Z města jsou trosky, Rusové chodí na jistou smrt. Ukrajinci drží Marjinku od začátku války

Rusové svými útoky a ostřelováním téměř srovnali se zemí Marjinku, Ukrajinci však město na východě země od začátku války stále drží. Dokázali vydržet vlny ruských vojáků, které se pokoušely prorazit skrz ukrajinské zákopy. Jejich odpor nezlomilo ani rozsáhlé bombardování. Rusové na tomto úseku fronty nabírají velmi těžké ztráty, jejich ofenziva však nebere konce. Reportáž přímo z místa přinesl americký deník The New York Times (NYT).

Fotograf ze zmiňovaného amerického listu se dostal až přímo do zákopové linie Ukrajinců ze 79. vzdušné výsadkové brigády u Marjinky. Vojáci, kteří zde oblast brání, vypráví, že Rusové jsou tak blízko, že je Ukrajinci mohou vidět.

Jeden z nich, Bogdan, pro NYT řekl, že před časem například přímo narazil na skupinu nepřátel, kteří lopatkami hloubili díru. Vzal  granátomet a učinil s okupanty krátký proces. „Umlčeli jsme je,“ popsal s úsměvem Bogdan. Sám prý Rusy nenávidí a tato skupinka jej rušila. „Potřeboval jsem si dát kafe,“ řekl listu suše ukrajinský voják.

Po jeho střele následovala ruská palba. Nic, na co by vojáci Ukrajiny nebyli na tomto úseku fronty zvyklí. Mnohdy zažívají ještě horší situace. Marjinka je totiž častým terčem ruského ostřelování všeho druhu. Letecké bombardování, salva z artilerie i drony shazující improvizované výbušniny – s tím vším se zde Ukrajinci musí vyrovnat.

ČTĚTE TAKÉ: Rusové se chlubí záběry apokalypsy. Místo ukrajinského města zůstala jen „měsíční krajina“

Netřeba zmiňovat i ruské vojáky útočící ve vlnách či postupující potají pod rouškou noci. Ti nově postupují především druhým způsobem, který stanovují jejich manuály. Jeden takový se Ukrajincům podařilo najít. Nařizuje vytvářet malé útočné skupiny po 12 až 15 mužích, které je v případě potřeby možné ještě více rozdělit, aby mohly infiltrovat ukrajinské zákopy.

Ukrajinci se však od začátku války na tomto místě v Doněcké oblasti dokázali udržet. Veškeré ruské pokusy dobýt Marjinku zmařili. Skupinky ruských vojáků, které se snaží narušit ukrajinskou linii, nazývají „masem“ – kvůli velmi vysoké úmrtnosti. Moskva však v náporu neustává.

Rusové věděli, že jdou na smrt, říkají Ukrajinci

Ukrajinští vojáci pro NYT řekli, že když viděli výrazy Rusů, kteří na ně postupovali v prvních vlnách, tak podle nich sami tušili, že jdou skoro jistě na smrt. Ruské velení ale zjevně nezahazuje životy svých lidí zcela bez rozmyslu, „jen“ postupuje chladnokrevně. Když vidí, z jakých úseků fronty Ukrajinci pálí na ruskou vlnu, rozkážou následně velitelé zaměřit na tyto oblasti dělostřelectvo. Až poté přichází na řadu druhá vlna ruských jednotek.

Jde tak o taktiku podobnou té z 1. světové války. Tehdy mimochodem francouzský armádní důstojník André Laffargue ve svém knižním díle nazvaném „Boj v zákopové válce“ popsal, že prolomení zákopů se může podařit, ale takřka vždy za strašlivou cenu na životech vlastních vojáků. „Pěchota v zákopech hoří jako sláma,“ napsal.

Velmi čerstvě, konkrétně na konci února, to Moskva zkusila i s tanky a obrněnými vozidly. Ukrajinci však hlásí, že se jim i tentokrát podařilo se ubránit. Velkou roli v tom hrály americké raketomety Javelin, které měli k dispozici a se kterými se v průběhu války naučili mistrně zacházet. „Všechno bylo během bitvy zničeno. Pět tanků a sedm obrněných vozidel nepřítele,“ informovali představitelé ukrajinských vzdušných sil.

Tagy:
válka Francie Moskva invaze Ukrajina The New York Times Kyjev Druhá světová válka První světová válka Doněcká oblast ruská invaze na Ukrajinu Marjinka