Žádná otázka, jen vás zbožňuji, překvapil novinář kouče Nizozemska. Ten poděkoval objetím

Mistrovství světa v Kataru píše zajímavé příběhy na trávnících i mimo ně. Jeden kouzelný moment nabídla tisková konference Nizozemska před pátečním zápasem s Ekvádorem. Trenéra „Oranje“ Louise van Gaala odzbrojil dotaz novináře, který ani nebyl dotazem.

Zkušený kouč van Gaal usedl na židli v katarském tiskovém středisku a postupně odbavoval otázky jednotlivých žurnalistů z celého světa. Pozdvižení nastalo ve chvíli, kdy přišla řada na senegalského novináře Papu Mahmouda Gueyeho.

„Nemám na vás žádnou otázku,“ spustil netradičně při příležitosti pro dotazy určené. „Beru to jen jako možnost vám říct, že jsem vaším fanouškem od tří let. Zbožňuju vás,“ prohlásil Gueye.

Dlouholetý příznivec práce uznávaného odborníka, který v minulosti vedl velkokluby jako Barcelona nebo Bayern Mnichov, si pravděpodobně nemohl přát lepší odpověď. „Až tisková konference skončí, pořádně vás obejmu. Jsem opravdu rád, že to říkáte, a myslím to vážně. Protože moc lidí toto o mně neříká. Takže se pak obejmeme,“ podotkl trenér prostřednictvím překladatele.

Za několik minut 71letý van Gaal slib splnil. A udělal tak radost muži, kterého o pár dní dříve možná výjimečně rozmrzel. V pondělí totiž Nizozemsko porazilo Senegal 2:0, v pátek „tulipány“ čeká duel s dalším tříbodovým týmem skupiny A – Ekvádorem.

Pro van Gaala je samotná účast na šampionátu v Kataru speciální záležitostí, protože zhruba před rokem nevěděl, jestli bude moct dál trénovat reprezentaci rodné země. Krátce poté, co byl potřetí jmenován koučem národního týmu, mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty.

„Absolvoval jsem 25 chemoterapií. Pak jsem musel pět nebo šest měsíců čekat, abychom viděli, jestli to zabralo. A zabralo,“ oznámil letos v dubnu. Předtím ještě uvedl, že svým svěřencům dlouho nic neříkal, aby je nerozrušil. „Myslím, že lidem, se kterými pracujete, toto neříkáte, protože by to mohlo ovlivnit jejich konání, jejich rozhodnost. Zkrátka jsem vyhodnotil, že by to neměli vědět.“

I jeden senegalský zástupce médií byl rád, že nejdůležitější van Gaalův zápas v životě dopadl výhrou.

Tagy:
novinář fotbal sport Louis van Gaal Mistrovství světa v Kataru 2022 nizozemská fotbalová reprezentace Papa Mahmoud Gueye