Zákulisí Pavlovy kampaně: Přípitek vlastním pivem, paralelní svět a besedy s občany

kandidát na prezidenta Petr Pavel

Den s generálem Pavlem

Návštěvy firem nebo besedy s občany. Tak vypadá kampaň generála Petra Pavla, přestože on sám ji tak nenazývá. S jedním z favoritů prezidentské volby strávil několik dní na jeho výjezdu po republice i štáb CNN Prima NEWS. Jak lidé reagují na jeho komunistickou minulost? Má rád pivo? A co říká o vládě Petra Fialy, která ho podporuje?

Města, firmy, pivovary. Na výjezdech má Petr Pavel bohatý program. Se zástupci obcí se baví třeba o energetické krizi. „Dají se poměrně snadno najít úspory 10 až 20 procent,“ říkal starostům Pavel. Ptají se ho i na rusko-ukrajinský konflikt nebo na protikandidáty, třeba na Andreje Babiše. „Když si představím, že z toho chtěl udělat druhé Maďarsko, bylo mi smutno,“ uvedl Pavel.

Generál navštěvuje i města, kde jeho soupeři už byli před ním. „Byl tady Pavel Fischer, Danuše Nerudová, tak mi přišlo vtipný pozvat i pana generála,“ pronesl starosta MČ Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS).

Třeba v Ostravě chce slyšet i názory horníků. A ačkoliv ho vláda podporuje, kritikou nešetří a říká, že nás nečekají lehké časy. „Tohle se asi každé pravicové vládě říká těžko, žádné jiné řešení nemáme, nic jiného nezbyde, vláda musí najít odvahu to říct i za cenu, že přijde o body,“ sdělil Pavel.

Stejně jako ostatní kandidáti rozdává svým příznivcům propagační předměty. Má dokonce svou vlastní značku piva. „Je to pivo ‚Generál‘ a přejeme si, abychom za tři měsíce mohli začít vařit pivo prezident,“ líčil s úsměvem sládek. A kolik toho během výjezdu vypije? „Nijak to nepřeháním, dávám přednost menším pivovarům, baví mě zkoušet nové chutě. Nepotřebuju vypít hektolitr, stačí mi dát si jedno malé pivo,“ pravil Pavel.

Jakožto bývalý voják se snaží být akční i během výjezdu, ne vždy se to ale povede. „Byl jsem v dole v Ghaně 1 600 metrů hluboko, tam mě pustili bez problémů, říkal jsem si, že půjdu s našimi havíři a ono to nešlo,“ popsal Pavel. Jen tak se ale nevzdává. „Opravdu jsem se těšil na to fárání, to musíme příště domluvit,“ smlouval Pavel s jedním z havířů.

Generál přiznává, se na sociálních sítích často setkává i s kritikou. „Měl jsem možnost v posledních dvou až třech měsících zažít dva paralelní světy. Jeden fyzický, který byl přívětivý, a druhý virtuální, který byl plný nenávisti a zloby, naučil jsem se řídit podle fyzického,“ popsal Pavel.

Kritici mu vyčítají komunistickou minulost. „Mně to nevadí,“ řekla jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „S těmi jeho dalšími kroky je to dávno smazaný,“ dodal další. „Potkal jsem se s tisíci lidmi a říkali, ať už to neřeším, že to nikoho nezajímá,“ dodal Pavel.

Tagy: