Vévodkyni Kate udělí král Karel III. nový titul. Nosila ho i Brity milovaná Diana

Z vévodkyně Kate se stane princezna z Walesu. Nový král Karel III. jí totiž udělí titul. Uvedl to ve svém prvním projevu k britské veřejnosti po nástupu na trůn. Titul princezny z Walesu je spojen s jeho první manželkou a matkou princů Williama a Harryho, princeznou Dianou.

Kate Middletonová, dříve známá jako vévodkyně z Cambridge, bude nově nosit tituly vévodkyně z Cornwallu a princezna z Walesu. Ve svém prvním televizním projevu od smrti královny Alžběty II. to uvedl Karel III. Potvrdil také, že titul princ z Walesu po něm přebere syn William.

„Jako můj dědic nyní William přebírá skotské tituly, které pro mě tolik znamenaly. Nastupuje po mně jako vévoda z Cornwallu a přebírá odpovědnost za vévodství Cornwall, kterou jsem měl po více než pět desetiletí,“ řekl král Karel III. „Jsem hrdý i na to, že ho mohu jmenovat princem z Walesu, titulem, který jsem měl tu čest nosit po většinu svého života. Věřím, že s Kate po svém boku nás budou nový princ a princezna waleská nadále inspirovat,“ pokračoval.

Tento titul nynější král získal roku 1958, pět let po korunovaci Alžběty II. Titul princezna z Walesu nosila Karlova první manželka Diana Spencerová.

Podle zdroje blízkého královské rodině se pár zaměří na prohloubení „důvěry a respektu“ velšského lidu a „přistoupí ke svým rolím skromným a pokorným způsobem, jakým přistupovali ke své práci dříve“. Kate, jako nová princezna z Walesu, si je velmi dobře vědoma, že titul je spojen s princeznou Dianou. Těší se ale, že si v této roli vytvoří vlastní cestu, píše web Town and Country.

Dianinu smrt oplakávaly miliony lidí

Britský panovník si lady Dianu vzal v roce 1981 a z jejich svazku vzešli dva potomci, princové William a Harry. Jejich manželství se rozpadlo začátkem 90. let a v srpnu 1996 bylo po letech strastiplných manželských problémů oficiálně rozvedeno. Diana obviňovala Charlese z toho, že odmítl ukončit vztah se svou dlouholetou milenkou Camillou. Charles uvedl, že si stále uchovával svoji víru v manželství, „dokud se nenávratně nerozpadlo“.

V roce 1997 princezna Diana zahynula po tragické automobilové nehodě v Paříži. Princezně bylo pouhých 36 let, když limuzína, která vezla ji a jejího egyptského přítele Dodiho Al Fayeda, havarovala v tunelu pod mostem poté, co ujížděla před fotografy. Ti ji pronásledovali na motorkách.

Za „lidovou princeznu“, jak ji označil někdejší britský premiér Tony Blair, truchlily po celém světě miliony lidí. Diana byla významnou podporovatelkou humanitární činnosti, včetně charitativních organizací pro děti. Osobně se významně angažovala za zákaz používání nášlapných min.

Tagy:
Princezna Diana titul královská rodina Karel III. Camilla, královna-manželka William, princ z Walesu Catherine, princezna z Walesu

Hlavní zprávy

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci
Miloš Zeman

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:25

Energetická situace v Německu je stále velmi vážná a bez úspor v domácnostech nemusí být v zimě podle ministra hospodářství Habecka dostatek plynu.

08:01

Na podmořských plynovodech Nord Stream z Ruska do Německa nejsou tři, ale už čtyři poškozená místa, ze kterých pořád uniká plyn

07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

07:06

Ukrajinské operační velitelství Jih oznámilo, že 29. září ukrajinská armáda zasáhla ruské velitelské stanoviště v Chersonské oblasti

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.