reklama

Emise CO2 klesly v Evropské unii za poslední dekádu o pětinu. Česko je mírně podprůměrné

Mezi lety 2011 a 2020 se emise oxidu uhličitého v zemích evropské sedmadvacítky snížily o více než 22 procent. Šampiónem je Estonsko, nejhorší výsledek zaznamenaly Litva a Lucembursko. V těchto dvou zemích se objem vypouštěného oxidu uhličitého dokonce zvýšil.

reklama

Česká republika se nachází prakticky uprostřed žebříčku členských zemí Evropské unie ukazujícího snížení emisí oxidu uhličitého. Zatímco průměr Evropské unie představuje 22,3 procenta, Česko své emise dokázalo snížit o 18,4 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Vůbec největšího poklesu ze evropské sedmadvacítky docílilo Estonsko, kterému se podařilo během deseti let snížit své emise oxidu uhličitého o 53 procent. Jen těsně pod 50procentní hranicí se ocitla Malta. Ta v roce 2020 vypouštěla o 47,6 procenta méně oxidu uhličitého než v roce 2011.

Nejvíce znečišťuje výroba elektřiny

Na opačném konci žebříčku, tedy mezi nejhoršími zeměmi, jsou Litva a Lucembursko. Těmto dvěma státům se nejenže emise CO2 nepodařilo snížit, ale dokonce je naopak zvýšily. V případě Litvy činil přírůstek 17,6 a v případě Lucemburska 11,4 procenta. Litva v roce 2020 vypustila kolem 14,5 milionu tun CO2, Lucembursko téměř 7,5 milionu.

Přestože Česká republika dosáhla mírně podprůměrného výsledku v porovnání s EU jako celkem, dokázala své emise CO2 snížit podstatně více než například Irsko, Belgie nebo Portugalsko a mírně předstihla i Rakousko a Nizozemsko. Česko je na tom v porovnání s Nizozemskem dokonce i lépe co do objemu emisí CO2 na osobu.

Vůbec největším zdrojem oxidu uhličitého v Evropské unii je výroba elektřiny a tepla. Kvůli nim bylo v roce 2020 vypuštěno bezmála 695 milionů tun CO2, o jediný milion zaostal zpracovatelský průmysl. Třetím největším přispěvatelem k emisím CO2 jsou domácnosti s bezmála 658 miliony tun. Nejméně oxidu uhličitého je vypouštěno v těžbě (asi 22,5 milion tun).

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama