reklama

ÚZIS

Výpis příspěvků ke štítku „ÚZIS“

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

18. ledna 2022 10:06

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Omikron se masivně šíří Českem, varuje Hřib kvůli číslům v Praze. Odborníci se přidávají

26. prosince 2021 19:16

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obává nové varianty koronaviru s názvem omikron. Ta se podle něj už v současnosti masivně šíří po celém Česku. Hřib je civilním povoláním lékař. Podobné obavy zmínil i předseda Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek či končící ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Odborníci lidem v reakci na omikron doporučují, aby ještě před začátkem silvestrovských oslav absolvovali PCR testování.

Není to jen epidemie neočkovaných. Vojtěch rozštěpil společnost, kritizují senátoři

1. prosince 2021 15:45

Říjnový výrok ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že se pandemie stala epidemií neočkovaných, pobouřil některé odborníky a zejména lidi, kteří vakcinaci proti covidu z různých důvodů odmítají. Senátoři Alena Dernerová (za STAN) a Roman Kraus (ODS) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli, že jeho slova rozdělila společnost.

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi, některé končí v nemocnici. Co jim může způsobit?

5. listopadu 2021 07:59

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi a mladými lidmi. Podle statistik Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) byly v Praze za poslední týden tři pětiny všech covid pozitivních právě děti do patnácti let. V celostátním měřítku jsou čísla nižší, i přesto ale děti tvoří více než polovinu. Některé děti i mladí navíc končí i v nemocnici. Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka jim po nemoci hrozí trvalé následky na srdci, na plicích či duševní nebo neurologické změny. Doufá, že se co nejdříve budou moct očkovat.

Nová data z Česka mluví jasně: Kdo končí s covidem v nemocnici a kdo se nemusí bát?

4. listopadu 2021 05:19

Nemocnice se každým dnem stále více plní lidmi s nemocí COVID-19. Data, která ÚZIS poskytuje poslancům a senátorům, navíc dokládají, že se jedná převážně o neočkované lidi nebo o osoby, které neprodělaly nemoc. Z čísel je také patrné, že největší ochranu proti covidové nákaze mají lidé, kteří jsou očkovaní a zároveň si nemocí prošli.

Jesenicko, Šumpersko či Valašsko. Ve kterých regionech je nejméně proočkovaných a proč

29. října 2021 07:38

Epidemie nemoci COVID-19 v posledních týdnech znovu nabírá na síle, a to především na východě republiky, tedy v krajích s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Ukazuje se, že především periferní a horské oblasti na okraji republiky vytvářejí celé enklávy s velmi nízkou proočkovaností, v nichž hrozí nebezpečný rozmach nákazy.

Kuba: Testy není možné hradit dlouhodobě. Pozitivní motivace k očkování se vyčerpávají

28. října 2021 16:32

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si nemyslí, že by bylo dlouhodobě udržitelné, aby neočkovaní lidé měli testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste. Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly,“ dodal.

reklama