Exministr Havlíček dál vstává brzy ráno. Po čtvrté už mě to v posteli nebaví, tvrdí

Karel Havlíček

K věci 20.12.2021

Hnutí ANO sestavuje formální stínovou vládu. Ta se již nyní pravidelně potkává a chce řešit vlastní legislativní návrhy. V pořadu K věci to uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu, ale také dopravy, Karel Havlíček (ANO). On sám by měl zastávat roli stínového ministra pro hospodářství. Kromě toho se vyjádřil i k možné kandidatuře Andreje Babiše (ANO) na prezidenta i brzkému vstávání.

„V rámci hnutí ANO už jsme postavili formální stínovou vládu. Pravidelně se potkáváme a začínáme nejen vytvářet naše legislativní návrhy, ale připravujeme veškerou agendu,“ vysvětluje ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

On sám ve vládě zastával hned dva zásadní posty – ministra průmyslu a obchodu, ale také ministra dopravy. Nyní by měl své soustředění napřímit jen na jednu oblast. „Já budu v té stínové vládě stejně jako doposud tváří hospodářskou,“ popsal exministr.

Jména ještě hnutí ANO oficiálně nezveřejnila, což Havlíček vysvětluje tím, že šéf partaje Andrej Babiš by představení stínové vlády mohl pojmout marketingově. Ve většině případů však stínoví ministři mají být ti, kteří již daný post v minulosti ovládali.

To ale nebude platit u Adama Vojtěcha, bývalého šéfa resortu zdravotnictví, protože by měl zamířit do Finska jako nový velvyslanec. Post stínového ministra zdravotnictví však už ANO má vyřešený. „Je to pan (Julius) Špičák,“ prozradil Havlíček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Prezidentské volby? Babiš by do nich měl jít, míní exministr

Kromě toho Havlíček hovořil i o možné Babišově prezidentské kandidatuře. Podle něj by bylo dobře, kdyby do klání expremiér šel. „Každý si představuje někoho jiného. Někdo by chtěl, aby to byl filozof s nadhledem, který nepřísluší žádné straně. Někdo prostě chce, aby to byl tvrdý vyjednavač, manažer, který bude hájit naše zájmy v zahraničí. Někdo by chtěl, aby to byl úředník, který bude dobře znát politické řemeslo, a někdo bude chtít, aby to byl kladač věnců,“ zmínil Havlíček.

On sám by chtěl, aby byl prezidentem člověk politicky známý i mající silnou politickou podporu. „Pan Babiš tu podporu nepochybně má. V současné době patří mezi nejrespektovanější, nejoblíbenější nebo nejznámější politiky. Samozřejmě má své odpůrce, ale to každá osobnost,“ dodal Havlíček.

Prezident Miloš Zeman však Babiše v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové zkritizoval, že příliš brzy vzdal povolební boj o sjednání vlády. Babiš hlavu státu rychlou flintou hozeno do žita podle jeho slov překvapil. „Je to spíš takové přátelské pošťouchnutí. Všichni vnímáme, že situace po volbách byla jasná,“ bagatelizoval Zemanova slova na Babišovu adresu exministr.

Jak to má Havlíček se spánkem?

Havlíček v pořadu také čelil dotazu, čím nyní plánuje vyplnit volný čas. Dosud totiž vedl hned dvě ministerstva plus zodpovídal za oblast vědy a výzkumu, která si nyní v nové vládě vysloužila vlastní resort vedený Helenou Langšádlovou (TOP 09).

O Havlíčkovi také léta kolovaly vtipy, že vlastně ani nespí. Sám tyto historky nyní vysvětluje. „Vstávám brzy před 5:00 každý den. Chodím dříve spát a navíc mě to po 4:00 v posteli už moc nebaví,“ popsal bývalý vicepremiér.

Nyní má v plánu více pracovat pro hnutí ANO. „Budu hodně dělat pro ANO, a to ve středních Čechách i jiných krajích. Chci pomoci panu Babišovi v lokálních pobočkách ANO,“ nastínil své plány Havlíček. Kromě toho se chce opět více zapojit do výuky na univerzitě. Havlíček byl totiž v minulostí tváří Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) kde vybudoval jeden ze studijních oborů, který posléze i vedl. K tomu chce pro studenty vydat nové vydání dvou vlastních knih.

Tagy: