reklama

Z útulku na skok do Sněmovny: Proč potřebujeme vyšší tresty za týrání?

Ilustrační foto

Většina poslanců z ústavně právního výboru se tuto středu rozhodla vyslat veřejnosti jasný signál: vyšší sazby za krutost na zvířatech nepotřebujeme a ukládat pachatelům zákaz chovu a držení zvířat by bylo moc komplikované. Protože proporcionalita v legislativě, protože novela nebyla „vyvážená“ a prý to „pak někdy“ budou řešit „obecně“. Veřejnost z řad ochránců zvířat i jejich podporovatelů už ale na „pak někdy“ čeká příliš, příliš dlouho. A zvířat, která se spravedlnosti nedočkala, už zemřelo příliš mnoho.

reklama

Většina poslanců z ústavně právního výboru se tuto středu rozhodla vyslat veřejnosti jasný signál: vyšší sazby za krutost na zvířatech nepotřebujeme a ukládat pachatelům zákaz chovu a držení zvířat by bylo moc komplikované. Protože proporcionalita v legislativě, protože novela nebyla „vyvážená“ a prý to „pak někdy“ budou řešit „obecně“. Veřejnost z řad ochránců zvířat i jejich podporovatelů už ale na „pak někdy“ čeká příliš, příliš dlouho. A zvířat, která se spravedlnosti nedočkala, už zemřelo příliš mnoho.

Jedním ze základních předpokladů, které musíte mít, pokud chcete pomáhat zvířecím obětem týrání, jsou pevné nervy. Zvíře se starými zlomeninami, otevřenými ranami a boláky, zvíře se záněty a abscesy, zvíře ve stavu katastrofální podvýživy, je tady a teď. Tady a teď jste pro něj tím jediným na světě, kdo mu může říct, že to všechno bude zase dobrý, že to společně zvládneme. Možná jste právě vy první živou bytostí, která na něj sahá něžně a opatrně, mluví konejšivě a přináší úlevu a bezpečí namísto bolesti a strachu.

V takovou chvíli není čas na vztek a frustraci. Víte, že za to zvířecí neštěstí ve vašich rukou je zodpovědný nějaký člověk, který právě teď klidně obědvá, jde po ulici nebo ulehá do postele. Upřímně – v naprosté většině případů týrání, se kterými jsem se setkala, se zodpovědného člověka nikdy nedopátráme. Musíme se spokojit s nadějí, že si ho najde spravedlnost vyšší, která už není v lidské moci. Naším úkolem je pomáhat tam, kde můžeme a umíme. Spravedlnosti a odpovídajícím postihům měla napomoct novela předložená TOP 09.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jednoho zachráníte, tyran si pořídí dva další

Po stovkách případů týrání, které tiše končily v rukou útulku, spolků, dočaskářů i jednotlivců, otřáslo veřejností několik obzvlášť surových případů a dostaly se i do médií. Psi Ronny a Marley, oba svévolně a bezdůvodně opakovaně fyzicky trýznění vlastními majiteli, plnili stránky novin za všechny ty oběti, o kterých v uplynulých letech nikdo nepsal.

Páníček Ronnyho svému psu zpřerážel čelist a vyrazil zuby, roztrhl ucho a vyrazil oko. Nebýt zásahu strážníka, pes by pravděpodobně zemřel. Šrámy na duši i zdravotní následky si Ronny, neskutečně hodný pes, ponese celý život. Po odvolání byl pachateli snížen trest na 16 měsíců ve vězení nepodmíněně jen díky tomu, že už byl za krádeže trestaný delikvent a v době násilí na Ronnym byl v podmínce. Až vyjde za necelý rok a půl (možná dřív) z vězení, může si pořídit nového psa. Nebýt předchozích záznamů, nejspíš by byl přes spáchané týrání volný už teď – jeden z bodů, které měla novela napravit.

Marley byl teprve psí mimino, když namísto laskavé výchovy a milující rodiny zažil nepochopitelnou krutost od vlastního pána. Video, kde mladý majitel černé štěně škrtí ve vzduchu a surově kope, obletělo republiku. Do péče veterinářů se Marley dostal se zlámanou nožkou, otokem hlavy a hrudníku, pohmožděninami… uplakaný a zlomený. Takový start do života si s sebou ponese už navždy. Jeho majitel, dosud bezúhonný, odešel od soudu s podmínkou na svobodu. Může si kdykoli pořídit nového psa. Anebo třeba dva.

Planých nadějí už máme dost

Pro každého, kdo se s následky týrání setkává v terénu, byla zpráva o chystané novele trestního zákoníku se záměrem tresty zpřísnit, postihovat množírny i ty, kdo na nich vydělávají, momentem zadostiučinění. Doufali jsme, že tolik potřebná novela si najde podporu u našich volených zástupců. Podepsalo se pod ní koneckonců zhruba 70 poslanců napříč politickými stranami, z řad vládních stran i opozice. Někteří ale teď couvají. Proč?

Plošně zvedat tresty za týrání zvířat je prý disproporční a narušuje to rovnováhu, otočila paní Válková (ANO), ač původně pod novelu podepsaná. Novelu zvyšující tresty provází zavádějící argumenty, četl pan Benda (ODS) z dopisu, který mu zaslaly dvě organizace na ochranu zvířat. Ano, tomu Bendovi, který před lety vystupoval proti změně v zákoně, aby zvíře už nebylo věc. Tomu Bendovi, který si za tím stojí dodnes. A ano, poslaly mu to dvě organizace na ochranu zvířat. Nechť si to každý přebere sám, jak mu toto dává smysl…

Piráti vzali tyto výtky za své a ve středu předložili ústavně právnímu výboru návrh, který zásadním způsobem proškrtává původní novelu. Všechna zvýšení trestních sazeb odstranili, vyškrtli zákaz chovu a držení zvířat pachatelům, vyhodili vyšší tresty pro nejzávažnější množírenskou činnost. Jedním slovem: zklamání.

Nekončíme

Věřím, že práce stojící za pečlivě připravovanou novelou měla smysl. Na novele pracoval přední český advokát hájící už roky zájmy zvířat i u soudů, který se nezdráhá svléknout sako, nasadit respirační roušku a zasahovat s námi do noci v terénu, přímo v množírně. Podíleli se na ní odborníci na trestní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, trestní soudci řešící týrání zvířat, členy expertní komise byla řada spolků zabývající se jak praxí a fyzickou záchranou, tak předpisy a legislativou, včetně prezidentky Komory veterinárních lékařů. Novela je podpořena peticí široké veřejnosti, která dlouhodobě volá po adekvátních postizích za krutost na zvířatech.

Stále věřím, že se pro výsledek takové práce podaří najít mezi zákonodárci dostatečnou podporu. Že najdou kompromisní řešení, vysvětlí si technické podrobnosti novely a co je hlavní, zvednou nakonec ruku pro skutečnou změnu. Ne pro kosmetickou úpravu a pohrání si se slovíčky, které v realitě nic nezmění. Ještě stále je čas, druhé čtení ve Sněmovně je před námi.  

Žijeme ve 21. století a už včera bylo pozdě pro odpovídající tresty za krutost na těch nejslabších, kteří se nemohou bránit.

Znění novely s podrobným vysvětlením a odůvodněním najdete na webu neziskové organizace Hlas zvířat ZDE

Petici Jsme hlasem zvířat, jejímž podpisem můžete vy i vaši známí podpořit skutečné zpřísnění trestů za týrání, si můžete stáhnout ZDE

A pokud můžete, prosím, napište svým poslancům váš osobní postoj k této novele a požádejte je, ať hlasují pro skutečnou změnu, pro vyšší tresty za týrání. Kontakty na ně najdete ZDE

Má to smysl. Díky za všechna zvířata, která se pod to podepsat nemohou!

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

„Jsem táta tří dětí,“ začíná svoje vyprávění Jan Kříž. Z vlastní zkušenosti ví, jak náročná je distanční výuka – pro rodiče, a hlavně pro děti. Chybí jim kamarádi, kolektiv i pevný režim. A co je hlavní – školy jsou zavřené už příliš dlouho. Vloni na podzim se proto s dalšími rodiči rozhodl založit iniciativu Děti zpátky do škol. Apeluje na vládu, aby co nejdřív umožnila návrat žáků do lavic.

Babiš: Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude
Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama