Řemeslník může vydělávat i 200 tisíc korun, říká expert. Shání se hůř než programátor
planeta
Výpis příspěvků ke štítku „planeta“
Fascinující a vzácný úkaz na obloze. Saturn na hodinu zmizí, schová se za Měsícem
Začátek roku 2025 nabízí po silvestrovské polární záři hned další vzácný nebeský úkaz. V sobotu 4. ledna brzy večer dojde k zákrytu planety Saturn Měsícem. „Zmizení“ jasné planety můžete sledovat i pouhým zrakem.
Hrozba z hlubokého vesmíru. Čeká nás srážka s blízkou galaxií, my se toho ale nedožijeme
Vědci z americké NASA potvrdili znepokojující zjištění: Planeta Země a spolu s ní celá Mléčná dráha se srazí s galaxií Andromeda. Kolize je nevyhnutelná a nedá se proti ní nic dělat. Střet s jinou galaxií bude mít pro tu naši zásadní dopady, minimálně z jednoho důvodu ale nemusíme propadat zbytečné panice – dojde k tomu až za pár miliard let.
Diamantová planeta? Experiment odhaluje tajemství Merkuru, má skrývat nesmírné bohatství
Podle nového výzkumu, publikovaného v časopise Nature Communications, by se pod povrchem Merkuru, nejmenší planety sluneční soustavy, která je nejblíže Slunci, mohla nacházet vrstva diamantů o tloušťce až 18 kilometrů. Informovalo o tom zpravodajství CNN.
Vesmírná podívaná OBRAZEM: Souboj titánů i tanec galaxií aneb Teleskop odhaluje taje kosmu
Vesmírný teleskop Jamese Webba se již dva roky dělí o svá vědecká pozorování z kosmu. Za tu dobu odhalil světu dechberoucí úkazy, které by jinak zůstaly nepoznány. Mezi ně se řadí tančící galaxie, „souboj titánů“, vesmírné letokruhy, monumentální hvězdy či impozantní prstence. Podívejte se, co vše z kosmu dokázal přiblížit jediný teleskop.
Revoluce v astronomii, jásají vědci. Planeta páchnoucí jak žluklá vejce umožnila zásadní objev
Vědci zkoumali atmosféru planety HD 189733 b a zjistili, že páchne po zkažených vejcích. Důvodem je vysoký obsah sirovodíku. Tento objev podle nich výrazně pomůže k pochopení vzniku planet, informovalo zpravodajství BBC.
Ve vesmíru nejsme sami. Myslí si to stále více vědců, už máme dost možností, jak to zjistit
Je jen otázkou času, kdy se lidstvu povede objevit mimozemský život. Co se ještě nedávno zdálo příliš bláznivé, to dnes podle BBC uznává čím dál více renomovaných vědců. Jejich výzkum se soustředí jak do dalekého vesmíru, tak na Sluneční soustavu.
KOMENTÁŘ: Klimatisté z Poslední generace? Pokrytci a šašci. Rozumějí jen buzeraci ostatních
Jak bojovat proti klimatické změně či znečišťování planety? No jasně, už to mám. Flákněte bramborovou kaši na Monetův obraz, chrstněte oranžovou barvu na Braniborskou bránu, blokujte bezemisní závodníky, třeba běžce maratonu. Nezapomeňte také dennodenně zkoušet trpělivost řidičů, kteří ráno jezdí do práce nebo třeba převážejí svou těhotnou ženu do porodnice. Hrozně se pak divte, že vás lidé mají za teroristy a odpad společnosti. Ale nezoufejte – svou klimatickou tíseň si můžete léčit tak, že si uděláte výlet letadlem na Bali, samozřejmě jako soukromé osoby, nikoliv jako aktivisté.
Přichází éra globálního varu. Tak vysoké teploty tu nebyly 120 tisíc let, červenec láme rekordy
Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.
Záhadný objekt na Marsu. Vědci mluví o přistání mimozemšťanů i kosmické lodi lidí
Vědci popsali jeden z „nejbizarnější objektů“ na povrchu Marsu. S jistotou prý nemohou vyloučit, že nezvyklé špičaté výčnělky v kráteru Gale způsobilo přistání kosmické lodi mimozemšťanů. Profesor Richard Armstrong z Aston University v Birminghamu se přiklání k jiné teorii – za záhadné písečné hroty podle něj může seizmická aktivita rudé planety.
Dny na Zemi se prodlužují. Planeta je jako krasobruslař, může za to Měsíc, tvrdí vědci
Vědci zjistili, že se dny na Zemi postupně prodlužují v důsledku vzdalování Měsíce. Ten se od nás podle nové studie vzdaluje rychlostí přibližně 3,8 centimetru za rok, což snižuje jeho gravitační sílu na naši planetu a zpomaluje její rotaci. Dny se tak prodloužily za posledních 1,4 miliardy let o celých šest hodin. Dříve den trval pouhých 18 hodin, informují britská média.
Záhadné objekty nedávají astronomům spát. Podívejte se na „mimozemské“ objevy
Mimozemský život je už po staletí tématem astronomů i široké veřejnosti. Vědci navíc nejednou ve vesmíru zachytili zvláštní objekty, některé doposud zůstávají nevyjasněné. Podívejte se na několik záhadných objevů.
Oči jako krátery a čumák jako hora. NASA na Marsu objevila úchvatný medvědí obličej
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil dechberoucí snímek povrchu Marsu, který zachycuje kus terénu ve tvaru medvědího obličeje. Fotografie byla původně vyfocená z výšky 251 kilometrů, při jejím přiblížení ale vědci nalezli zmíněný úsměvný jev.