reklama

Exministr Havlíček dál vstává brzy ráno. Po čtvrté už mě to v posteli nebaví, tvrdí

Hnutí ANO sestavuje formální stínovou vládu. Ta se již nyní pravidelně potkává a chce řešit vlastní legislativní návrhy. V pořadu K věci to uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu, ale také dopravy, Karel Havlíček (ANO). On sám by měl zastávat roli stínového ministra pro hospodářství. Kromě toho se vyjádřil i k možné kandidatuře Andreje Babiše (ANO) na prezidenta i brzkému vstávání.

reklama

„V rámci hnutí ANO už jsme postavili formální stínovou vládu. Pravidelně se potkáváme a začínáme nejen vytvářet naše legislativní návrhy, ale připravujeme veškerou agendu,“ vysvětluje ve vysílání CNN Prima NEWS Havlíček.

On sám ve vládě zastával hned dva zásadní posty – ministra průmyslu a obchodu, ale také ministra dopravy. Nyní by měl své soustředění napřímit jen na jednu oblast. „Já budu v té stínové vládě stejně jako doposud tváří hospodářskou,“ popsal exministr.

Jména ještě hnutí ANO oficiálně nezveřejnila, což Havlíček vysvětluje tím, že šéf partaje Andrej Babiš by představení stínové vlády mohl pojmout marketingově. Ve většině případů však stínoví ministři mají být ti, kteří již daný post v minulosti ovládali.

To ale nebude platit u Adama Vojtěcha, bývalého šéfa resortu zdravotnictví, protože by měl zamířit do Finska jako nový velvyslanec. Post stínového ministra zdravotnictví však už ANO má vyřešený. „Je to pan (Julius) Špičák,“ prozradil Havlíček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Prezidentské volby? Babiš by do nich měl jít, míní exministr

Kromě toho Havlíček hovořil i o možné Babišově prezidentské kandidatuře. Podle něj by bylo dobře, kdyby do klání expremiér šel. „Každý si představuje někoho jiného. Někdo by chtěl, aby to byl filozof s nadhledem, který nepřísluší žádné straně. Někdo prostě chce, aby to byl tvrdý vyjednavač, manažer, který bude hájit naše zájmy v zahraničí. Někdo by chtěl, aby to byl úředník, který bude dobře znát politické řemeslo, a někdo bude chtít, aby to byl kladač věnců,“ zmínil Havlíček.

On sám by chtěl, aby byl prezidentem člověk politicky známý i mající silnou politickou podporu. „Pan Babiš tu podporu nepochybně má. V současné době patří mezi nejrespektovanější, nejoblíbenější nebo nejznámější politiky. Samozřejmě má své odpůrce, ale to každá osobnost,“ dodal Havlíček.

Prezident Miloš Zeman však Babiše v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové zkritizoval, že příliš brzy vzdal povolební boj o sjednání vlády. Babiš hlavu státu rychlou flintou hozeno do žita podle jeho slov překvapil. „Je to spíš takové přátelské pošťouchnutí. Všichni vnímáme, že situace po volbách byla jasná,“ bagatelizoval Zemanova slova na Babišovu adresu exministr.

Jak to má Havlíček se spánkem?

Havlíček v pořadu také čelil dotazu, čím nyní plánuje vyplnit volný čas. Dosud totiž vedl hned dvě ministerstva plus zodpovídal za oblast vědy a výzkumu, která si nyní v nové vládě vysloužila vlastní resort vedený Helenou Langšádlovou (TOP 09).

O Havlíčkovi také léta kolovaly vtipy, že vlastně ani nespí. Sám tyto historky nyní vysvětluje. „Vstávám brzy před 5:00 každý den. Chodím dříve spát a navíc mě to po 4:00 v posteli už moc nebaví,“ popsal bývalý vicepremiér.

Nyní má v plánu více pracovat pro hnutí ANO. „Budu hodně dělat pro ANO, a to ve středních Čechách i jiných krajích. Chci pomoci panu Babišovi v lokálních pobočkách ANO,“ nastínil své plány Havlíček. Kromě toho se chce opět více zapojit do výuky na univerzitě. Havlíček byl totiž v minulostí tváří Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) kde vybudoval jeden ze studijních oborů, který posléze i vedl. K tomu chce pro studenty vydat nové vydání dvou vlastních knih.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama