Z plastových lahví vyrábí v Argentině cihly, ze kterých komunita staví ekocentrum

Nadace Ecoinclusión vyrábí z použitých plastových lahví cihly. Z nich například v Córdobě v Argentině ve čtvrti Nueva Esparanza místní komunita staví ekocentrum. Nejen, že stavba bude pro lidi užitečná, ale také upevňuje sociální kontakty.

„Scházeli jsme se tu s místními, protože jsme se potřebovali dozvědět, jakým problémům tato čtvrť čelí. Na základě toho jsme založili interní recyklační síť, kam mohou všichni obyvatelé čtvrti nosit plasty, které nasbírají doma. Hodí je do připraveného kontejneru. Tam z nich tvoříme ekologické cihly, které vozíme zpět do čtvrti. Tento druh stavebního materiálu využíváme při budování různých lokálních staveb,“ vysvětlil CNN jeden ze členů organizace Ecoinclusión Fabian Saieg.

Místní komunitě tak přináší užitek a pomáhají jí rozvíjet se. „Nejen, že vybudování ekocentra přinese lidem užitek a pomůže rozvíjet místní komunitu, ale bude mít i sociální aspekt. Půjde o místo, kde se bude stále něco dít a kde budou vznikat sousedská pouta,“ popsal Saieg a dodal, že díky tomu mohou členové komunity plánovat další společné projekty pro sebe i pro své děti.

Projekt místní lidé oceňují. „Nevěděla jsem, že se dají dělat cihly z plastu, takže když jsem se dozvěděla o nadaci a o tom, co z cihel staví, byla jsem nadšená. Je to skvělý nápad, protože nás přiměje starat se o životní prostředí,“ popsala Mercedes, obyvatelka čtvrti Nueva Esparanza.

Vytvořili jsme si pěkný vztah

Do projektu se snaží zapojovat i další organizace, spolky, městské čtvrti a jiné instituce. „Na našich internetových stránkách máme seznam sociálních projektů, do nichž se mohou komunity zapojovat. Například pomáhat s jejich plánováním nebo hledáním financí,“ popsal Saieg.

Doplnil, že lidé mohou na některý projekt přispět malým finančním darem. Jejich seznam najdou na webu organizace. „Díky těmto penězům jsme schopni cihly vyrábět a samozřejmě z nich také stavět,“ upřesnil.

„Mám velkou radost z toho, že jsem se o nadaci Ecoinclusión dozvěděla. Doufám, že nás tihle lidé neopustí hned poté, kdy ekocentrum postaví. Myslím si totiž, že jsme si vytvořili moc pěkný vztah,“ řekla s úsměvem Mercedes.

Tagy: