reklama

Obyvatelé Nýřan jsou zoufalí. Za energie mají zaplatit téměř dvakrát tolik než doposud

Obyvatelům Nýřan na severu Plzeňska dělají vrásky rychle rostoucí ceny za teplo. Někteří za něj od příštího měsíce zaplatí téměř o 100 procent víc než doposud. Firma, která energie domácnostem zprostředkovává, se brání, že za raketový růst cen může předchozí dodavatel.

reklama

Sedmapadesátiletý Pavel Čermák bydlí v Nýřanech společně s manželkou. Vadí mu současné praktiky energetických společností, které domácnostem drasticky zvedají poplatky, a obává se, že ceny porostou dál.

„V dnešní době je to hodně špatný, už vzhledem k tomu, že tady v domě žijí starší lidi,“ popisuje pan Čermák. Společnost zdražila teplo o 97,87 %. Pro pana Čermáka to znamená téměř jedenáct tisíc korun ročně navíc z rodinného rozpočtu.

„Společnost Prodej tepla k listopadu oznámila, že zdražuje o 60 %. Vzápětí, že zdražují od 1. 1. Tak to si můžou dovolit třeba každého půl roku,“ vypráví dále Čermák.

Jedním ze spoluvlastníků společnosti Prodej tepla je i město Nýřany. Redakce CNN Prima NEWS hovořila přímo se starostou. Zajímalo nás, zda narůstající ceny opět sníží. Podle něj má ale město svázané ruce.

„My jsme měli dodavatele, který nám v září oznámil, že vypovídá smlouvy. Dodavatel byla firma Luminus,“ tvrdí starosta Nýřan Jiří Davídek.

Reakci poskytla vyjádření i společnost Prodej tepla. „Lumius nám poslal dopis, že přistupuje k reorganizaci a z toho důvodu si máme najít jiného dodavatele, protože nebudou schopni dodávat,“ uvedla mluvčí Jiřina Hanzlíčková.

Město tak mělo necelý týden na to ho narychlo najít, protože hrozilo, že by majitele bytů společnost od tepla lidově řečeno odstřihla. Podle starosty pouze skupina ČEZ zareagovala. „Ta s námi nepočítala, takže nám nasadili ceny takový, jak jsou teď promítnutý do záloh,“ říká starosta Davídek. Věří však, že na jaře začnou ceny za teplo klesat a bude je možné za výhodnějších podmínek zafixovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama