reklama

Koronavirus se rychle šíří mezi kantory a úředníky. PŘEHLED nemocných podle profesí

Vyučující kantor v době pandemie koronaviru (ilustrační foto)
Foto: ČTK

Jen za první dva zářijové týdny se koronavirem nakazilo téměř 400 pedagogů. Nemoc COVID-19 se rychle šíří také mezi úředníky a nezaměstnanými. Vysokým tempem v posledních týdnech přibývá i nakažených pracovníků v gastronomii a pohostinství. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

reklama

Potvrdila se obava, že po začátku školního roku skončí v karanténě mnoho kantorů i žáků. Za první dva týdny v září ÚZIS evidoval 397 nově nakažených učitelů. Celkově se tak jedná o sedmé nejvíce postižené povolání. Větší nárůst nemocných COVID-19 byl hlášen jen z administrativy, kde se za dva týdny koronavirem nakazilo 460 osob.

Odborníci zveřejňují data se zpožděním. K 12. září mělo pozitivní výsledek testu na COVID-19 celkem 846 pedagogů, z toho 423 bylo nemocných. Na prvním místě v počtu aktivních případů (527) byli úředníci a další administrativní pracovníci.

Velký nárůst nakažených je i mezi OSVČ

Také u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) zaznamenali odborníci velký nárůst – konkrétně ze 40 na 359 případů. Počty rostou i mezi nezaměstnanými, kterých bylo za první dva zářijové týdny pozitivně testováno 291. Celkově bylo 339 aktuálně nemocných lidí bez práce. Velký nárůst ÚZIS evidoval také mezi pracovníky ve strojírenství či v managementu a řízení společností.

Aktuální situace je taková, že v daném oboru bylo nakaženo relativně málo lidí, ale drtivá většina byla pozitivně testována právě v prvních dvou zářijových týdnech. Patrné je to například v oblasti gastronomie a pohostinství, kde bylo hlášeno 89 aktivních případů, ale jen šest lidí onemocnělo už v srpnu.

Celkově je nejhorší situace v administrativě a strojírenství

Učitelů se od začátku pandemie do 12. září nakazilo 846. Nejvíce nakažených je ale dlouhodobě mezi úředníky a administrativními pracovníky, konkrétně jde o 1535 lidí. Následují pracovníci ze strojírenství, kterých mělo od vypuknutí epidemie pozitivní výsledek testu 1324, a nezaměstnaní s 1079 pozitivně testovanými.

Situace se naopak zlepšila u horníků, kterých bylo podle dat ÚZIS v polovině září nakaženo pouze 15. Jejich celkový počet přitom činí 904 – během prázdnin došlo k rapidnímu šíření koronaviru mezi pracovníky v dolech na Karvinsku.

Ministerstvo zdravotnictví za čtvrtek hlásilo celkově druhý nejvyšší přírůstek pozitivně testovaných osob na COVID-19, přibylo 2913 nakažených. Největší přírůstek byl hlášen minulý čtvrtek, kdy bylo pozitivně testováno 3126 lidí. Aktivních případů eviduje ministerstvo 30425, přičemž v nemocnicích leží 670 nemocných. S koronavirem pak zatím v Česku zemřelo 567 lidí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama