ÚZIS

Výpis příspěvků ke štítku „ÚZIS“

Počet nakažených koronavirem opět klesl. V pondělí testy potvrdily přes 19 tisíc případů

Aktualizováno

V pondělí testy potvrdily 19 459 nových případů COVID-19, zhruba o 10 000 méně než před týdnem. Ubylo ale také provedených testů. Bylo to poprvé po pěti týdnech, kdy byl pondělní nárůst nižší než 20 000 případů. Hospitalizovaných s prokázanou nákazou novým typem koronaviru v pondělí poprvé za tři neděle v mezitýdenním srovnání ubylo, a to o 147 na 3 705 lidí.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Omikron se masivně šíří Českem, varuje Hřib kvůli číslům v Praze. Odborníci se přidávají

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obává nové varianty koronaviru s názvem omikron. Ta se podle něj už v současnosti masivně šíří po celém Česku. Hřib je civilním povoláním lékař. Podobné obavy zmínil i předseda Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek či končící ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Odborníci lidem v reakci na omikron doporučují, aby ještě před začátkem silvestrovských oslav absolvovali PCR testování.

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi, některé končí v nemocnici. Co jim může způsobit?

Koronavirus se ve velkém šíří mezi dětmi a mladými lidmi. Podle statistik Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) byly v Praze za poslední týden tři pětiny všech covid pozitivních právě děti do patnácti let. V celostátním měřítku jsou čísla nižší, i přesto ale děti tvoří více než polovinu. Některé děti i mladí navíc končí i v nemocnici. Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka jim po nemoci hrozí trvalé následky na srdci, na plicích či duševní nebo neurologické změny. Doufá, že se co nejdříve budou moct očkovat.