reklama

Zdražily vám energie? Můžete si požádat o sociální dávku, schválili poslanci

Sněmovna v úterý schválila vládní návrh na zvýšení příspěvku na bydlení a rozšíření okruhu jeho příjemců kvůli zdražení energií. Přijetí novely doporučil v úterý plénu hlasy všech přítomných členů také sociální výbor. Návrh podpořilo i opoziční hnutí ANO.

reklama

„Přicházíme s adresnou pomocí pro ty, kteří jsou citelně postiženi zdražením energií. Pro řadu lidí, kteří příspěvek na bydlení pobírají, to nebude nová situace. Pro některé ano, a proto musíme udělat velmi dobrou informační kampaň a posílit úřady práce. Nedělejme z toho tolik politiky a snažme se skutečně lidem pomoci,“ hájil návrh zákona poslanec KDU-ČSL Vít Rakušan.

Novela zákona o sociální podpoře má řešit především problémy rodin, které jsou zásadně zasaženy zdražením energií. Jednorázově zvyšuje částku příspěvku na bydlení podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení o zhruba 1 100 až na 2 100 korun.

ANO: Pomoc není pro všechny

Poslanci se na jednání hádali především o tom, jestli je správné, že nebudou peníze plošně pro všechny, jak to plánovala předchozí vláda Andreje Babiše. Debatovalo se i o tom, zda budou úřady práce stíhat sociální dávky administrativně zpracovávat. „Už nyní jsou na hraně svých pracovních možností,“ uvedl například poslanec ANO Aleš Juchelka s tím, že mají také velmi omezenou pracovní dobu a měla by se rozšířit.

Bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO) navrhoval plošnou pomoc, mimo jiné v podobě nulové sazby daně z přidané hodnoty na dodávky elektřiny a plynu. Podle Jana Bauera (ODS) je ale lepší nyní navrhovaná adresnost s využitím nynějšího, podle něho robustního sociálního systému.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová sdělila, že její vláda měla připravenou jinou formu podpory. „Co mě velmi mrzí, je to, že v souvislosti s energetickou krizí vláda vyřadila tři zákony, které souvisely s bojem proti této krizi,“ řekla. Za nejúčinnější považuje snížení DPH na nulu. Návrhy nynější vlády podle ní pomohou velmi malé skupině lidí.

Místopředseda klubu ANO Karel Havlíček v této souvislosti uvedl, že novelu není důvod neschválit. „Určitému vzorku populace pomůže, ale je to třeba vidět v kontextu, že citelně zasaženo bude 85 procent domácností a prakticky všechny firmy. Z tohoto úhlu pohledu je pouze toto řešení nedostatečné,“ zdůraznil. I přes kritiku nakonec poslanci ANO změnu zákona podpořili.

Kdo má na příspěvek nárok?

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Normativ se pohybuje v družstevních a vlastních bytech podle počtu členů domácnosti od zhruba pěti tisíc do 12 200 korun. V nájmu je to pak asi od 5 600 korun do 20 500 korun, roli hraje i velikost města.

Novela částky navyšuje. Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, by se měl normativ zvednout ještě o 1 120 korun. Ve vlastním či družstevním bytě by to bylo o 1 180 korun. Pro dvojici by se normativ podle novely měl v nájmu upravit o 1 130 korun, ve vlastním a družstevním bytě o 1 219 korun. Třem lidem by částky pro výpočet dávek vzrostly o 1 607 a 1 733 korun, čtyřem a více osobám pak o 1 974 a 2 147 korun.

Podporu jako nájemníci by mohli nově pobírat i podnájemníci. Příspěvek jako vlastníci by pak mohli mít třeba senioři, kteří převedli byt na své potomky, ale dál v něm žijí. Týká se to bydlení podle takzvané služebnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama