reklama

Neberte si mikrotenový sáček na banány. Poslanci chtějí omezit plasty v obchodech

Každý Čech spotřebuje ročně v průměru až 400 mikrotenových sáčků. Poslanci by chtěli jejich používání omezit. Chtějí uzákonit, aby obchody povinně varovaly před tím, že sáčky škodí životnímu prostředí a lidé by je měli používat jen v nezbytných případech.

reklama

„Když člověk nakupuje banány, nemusíme je dávat do mikrotenových sáčků,“ řekl CNN Prima NEWS předkladatel pozměňovacího návrhu Ondřej Babka (ANO). Podepsala ho i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, poslanec Jan Čižinský (za KDU-ČSL), pirátský poslanec František Elfmark a Jana Krutáková (STAN).

Návrh, který poslanci přilepili k novele zákona o odpadech, spočívá v tom, že obchody s větší rozlohou než 200 metrů čtverečních by vedle míst, kde si lidé berou mikrotenové sáčky, musely umístit cedulku s varováním. Pokud by obchody nařízení nedodržely, hrozila by jim pokuta až 50 tisíc korun.

Varování by mělo znít: „Prosíme zákazníky, aby v zájmu ochrany životního prostředí používali pro svoje nákupy poskytované plastové sáčky k nákupu ovoce, zeleniny a dalšího volně loženého zboží pouze v nezbytných případech a pouze v uváženém množství.“

Inspirace přišla ze Švédska

Poslanci se inspirovali modelem ze Švédska, které informační povinnost pro obchody už zavedlo. Podle Babky se díky tomu ve Švédsku podařilo snížit spotřebu mikrotenových sáčků o 11 procent.

„Nenavrhujeme restriktivní přístup v podobě zpoplatnění či zákazu mikrotenových sáčků, které by bylo zátěží jak pro samotné řetězce, tak zákazníky. Chtěli bychom, aby supermarkety a další obchody své zákazníky vzdělávaly a nabádaly k nižšímu využívání mikrotenových sáčků,“ dodal Babka.

Ministerstvo životního prostředí je proti

Pozměňovací návrh ale zatím nemá velkou podporu. Negativně se k němu postavil sněmovní výbor pro životní prostředí i samotné ministerstvo řízené Richardem Brabcem (ANO).

Podle ministerstva životního prostředí mohla ve Švédsku klesnout spotřeba mikrotenových sáčků i z jiných důvodů. Návrh podle něj není dostatečně odůvodněný. Ministerstvo také uvedlo, že „už nyní řada obchodníků v Česku ve svých prodejnách nadbytečné plastové obaly redukuje a dobrovolně poskytuje spotřebitelům opakovaně použitelné alternativy k lehkým plastovým taškám.“

Poslanci by měli o novele zákona o odpadech jednat ve středu odpoledne ve druhém čtení. Finální hlasování o pozměňovacím návrhu o mikrotenových sáčcích by tak mělo proběhnout během několika týdnů.

Pozměňovací návrh vznikl v rámci skupiny Youth, Speak Up, která sdružuje mladé politiky a zástupce organizací pro mladé lidi a je zaměřená na ekologii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama