reklama

Zaplatili životem: Domorodci pod tlakem těžařů i vlády, za přírodu však bojují dál

Po čtyřiadvaceti letech byla letos v květnu uzavřena soudní pře mezi brazilskými dřevařskými společnostmi a původním kmenem Asháninka, který obývá deštné pralesy v Peru a Brazílii. Za nelegální těžbu dřeva v panenské Amazonii se teď dřevaři museli veřejně omluvit a zaplatit více než padesát milionů korun jako kompenzaci. Peníze budou využity na ochranu původního kmene a Amazonie. Mohlo by jít o bod zvratu pro mnohé další soudní pře environmentalistů a původních obyvatel s dřevaři, těžaři či zemědělci.

reklama

Rodina Cameliů, které odsouzené společnosti patří, v osmdesátých letech nelegálně vykácela tisíce stromů v rezervaci Kampa do Rio Amônia. Mezi lety 1981 a 1987 vykáceli dřevaři čtvrtinu rezervace, aby mohli dřevo prodat evropským výrobcům nábytku. V roce 1996 se kmen Asháninka rozhodl s dřevaři soudit. Stáli však proti mocnému nepříteli – rodina Cameliů od devadesátých let stojí v čele brazilského státu Acre, kde se rezervace nachází.

Teprve v roce 2011 se žaloba dostala před federální Nejvyšší soud. Od té doby se ale nic nedělo. Až letos v dubnu se případ dostal k rukám generálního prokurátora. Všichni zúčastnění podepsali dohodu. Rodina Cameliů musí zaplatit kmenu Asháninka za vzniklé škody a dalších dvacet milionů korun pošlou Fondu na ochranu lidských práv. Ve své veřejné omluvě dřevaři uznali „nesmírný význam lidu Asháninka jakožto strážců lesa odhodlaných uchovat zdejší životní prostředí“.

Odlesňování amazonského pralesa je velkým problém. Je to i jeden z důvodů, proč loni Amazonii zachvátily nezvladatelné požáry. Podle Světového fondu na ochranu přírody bylo za posledních padesát let vykáceno více než třicet sedm procent tohoto vzácného pralesa – ať už kvůli městskému rozvoji, těžbě dřeva či pěstování palmového oleje nebo sóji pro hospodářská zvířata. Toto ničení se nejvíce dotýká právě původních kmenů. A v Brazílii v současné době nemohou počítat s ochranou ze strany vlády. Díky podpoře brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a Ricarda Sallese, kterému se přezdívá „anti-ministr“ pro životní prostředí, využívají dřevaři, těžaři i zemědělci pandemii koronaviru k ještě důraznějším útokům na původní obyvatele a další komunity.

Mnohá společenství původních obyvatel se kvůli strachu z pandemie uchýlila do dobrovolné karantény. „Na tomto území nás žije asi čtyři sta. Pokud jeden z nás onemocní, mohl by nakazit všechny ostatní,“ vysvětluje zdravotní sestra jednoho z kmenů. Obavy ze šíření viru mezi původními obyvateli vzrostly i poté, co byla nemoc diagnostikována u prvních z nich. Dobrovolné izolace kmenů tak nyní těžaři a dřevaři využívají a dál devastují nechráněná území.

Podle federálního Ministerstva veřejné bezpečnosti je ničení životního prostředí v takové míře nezvratné, a proto pro něj neexistuje žádná promlčecí lhůta. Tento pohled si osvojil i Nejvyšší soud a dotkne se stovek tisíců případů – ať už půjde o prolomení brazilské přehrady Brumadinho či Mariana nebo loňský únik ropy do brazilských vod.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii
Partie

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama