reklama

Zahraniční turisté se do Česka pomalu vracejí. Češi plánují dovolenou v tuzemsku

Do Česka se pozvolna vracejí zahraniční turisté. A to nejen do Prahy, ale i do regionů. Zatím k nám míří především Němci či Poláci. Ani oni ale ještě nepřijíždějí v takovém množství, na jaké byli podnikatelé zvyklí. Podle agentury CzechTourism je už teď téměř jisté, že česká ekonomika letos kvůli chybějícím návštěvníkům ze zahraničí přijde o víc než sto miliard korun.

reklama

Bozkovskými jeskyněmi se rozléhá polština, jeden z turistických magnetů Libereckého kraje si severní sousedé oblíbili. „Polákům se tu moc líbí, je zde hodně zajímavostí na poměrně malém prostoru. My jedeme ještě na hrad Trosky, do Prachovských skal a do Jičína,“ popisuje Kazimierz Zabiegala, vedoucí výpravy polských turistů.

K tématu

Podle vedoucího správy Bozkovských jeskyní je skupin polských turistů méně než v loňském roce a jsou také méně početné. „Tohle je poměrně malá skupina, sedmnáct lidí, normálně to bývá tak padesát osob,“ potvrzuje Zabiegala. A ani v Bedřichově v Jizerských horách nebo ve stotisícovém Liberci cizí jazyk nezaslechnete tak často jako dříve. „Minulý rok jsme tu měli denně návštěvníky z Holandska, Německa, Velké Británie a teď jsme rádi, když nám zahraniční turista přijede jednou za týden,“ uvádí Renata Van Vleet, vedoucí informačního centra v Bedřichově.

„Skupiny zahraničních turistů v letošním roce prakticky přestaly jezdit, z plánovaných jedenácti prohlídek města Liberce se uskutečnila pouze jedna,“ dodává mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová. Organizované skupiny turistů chybějí, převládají především individuální turisté. „Zatím to jsou mladí lidé, co přijedou autem nebo vlakem,“ říká ředitel agentury CzechtTourism Jan Herget. Autobusy plné německých nebo rakouských turistů zatím české hranice překračují spíše výjimečně.

Domácí ekonomika přichází s každým zahraničním turistou, který nepřijede do České republiky, denně o dva až čtyři tisíce korun. Nejvíce je znát absence turistů z Číny, Ruska a Ameriky. Právě ti utratí až čtyři tisíce korun denně na jednotlivce. Asiaté rádi nakupují luxusní zboží, Američané naopak nešetří na gastronomických zážitcích. Nejméně ze zahraničních návštěvníků se naopak „rozšoupnou“ Poláci či Slováci, jejich útrata se pohybuje okolo tisíce korun denně.

Nejbohatší turisté se zřejmě nevrátí, dokud nepadnou všechna omezení spojená s pandemií koronaviru. „Ta nejvýnosnější část turismu, což jsou kongresy, eventy, akce, je nejvíc postižená, tam to bude nejtěžší, protože omezení počtu lidí platí,“ upozorňuje Jan Herget. Podnikatelů v cestovním ruchu tak nezbývá nic jiného než spoléhat na přízeň domácích turistů, přestože neutrácejí tolik co cizinci. Podle průzkumu, který si zadala agentura CzechTourism, se dovolenou v tuzemsku chystá strávit 8 z 10 Čechů.

Tagy: turisté Liberecký kraj cestování koronavirus COVID-19 Trosky Prachovské skály Bozkovické jeskyně

Další hlavní zprávy

reklama
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Evropo, drž se. Americká ekonomika míří do katastrofy, varuje šéf pobočky Fedu
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama