Klimatické změny stále zrychlují, jejich následky jsou stále zřetelnější a jsou závažnější, než se dříve předpokládalo, uvedl v pondělí ve své zprávě Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Záchrana planety brzy nebude možná, píše s odkazem na zprávu britský deník The Guardian.
V nadcházejících osmnácti letech bude planeta nemocnější, hladovější, chudší, chmurnější a mnohem nebezpečnější místo, shrnuje závěry zprávy agentura AP.
Jaderná raketa by z Ruska do USA letěla 45 minut. Není to ale na stole, uklidňuje expert
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli znejistil svět informací, že Moskva nakázala uvést do pohotovosti ruské jaderné síly. Odborník na nukleární zbraně Vlastislav Bříza ale pro CNN Prima NEWS ujistil, že v současnosti není realistické, že by Kreml sáhl k tak krajnímu prostředku. Expert vysvětlil, proč by Západ mohl v případě jaderného útoku kontrovat, ale nemohl by střelu odvrátit.
„Souhrn vědeckých důkazů je jednoznačný: Změna klimatu je hrozbou pro blahobyt lidí a zdraví planety,“ uvedl Hans-Otto Pörtner, jeden z autorů této rozsáhlé zprávy, která má být vodítkem pro světové lídry v jejich úsilí o omezení změny klimatu. „Jakýkoliv další odklad ve společné globální akci nám uzavře rychle se zavírající dveře k zabezpečení životaschopné a udržitelné budoucnosti,“ dodává Pörtner.
Zpráva uvádí, že v důsledku globálního oteplování bude každoročně umírat více lidí na vlny veder, nemoci, extrémní počasí, znečištění ovzduší a hlad. Kolik lidí zemře, záleží na tom, o kolik stoupne teplota na planetě. Tu ženou nahoru emise skleníkových plynů vypouštěných při spalování uhlí, ropy a zemního plynu.
Přibližně polovina obyvatel Země, asi 3,3 až 3,6 miliardy lidí, žije v oblastech ohrožených extrémním počasím, uvádí zpráva. Změny dopadají na celou planetu a nevyhnou se žádné obydlené oblasti. Podle vědců již ve velkém začaly vymírat některé rostlinné i živočišné druhy, od stromů po korály.