reklama

Zachránil papoušky před vyhynutím, sám zemřel. Ochránce zavraždily kolumbijské milice

Pětapadesátiletý kolumbijský biolog Gonzalo Cardona Molina byl pohřešován od 8. ledna letošního roku. Nyní úřady oznámily, že byl zavražděn milicemi. Krátce před svou smrtí dokončil sčítání kriticky ohrožených papoušků. Jen díky jeho práci jejich počty v posledních letech značně vzrostly.

reklama

Cardona pracoval v oganizaci Fundación ProAves, kde působil jako koordinátor v Reserva Loros Andinos. Tady věnoval více než dvacet let svého života práci na ochraně papoušků žlutouchých, kteří žijí jen v mlžných lesích kolumbijských And. Až do počátku nového tisíciletí byl druh považován za vyhynulý. Právě Cardona v té době zorganizoval výpravu do oblasti ovládané vzbouřenci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. Tady výzkumníci objevili více než osmdesát jedinců tohoto druhu. Díky opatřením, která Cardona na ochranu papoušků v průběhu let podnikal, se jejich počty mohly stabilně zvyšovat. Například přesvědčoval zemědělce, aby se nezbavovali mrtvých voskových palem, které tento papouščí druh využívá k hnízdění.

Podle Fundación ProAves Cardona krátce před svým zmizením na počátku ledna dokončil sčítání papoušků žlutouchých a kriticky ohrožených amazónků Fuertersových. Podle jeho záznamů stoupl počet papoušků žlutouchých na dosud nejvyšší číslo –⁠ 2 895, což je více než pětatřicetinásobek jejich počtu z konce devadesátých let.

Cardona se stal další obětí z řad ochránců zvířat a přírody, kteří v Jižní Americe každý den riskují své životy. V Kolumbii se bezpečnostní situace zhoršila před čtyřmi lety, kdy vláda uzavřela s revolučními silami příměří. S tím se ale některé frakce odmítly smířit, vytvořily vlastní milice a obsadily některé ze silnic. Průjezd po jedné z nich se stal osudným i Cardonovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama