Zeman v gratulaci podpořil Macrona v jeho postupu vůči Rusku. Pozval ho do Česka

Prezident České republiky Miloš Zeman poblahopřál Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení francouzským prezidentem. Podpořil jeho aktivity směrem k Rusku i k Putinovi a vybídl k diplomatickému úsilí o ukončení bojů na Ukrajině. Macronovi již blahopřáli ruský prezident Vladimir Putin, americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz či představitelé Evropské unie.

„Dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu opětovnému zvolení prezidentem Francouzské republiky. Vaše znovuzvolení a veřejná popularita jsou jasným důkazem Vašeho úspěšného působení v čele státu, jakož i skvělé reprezentace země,“ vzkázal Zeman Macronovi.

„Váš druhý mandát v čele státu přichází ve velmi neklidné době ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině. Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi,“ pokračoval prezident.

Následně Macrona s manželkou pozval do Česka. „Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybychom Vás mohli přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů,“ dodal.

Putin přál úspěchy

Macron v nedělních volbách porazil Marine Le Penovou, vnímanou jako spojenkyni Putina. Přesto se blahopřání Macron dočkal i z Kremlu. „Upřímně vám přeji úspěchy ve státnické činnosti a také pevné zdraví a hodně štěstí,“ vzkázal do Francie ruský vládce Vladimir Putin, s nímž si znovuzvolený prezident Macron v minulých týdnech několikrát telefonoval ve snaze přispět k ukončení ruské invaze na Ukrajinu.

Macron v nedělním druhém kole prezidentských voleb obhájil mandát se ziskem 58,55 % hlasů. Jeho krajně pravicová soupeřka Le Penová získala 41,45 %. Účast dosáhla necelých 72 %.

Tagy: