reklama

Zachránil papoušky před vyhynutím, sám zemřel. Ochránce zavraždily kolumbijské milice

Gonzalo Cardona Molina patřil mezi významné postavy ochrany přírody v Kolumbii. Zdroj: ProAves

Pětapadesátiletý kolumbijský biolog Gonzalo Cardona Molina byl pohřešován od 8. ledna letošního roku. Nyní úřady oznámily, že byl zavražděn milicemi. Krátce před svou smrtí dokončil sčítání kriticky ohrožených papoušků. Jen díky jeho práci jejich počty v posledních letech značně vzrostly.

reklama

Cardona pracoval v oganizaci Fundación ProAves, kde působil jako koordinátor v Reserva Loros Andinos. Tady věnoval více než dvacet let svého života práci na ochraně papoušků žlutouchých, kteří žijí jen v mlžných lesích kolumbijských And. Až do počátku nového tisíciletí byl druh považován za vyhynulý. Právě Cardona v té době zorganizoval výpravu do oblasti ovládané vzbouřenci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. Tady výzkumníci objevili více než osmdesát jedinců tohoto druhu. Díky opatřením, která Cardona na ochranu papoušků v průběhu let podnikal, se jejich počty mohly stabilně zvyšovat. Například přesvědčoval zemědělce, aby se nezbavovali mrtvých voskových palem, které tento papouščí druh využívá k hnízdění.

Papoušci žlutouší dluží za svou existenci právě Cardonovi.
Papoušci žlutouší dluží za svou existenci právě Cardonovi.
Zdroj: wikipedia commons - volné dílo

Podle Fundación ProAves Cardona krátce před svým zmizením na počátku ledna dokončil sčítání papoušků žlutouchých a kriticky ohrožených amazónků Fuertersových. Podle jeho záznamů stoupl počet papoušků žlutouchých na dosud nejvyšší číslo –⁠ 2 895, což je více než pětatřicetinásobek jejich počtu z konce devadesátých let.

Cardona padl za oběť vojenským milicím.
Cardona padl za oběť vojenským milicím.
Zdroj: wikipedia commons - volné dílo

Cardona se stal další obětí z řad ochránců zvířat a přírody, kteří v Jižní Americe každý den riskují své životy. V Kolumbii se bezpečnostní situace zhoršila před čtyřmi lety, kdy vláda uzavřela s revolučními silami příměří. S tím se ale některé frakce odmítly smířit, vytvořily vlastní milice a obsadily některé ze silnic. Průjezd po jedné z nich se stal osudným i Cardonovi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko dojednalo 19 míst pro pacienty s covidem v Německu. Nabídku má i ze Švýcarska

Česko dojednalo 19 míst pro pacienty s covidem v Německu. Nabídku má i ze Švýcarska

Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s COVID-19 v Německu. Po středečním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to novinářům řekl ministr vnitra a šéf štábu Jan Hamáček (ČSSD). Dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem nabízí Švýcarsko, jedná se i s Polskem, doplnil Hamáček. Ten navíc informoval, že odborníci za středu predikují kolem 20 tisíc nových případů nákazy.

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Hamáček chce odložit očkování učitelů. Vakcínu by dal přednostně policistům a hasičům
Dvě středočeské nemocnice vyhlásily stav hromadného postižení. Další mají následovat
Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Další články
reklama
reklama