Zámek Balmoral měl v královnině srdci speciální místo. Čím se lišil od ostatních sídel?

Láskou ke skotskému venkovskému sídlu Balmoral byla královna Alžběta II. známá. Na zámku a jeho blízkých pozemcích zejména se svým manželem, zesnulým princem Philipem, trávila každoročně léto a část podzimu: stalo se pro ně útočištěm. Místo, kde nejdéle vládnoucí panovnice vydechla naposledy, je v mnohém výjimečné, v životě Alžběty II. bylo spojeno s mnohými událostmi.

Historie zámku Balmoral je v mnohém unikátní. Pozemky o rozloze přes 20 tisíc hektarů jsou jednou z rezidencí britské královské rodiny od roku 1852. Panství tehdy zakoupil princ Albert, manžel královny Viktorie. „Malý, ale hezký,“ měla prohlásit královna při pohledu na dům, když jej poprvé navštívila. Čtyři roky následně trvalo, než vznikla současná podoba zámku, uvádí BBC.

Zámek Balmoral je příkladem skotské baronské architektury – je postaven ze žuly, údajně má 52 ložnic a mnoho přijímacích místností. Na panství se podle webu Discover Walks nachází více než 150 další budov, včetně Craigowan Lodge, jež využívala princezna Diana a tehdejší princ Charles při svých návštěvách. Údajně by se na zámku měl nacházet také protiatomový kryt. Zároveň je sídlo pro královskou rodinu výjimečné.

Osobní majetek královny

Ačkoliv oficiální královská sídla, jako jsou hrad Windsor a Buckinghamský palác, jsou korunním majetkem – který je financován britskými daňovými poplatníky – zámek Balmoral byl Alžbětiným osobním majetkem, který zdědila po své rodině. Její jediné další soukromé sídlo je Sandringham v anglickém Norfolku, připomněl web Architecturaldigest.com.

Královna Alžběta II. v Balmoralu trvale nebydlela, přesto ho považovala za své útočiště a panství milovala. Každoročně v něm trávila dvanáct týdnů během léta a začátku podzimu, a to ve společnosti svého manžela prince Philipa. Na návštěvu za nimi jezdily jejich děti a další příbuzní. Panovnice v něm zažila plno šťastných chvil.

Královniny vzpomínky na zámek započaly v dětství návštěvami u prarodičů krále Jiřího V. a královny Marie. Byl to právě Balmoral, kam se princezny – Alžběta II. a její sestra Margaret – odebraly na začátku 2. světové války. V sídle žily do prosince 1939, následně se s rodinou přemístily do Norfolku a poté do Windsoru.

Krásné chvíle zde později trávila se svou rodinou a dětmi, konaly se zde i zahradní slavnosti. V panství královna s manželem žili rovněž v době pandemie, dokonce zde v listopadu 2020 oslavili 73. výročí svatby. Právě v Balmoralu princ Phillip požádal královnu o ruku a strávili v něm líbánky.

Tragická zpráva pro rodinu

Některé události, které královnu v milujícím panství zastihly, však šťastné nebyly. Řeč je zejména o smrti princezny Diany. V den jejího skonu – 31. srpna 1997 – byla královská rodina právě v Balmoralu. Sídlo se stalo středem pozornosti, lidé k zámku nosili květiny na počest zesnulé princezny, která si získala srdce Britů. Dary si královna po cestě z bohoslužby za Dianu prohlédla.

Mnohé navíc překvapilo, když se Alžběta II. rozhodla jmenovat 6. září novou britskou premiérku Liz Trussovou právě ve skotském sídle. Někteří spekulují, že se jednalo o precizně promyšlený krok ve chvíli, kdy už se zdraví královny začalo horšit. Do Balmoralu se pak 8. září sjížděli Alžbětini nejbližší. V místě, které milovala a pojila s krásnými vzpomínkami, vydechla naposledy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.