CNN Prima News planeta

planeta

Výpis příspěvků ke štítku „planeta“

KOMENTÁŘ: Klimatisté z Poslední generace? Pokrytci a šašci. Rozumějí jen buzeraci ostatních

Jak bojovat proti klimatické změně či znečišťování planety? No jasně, už to mám. Flákněte bramborovou kaši na Monetův obraz, chrstněte oranžovou barvu na Braniborskou bránu, blokujte bezemisní závodníky, třeba běžce maratonu. Nezapomeňte také dennodenně zkoušet trpělivost řidičů, kteří ráno jezdí do práce nebo třeba převážejí svou těhotnou ženu do porodnice. Hrozně se pak divte, že vás lidé mají za teroristy a odpad společnosti. Ale nezoufejte – svou klimatickou tíseň si můžete léčit tak, že si uděláte výlet letadlem na Bali, samozřejmě jako soukromé osoby, nikoliv jako aktivisté.

Přichází éra globálního varu. Tak vysoké teploty tu nebyly 120 tisíc let, červenec láme rekordy

Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.

Záhadný objekt na Marsu. Vědci mluví o přistání mimozemšťanů i kosmické lodi lidí

Vědci popsali jeden z „nejbizarnější objektů“ na povrchu Marsu. S jistotou prý nemohou vyloučit, že nezvyklé špičaté výčnělky v kráteru Gale způsobilo přistání kosmické lodi mimozemšťanů. Profesor Richard Armstrong z Aston University v Birminghamu se přiklání k jiné teorii – za záhadné písečné hroty podle něj může seizmická aktivita rudé planety.

Dny na Zemi se prodlužují. Planeta je jako krasobruslař, může za to Měsíc, tvrdí vědci

Vědci zjistili, že se dny na Zemi postupně prodlužují v důsledku vzdalování Měsíce. Ten se od nás podle nové studie vzdaluje rychlostí přibližně 3,8 centimetru za rok, což snižuje jeho gravitační sílu na naši planetu a zpomaluje její rotaci. Dny se tak prodloužily za posledních 1,4 miliardy let o celých šest hodin. Dříve den trval pouhých 18 hodin, informují britská média.

Zemi zasáhlo mezihvězdné těleso, potvrzují vědci a předpovídají přílet dalších meteorů

Vědci se doposud domnívali, že první těleso pocházející z jiné hvězdné soustavy proletělo naší sluneční soustavou v roce 2017. Nyní ale Vesmírné velitelství USA potvrdilo, že jiná extrasolární hornina dopadla na naši planetu již o tři roky dříve. Vzhledem k novým zjištěním experti považují za pravděpodobné, že jsou podobné jevy častější, než do nynějška předpokládali.