reklama

Zájem o testování na koronavirus se rapidně zvýšil. Bulovka hlásí nárůst o 300 procent

Oproti létu hlásí odběrová místa v Praze až třísetprocentní nárůst v počtu odbavených pacientů. U většiny testovacích míst se tak tvoří až desítky metrů dlouhé fronty. Reportér CNN Prima NEWS Matěj Rychlý se byl podívat, jak testování probíhá u Nemocnice Na Bulovce.

reklama

Testování na Bulovce je možné pouze do 18:00 hodin. „Dnes posledního pacienta otestovali čtvrt hodiny po šesté. Byl to pacient s pořadovým číslem vyšším než 1 030. Přesná čísla se stále ještě dopočítávají,“ uvedl Rychlý. Pravě zde je nárůst testovaných pacientů oproti létu obrovský. „Nárůst je až tři sta procent. Zatímco o prázdninách tady dělali průměrně tři sta testů denně, tak teď jich dělají kolem tisícovky,“ pokračoval Rychlý.

K tématu

Situace je velmi podobná napříč celou republikou. Například na Královských vinohradech mají šestinásobný nárůst v počtu provedených testů. Zvýšeným zájmem o testování se také prodlužuje čekací doba. Každé místo jí má však rozdílnou.

Doporučuje se, aby se lidé, kteří se chtějí nechat dobrovolně otestovat, zaregistrovali on-line na webu. „Zde člověk dostane přidělený čas, kdy bude odbaven. To trvá zhruba třicet minut. Pokud ale člověk nemá příznaky a chce se nechat otestovat jen tak, a přijde v podstatě z ulice, tak musí počítat s tím, že může čekat i několik hodin. Vždy mají přednost ti, kteří se zaregistrovali,“ vysvětluje Rychlý.

Tento scénář se opakuje téměř na všech odběrových místech. „Pokud se chce někdo nechat otestovat a má příznaky, tak by měl zavolat praktickému lékaři nebo hygienikovi, protože v tom případě má test bezplatný. Pokud se chce člověk pouze ujistit, že koronavirus nemá, tak si musí připravit necelých 1800 korun,“ pokračuje Rychlý.

V každém případě by měl ale člověk využít on-line formulář. První volná místa hlásí na Bulovce už v pondělí odpoledne, jinde v Praze si ale pacienti počkají i týden. Test je trochu nepřijemný. Jedná se o rychlý stěr z nosohltanu a člověku při něm mohou vyhrknout slzy. Výsledek by se měl pacient dozvědět do dvou pracovních dní.

Tagy: testování Praha koronavirus COVID-19 odběrové místo nárůst

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama