Kryptoměnový svět v šoku. Populární služba znemožnila klientům vybrat své prostředky

Kryptoměnová zima pokračuje a cena bitcoinu i dalších digitálních mincí reaguje citlivě na každou negativní zprávu. Po vysoké inflaci v USA se objevila další rána – společnost Celsius Network pozastavila na své platformě možnost výběru peněz. Více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Služba Celsius umožňuje svým zákazníkům úročit kryptoměny. U podobných služeb je ale vždy otázka, kde prostředky na krytí takových bonusů berou. Na sociálních sítích se proto začalo spekulovat o tom, že by mohly kvůli propadu trhu Celsius potkat problémy. A obavy se skutečně naplnily, služba pozastavila na dobu neurčitou výběry prostředků, a lidé se tak nemohou dostat ke svým penězům.

„Zákazníci nemají přístup k prostředkům o objemu 11 miliard dolarů. Výběry byly zmrazeny kvůli propadu trhu. Tato zpráva ale vyvolala paniku, která způsobila další propad. V noci na 13. června se cena bitcoinu dostala z 28 tisíc dolarů až k hodnotě kolem 24 tisíc dolarů,“ uvedl Cryfin. Hodnota nejznámější kryptoměny od té doby neustále klesá – až na středečních přibližně 20 tisíc dolarů.

Tržní skepse ale nebrání některým firmám v rozletu. Často i proto, že tyto společnosti začínaly se svými kryptoměnovými projekty v časech tržní horečky a nyní jsou „nuceny“ nápady dotáhnout v negativních časech. Týká se to i platebních společností jako PayPal, MasterCard nebo MoneyGram.

NFT hry stále žijí

Ústup ze slávy zažívá i sektor NFT, přesto se i zde nadále objevují další nové projekty spjaté především s gamingem. Kdysi populární NFT hry totiž střídají nové. „Zatím nejvýznamnější projekt NFT her Axie Infinity je nyní v úpadku. Poprvé od února 2021 měla týdenní příjmy pod jeden milion dolarů. Ukazuje se, že nemá dobře nastavenou ekonomiku. O její místo se hlásí další uchazeči. Přímý konkurent Illuvium nyní vybral 72 milionů dolarů prodejem virtuálních pozemků,“ osvětlil Cryfin.

Letos se v kryptoměnovém prostoru hodně řeší problematika stablecoinů, tedy speciálních kryptoměn, které jsou cenově navázané na měnu nebo komoditu. Po pádu systému Terra se objevil nápad na tvorbu zcela nového stablecoinu.

„Nový výzkum Lawrence Livermore National Laboratory navrhuje nový typ stablecoinu, který by byl krytý elektrickou energií. Tento token by bylo možné směnit za kilowatthodinu elektrické energie a naopak,“ představil Cryfin zajímavý nápad, který ale v současnosti není technologicky proveditelný.

Tagy:
cena elektřina Bitcoin kryptoměna NFT Cryfin

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

21:26

Porošenko zakoupil jedenáct obrněných vozidel

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.