reklama

ÚZIS

Výpis příspěvků ke štítku „ÚZIS“

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Školy se zavírat nebudou, slibuje Vojtěch. Nákaza se šíří mezi neočkovanými dětmi

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připustil, že testování na školách může i nadále pokračovat. Nikoliv však plošně, ale na regionální úrovni. Šéf resortu zdravotnictví to řekl na středeční tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Zároveň prohlásil, že vláda už neplánuje školy znovu zavírat, jako tomu bylo v loňském roce. Vojtěch také doplnil, že nákaza se podle dat šíří zejména mezi mladými neočkovanými lidmi.

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí

Očkování funguje, ukázala nová data. Po druhé dávce vakcíny proti covidu mělo pozitivní test 3 792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.

Nerovný přístup státu, zlobí se praktici. Děti musí kvůli potvrzení o očkování za lékařem

Praktičtí lékaři i rodiče si stěžují na nerovný přístup ze strany státu. Zatímco dospělý člověk si může potvrzení o prodělané nemoci COVID-19 nebo očkování vygenerovat zadarmo během chvíle ze systému Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), děti podobnou možnost nemají. A tak si jejich rodiče musejí pro potvrzení zajít k lékaři. Někteří z nich si za to účtují i 150 korun.

Jak najít ideální místo k očkování? Lépe než státní web poradí speciální aplikace

Registrace k očkování se v České republice rozšiřuje pro stále mladší věkové kategorie. S blížícím se obdobím letních dovolených však lidé musí stále více kalkulovat s termínem očkování například kvůli druhé dávce, s jejímž termínem se již nedá příliš pohnout. K efektivnímu výběru očkovacího místa může dopomoci přehledný web z dílny ČVUT, který naznačí přibližnou dobu čekání na první dávku vakcíny v jednotlivých očkovacích centrech.

reklama