Začne se obchodovat kryptoměna navázaná na euro. Jak firmy zvládají skepsi na trhu?

Už na konci června spatří světlo světa stablecoin EUROC, tedy kryptoměna, která bude cenově kopírovat jedno euro. Stablecoinů navázaných na dolar už existuje hned několik. Co dalšího se děje v kryptoměnovém prostoru a jaká tam vládne nálada? Nejen o tom v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Kryptoměny jsou obyčejně spojené s velkými cenovými výkyvy. To se ale netýká takzvaných stablecoinů, které jsou cenově navázané na konkrétní komodity. Zpravidla jde o nějakou měnu, může ale jít například i o cenu pšenice.

Společnost Circle, která už má na svědomí dolarový stablecoin USDC, chce posledního června spustit nový stablecoin – spjatý s měnou euro. To může být zajímavé logicky pro evropské investory, kteří by mohli díky němu pohodlněji obchodovat s kryptoměnami.

Lidé se ale poslední dny do obchodování s digitálními mincemi příliš neženou. Bitcoin i další kryptoměny totiž potkal velmi tvrdý pád. „Celková tržní kapitalizace krypto trhu se poprvé od ledna 2021 dostala pod jednu miliardu dolarů. Bitcoin atakoval hranici 20 000 dolarů (méně než třetina listopadového maxima) a propadl se až na 17 567 dolarů, čímž se dostal pod vrchol minulého cyklu,“ uvedl Cryfin.

Jak firmy řeší krizi na trhu?

Se skepsí na trhu se musejí vyrovnávat i firmy, které v dynamickém oboru působí. Výpověď tak dostaly stovky lidí a očekává se další snižování stavů. Například americká burza Coinbase propustila téměř pětinu zaměstnanců, konkrétně 1 100 lidí. Firma se také potýká se sešupem vlastních akcií.

„Dvacet procent zaměstnanců propustí také lending platforma BlockFi, jde o 170 lidí. Od konce roku 2020 se přitom zvedl počet jejich zaměstnanců ze 150 na 850. Nedávno přistoupili k propouštění pěti procent zaměstnanců i Crypto.com a deset procent propustila Gemini. Naopak Binance přijme dva tisíce nových zaměstnanců. Další firmy vypsaly přes 500 pracovních míst v krypto odvětví v posledním týdnu,“ vypočítává Cryfin.

I v chmurných časech pokračuje společnost Meta na projektu metaverse, který je s kryptoměnami provázán. Mateřská firma Facebooku se spojila při vývoji digitálního světa s luxusními oděvními společnostmi, se kterými pracuje na tržišti pro digitální módu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.