Začal boj o post policejního prezidenta. Šlachta kritizoval možného nástupce Vondráška

Kdo bude policejní prezident

Boj o nového policejního prezidenta začal. V zákulisí už se spekuluje, kdo nahradí Jana Švejdara, který ohlásil odchod do civilu. Nejčastěji se skloňuje jméno jeho náměstka Martina Vondráška. Ten má podle některých názorů velmi blízko k ODS.

Výměna na vnitru znamená téměř automaticky rošádu v čele policie. Aspoň oba poslední ministři vnitra policejního prezidenta vyměnili. A podle některých komentátorů jsou změny v policii pochopitelné i teď.

„Tam je největší podezření na to, že některé třeba policejní složky měly nadstandardní kontakty k Andreji Babišovi,“ hodnotil pro CNN Prima NEWS komentátor Petr Holub.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek je podle zdrojů z bezpečnostních složek favoritem na post nového policejního prezidenta. Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta varuje před návratem starých pořádků a politizací policie.

Švejdar skončí v lednu

„Pokud to bude pan Vondrášek, o kterém se spekuluje, že by to mohl být, tak se policie vrací přesně do dob Ivana Langera, do řízení ODS. Všechny ty kroky tomu napovídají,“ hodnotil Šlachta.

„Orel much nelapá. Pšouky pana Šlachty nestojí za komentář,“ reagoval bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). „Opravdu od něj žádné rady nechci, jestli někdo dokázal neuvěřitelným způsobem zpolitizovat policejní složky, tak to byl Robert Šlachta,“ přidal se předseda poslaneckého klubu Marek Benda (ODS).

Sám Martin Vondrášek zatím informace nekomentuje. „Policie ČR svého policejního prezidenta má minimálně do března příštího roku,“ sdělil Vondrášek.

Nový ministr vnitra Vít Rakušan se v pondělí nechtěl k výměně v čele policie vyjádřit. Policejní prezident Jan Švejdar chce podat žádost o odchod do civilu na začátku ledna. Od policie plánuje odejít ke konci března.

Tagy: