reklama

Žalobu na SÚKL teď podávat nebudu. Situaci pomohl vyřešit Prymula, tvrdí Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v současnosti nehrozí, že by podal žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům. SÚKL totiž oznámil, že Česká pošta, která měla rozvoz na starosti, porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Podle Hamáčka mohlo jít ze strany úřadu o „naplnění trestného činu obecného ohrožení“. Vše se prý zlepšilo po nástupu Romana Prymuly (za ANO) do funkce ministra zdravotnictví.

reklama

„Mně šlo jen o to, abychom se nedostali do absurdní situace, kdy nebudeme moci distribuovat ochranné prostředky, které máme na skladě. Vypadá to, že to teď nehrozí, takže by nehrozily ani trestné činy, o kterých jsem hovořil,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Hamáček situaci ohledně rozvážení pěti roušek a jednoho respirátoru občanům starším šedesáti let.

Pokud nebyl poškozen obal, rouška je použitelná

Problém byl zejména v tom, že jednotlivé balíčky s rouškami jsou po padesáti, takže se musely rozbalit. Česká pošta se hájí tím, že převzala ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. S tím souhlasí i Roman Prymula.

K tématu

Nový ministr zdravotnictví v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS mimo jiné řekl: „Vláda rozhodla, že to je ochranný prostředek. Distribuce v papírové obálce nebylo šťastné řešení. Pokud ale nedošlo k poškození obalu, rouška je použitelná.“

Hamáček v úterý prohlásil: „Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících.“ Poté ale do celé věci vstoupil Prymula, který podle ministra vnitra celou situaci vyřešil. „Rozhodně je ta situace jiná než dříve,“ pochvaloval si Hamáček rozdíl mezi chodem resortu za Adama Vojtěcha (za ANO) a nově za Romana Prymuly.

Český epidemiolog, který je ve funkci ministra zdravotnictví od pondělí, seniorům doporučil, aby užívali spíše doma vyrobené látkové roušky. „Mohou si je vyprat, ty od vlády jsou jednorázové a slouží jako nouzové řešení,“ zdůraznil.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama