reklama

Žalobu na SÚKL teď podávat nebudu. Situaci pomohl vyřešit Prymula, tvrdí Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v současnosti nehrozí, že by podal žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům. SÚKL totiž oznámil, že Česká pošta, která měla rozvoz na starosti, porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Podle Hamáčka mohlo jít ze strany úřadu o „naplnění trestného činu obecného ohrožení“. Vše se prý zlepšilo po nástupu Romana Prymuly (za ANO) do funkce ministra zdravotnictví.

reklama

„Mně šlo jen o to, abychom se nedostali do absurdní situace, kdy nebudeme moci distribuovat ochranné prostředky, které máme na skladě. Vypadá to, že to teď nehrozí, takže by nehrozily ani trestné činy, o kterých jsem hovořil,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Hamáček situaci ohledně rozvážení pěti roušek a jednoho respirátoru občanům starším šedesáti let.

Pokud nebyl poškozen obal, rouška je použitelná

Problém byl zejména v tom, že jednotlivé balíčky s rouškami jsou po padesáti, takže se musely rozbalit. Česká pošta se hájí tím, že převzala ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. S tím souhlasí i Roman Prymula.

K tématu

Nový ministr zdravotnictví v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS mimo jiné řekl: „Vláda rozhodla, že to je ochranný prostředek. Distribuce v papírové obálce nebylo šťastné řešení. Pokud ale nedošlo k poškození obalu, rouška je použitelná.“

Hamáček v úterý prohlásil: „Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících.“ Poté ale do celé věci vstoupil Prymula, který podle ministra vnitra celou situaci vyřešil. „Rozhodně je ta situace jiná než dříve,“ pochvaloval si Hamáček rozdíl mezi chodem resortu za Adama Vojtěcha (za ANO) a nově za Romana Prymuly.

Český epidemiolog, který je ve funkci ministra zdravotnictví od pondělí, seniorům doporučil, aby užívali spíše doma vyrobené látkové roušky. „Mohou si je vyprat, ty od vlády jsou jednorázové a slouží jako nouzové řešení,“ zdůraznil.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama