reklama

Zachránil papoušky před vyhynutím, sám zemřel. Ochránce zavraždily kolumbijské milice

Gonzalo Cardona Molina patřil mezi významné postavy ochrany přírody v Kolumbii. Zdroj: ProAves

Pětapadesátiletý kolumbijský biolog Gonzalo Cardona Molina byl pohřešován od 8. ledna letošního roku. Nyní úřady oznámily, že byl zavražděn milicemi. Krátce před svou smrtí dokončil sčítání kriticky ohrožených papoušků. Jen díky jeho práci jejich počty v posledních letech značně vzrostly.

reklama

Cardona pracoval v oganizaci Fundación ProAves, kde působil jako koordinátor v Reserva Loros Andinos. Tady věnoval více než dvacet let svého života práci na ochraně papoušků žlutouchých, kteří žijí jen v mlžných lesích kolumbijských And. Až do počátku nového tisíciletí byl druh považován za vyhynulý. Právě Cardona v té době zorganizoval výpravu do oblasti ovládané vzbouřenci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. Tady výzkumníci objevili více než osmdesát jedinců tohoto druhu. Díky opatřením, která Cardona na ochranu papoušků v průběhu let podnikal, se jejich počty mohly stabilně zvyšovat. Například přesvědčoval zemědělce, aby se nezbavovali mrtvých voskových palem, které tento papouščí druh využívá k hnízdění.

Papoušci žlutouší dluží za svou existenci právě Cardonovi.
Papoušci žlutouší dluží za svou existenci právě Cardonovi.
Zdroj: wikipedia commons - volné dílo

Podle Fundación ProAves Cardona krátce před svým zmizením na počátku ledna dokončil sčítání papoušků žlutouchých a kriticky ohrožených amazónků Fuertersových. Podle jeho záznamů stoupl počet papoušků žlutouchých na dosud nejvyšší číslo –⁠ 2 895, což je více než pětatřicetinásobek jejich počtu z konce devadesátých let.

Cardona padl za oběť vojenským milicím.
Cardona padl za oběť vojenským milicím.
Zdroj: wikipedia commons - volné dílo

Cardona se stal další obětí z řad ochránců zvířat a přírody, kteří v Jižní Americe každý den riskují své životy. V Kolumbii se bezpečnostní situace zhoršila před čtyřmi lety, kdy vláda uzavřela s revolučními silami příměří. S tím se ale některé frakce odmítly smířit, vytvořily vlastní milice a obsadily některé ze silnic. Průjezd po jedné z nich se stal osudným i Cardonovi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama