekulace, že sloužila jako ruský špión.

Ruský špion v Praze Alfred Redl se zastřelil před 110 lety. Moskva tu verbuje agenty i dnes

Posledních osm měsíců života strávil ruský agent v rakouské plukovnické uniformě v pražském Lichtenštejnském paláci na Malé Straně. V předvečer smrti ovšem zamířil do Vídně a Pražané si 26. května 1913 mohli přečíst v Národní listech: „Z Vídně. Náčelník generálního štábu 8. sboru v Praze, plukovník Alfred Redl, spáchal dnes v hotelu ve vnitřním městě sebevraždu, střeliv se do úst.“ Důvod? Provalila se jeho dlouholeté špionážní činnost pro Rusko. Ve zpravodajské žargonu byl Alfred Redl takzvaným krtkem, tedy agentem uvnitř ústředí zpravodajské služby protivníka. „Naverbovat či zlanařit krtky, o to se Rusové v Praze zcela jistě snaží i dnes,“ říká historik Tomáš Kykal.

Ruští špioni jsou na českých úřadech, ve firmách i v Evropské komisi, varuje expert

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí měl spolupracovat s ruskou rozvědkou SVR a vynášet pro ni tajné informace. Zprávu Deníku N potvrdili členové vlády i bezpečnostní informační služba (BIS), která zmíněného pracovníka odhalila. Zjištění BIS nepřekvapilo někdejšího vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla ani bývalého ministra financí Ivana Pilipa.

Využili jeho slabost pro ženy a peníze. Pracovník ministerstva zahraničí donášel Kremlu

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí měl spolupracovat s ruskou rozvědkou SVR a vynášet pro ni tajné informace. Se zprávou přišel Deník N, kterému informaci potvrdili premiér Petr Fiala (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) i Bezpečnostní informační služba (BIS), která zmíněného pracovníka odhalila. Předtím ho prý roky sledovala. Muž byl nucen post na rezortu zahraničí opustit, ohlásil server Aktuálně.cz.